“Nepatīkama smaka, arī zivju vairs nav…” Vietējos satrauc situācija Braslas upē

Pievienot komentāru

Plāča ciema iedzīvotāji Straupes pagastā vairs nespēj izbaudīt dzīvi zaļumos un blakus tekošās Braslas upes klātbūtni. Tās ūdenī regulāri redzams balts šķidrums, kas iznīdē zivis un līdzi nes nelāgu, bet spēcīgu smaku. Atbildīgais uzņēmums it kā uzsācis attīrīšanas iekārtu atjaunošanu, taču progress ir tik lēns, ka neapmierina apkārtnes iedzīvotājus.

Pirms neilga laika sociālajā tīklā “Facebook” ievietots video, kur kāds no vietējiem iedzīvotājiem uzfilmēja piesārņojuma klātbūtni Braslas upē. Kadros redzama ūdenī plūstoša balta masa, kas, pēc filmētāja sacītā, ož pavisam nelāgi. Vietējie stāsta, ka neesot noslēpums par “Straupes piensaimnieka” attīrīšanas iekārtu nespēju atbilstoši funkcionēt, kas upes ūdeni padarījis ļoti netīru.

“To, ka viņi piesārņo, šaubu nav. Pienotava vainīga. Nepatīkama smaka, arī zivju vairs nav, ūdens ir balts un netīrs,” stāsta Plāča iedzīvotāja.

Par piesārņojumu atbildīgais uzņēmums raidījumam “Degpunktā” pastāstīja, ka upes ūdenī redzamais baltais šķidrums esot tīrs un liecina tikai par progresu attīrīšanas iekārtu darbā.

“Straupes piensaimnieka” izpilddirektors Andris Rieksts stāsta: “Viss, kas nonāk upē, arī ir attīrīts. Vienkārši pašreiz tiek mainīti tehnoloģiskie procesi. Tie procesi katrā ziņā nav vērsti, lai dabai būtu sliktāk vai būtu vairāk piesārņojuma… Faktiski tiek uzlaboti procesi, lai nākotnē būtu labāk. Kā teica attīrīšanas iekārtu speciālisti, ja ir nedaudz smakas, tas nozīmē, ka procesi notiek. Tātad tas nav defekts, tas ir efekts.”

Šķidrums arī neesot kaitīgs nevienai dzīvai radībai, un vietējie pārspīlējot, stāstot par zivju populācijas samazināšanos.

Valsts vides dienests par notiekošo esot lietas kursā un uzņēmumam tomēr pieprasījis piesārņojuma līmeņa samazināšanu, ka arī noteicis izvirzīto prasību izpildīšanas datumu. Citādi tiks aizliegta “Straupes piensaimnieka” turpmāka darbība.

Problēma patiešām nav atrisināta gadiem ilgi, taču esot cerība, ka piesārņojuma normas līdz noteiktajam datumam tikšot ievērotas. Daļu no ieguldītajām finansēm par jauno attīrīšanas iekārtu iegādi nodrošina arī Lauku atbalsta dienests.