NMPD izlēmis divtik rūpīgi šķirot iedzīvotāju zvanus un lūgumus pēc ārstu palīdzības

7 komentāri

Pēc pēdējā laika satiksmes ierobežojumiem, ceļu remontiem un tiem sekojošiem sastrēgumiem galvaspilsētā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) saskaras ar īpaši apgrūtinošiem apstākļiem veikt savu darbu. Vismaz puse no saņemtajiem izsaukumiem ir nepamatoti, proti, gūtie ievainojumi neapdraud cilvēka dzīvību, un pārslodzes dēļ mediķi uztraucas, ka brigādes nepaspēs uz kritiski ievainoto cilvēku glābšanu.

NMPD izlēmis divtik rūpīgi šķirot iedzīvotāju zvanus un lūgumus pēc ārstu palīdzības. Proti, gadījumos, kad zvana veicējs ziņos par vieglu ievainojumu, kas neapdraud cilvēka dzīvību, piemēram, lauztu roku, mediķi vai nu atteiks izsaukumu, vai konsultēs zvanītāju doties un tuvākā traumpunkta uzņemšanas nodaļu.

“Kā rāda mūsu dati, brigādes Rīgā dienā veic apmēram 400 izsaukumus. Diemžēl puse no šiem izsaukumiem ir tādi, ka medicīniskā palīdzība būtu jāsaņem pie ģimenes ārsta vai pašam jāvēršas pie dežūrārsta, vai citā tuvākajā ārstniecības iestādē,” stāsta NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Tiesa, ne visi iedzīvotāji piekrīt veiktajām izmaiņām un pastiprinātajai izsaukumu šķirošanai. Daudzi joprojām uzskata, ka aprakstot problēmu dienesta dispečerim telefoniski, reti kad var izprast patieso ievainojumu vai slimības smagumu.

“Es uzskatu, ka tas nav pareizi. Temperatūra var būt dažādu iemeslu dēļ. Viņiem ir jābrauc, ja ir augsta temperatūra,” tā raidījumam “Degpunktā” pauda Oksana, kura nepiekrīt izmaiņu pamatojumam.

Savukārt vēl kāda sieviete Jefrosinija saka: “Tas nav viennozīmīgi. Ir gadījumi, kad nevajag izsaukt, es, piemēram, pati pieskatu vecmammu. Kad viņai paliek slikti ar sirdi, viņa uzreiz lūdz izsaukt ātro palīdzību un saka, ka viņai ir slikti. Vecāki ļaudis baidās.”

Mediķi skaidro, ka šādas izmaiņas nepieciešamas arī galvaspilsētas ceļu satiksmes mainīgo apstākļu dēļ. Dežūrējošo brigāžu skaits ir ierobežots un steigties uz adresi sastrēguma laikā, lai nokļūtu pie smagi ievainota cilvēka, kļūst arvien sarežģītāk.

Dienests ne tikai uzsāks saņemto izsaukumu izvērtēšanu pēc aprakstītā ievainojuma pakāpes, bet arī izmantos operatīvā dienesta specializēto transportu skaņas un gaismu signālus citādi nekā ierasts.

Mediķu pārstāvji aicina citus ceļu satiksmes dalībniekus savu iespēju robežās arī sastrēgumu laikā atbrīvot ceļa braucamo daļu tā, lai ārstu brigādēm rastos pēc iespējas mazāk kavēkļu, steidzoties pie pacienta.
7 komentāri