“Meklēsim, kamēr atradīsim…” Bezvēsts pazudušie Latvijas bērni un viņu stāsti

3 komentāri
“Meklēsim, kamēr atradīsim…” Bezvēsts pazudušie Latvijas bērni un viņu stāsti
Foto: Valsts policija/ Kolāža: Skaties.lv

Latvijā ik gadu Valsts policijā tiek uzsāktas simtiem nepilngadīgo personu meklēšanas lietas. Statistika liecina, ka pērn uzsāktas 520 lietas, no tām izdevies atrisināt 471 lietu.

Visbiežāk tiek meklēti pusaudži, kuriem ir noslieces uz klaiņošanu. Nereti tie ir jaunieši no nelabvēlīgām ģimenēm, sociālās aprūpes namiem un tamlīdzīgām iestādēm. Ir gadījumi, kad nepilngadīgie tiek pieteikti kā bezvēsts pazuduši pēc konflikta ģimenē, kad bērnu aizved radinieks.

Lielākoties pazudušos izdodas atrasts, taču ir arī skaudri stāsti, – dažus atrod mirušus, dažus neizdodas atrast vairākus gadus. Šādos gadījumos policijai ir aizdomas, ka noticis nelaimes gadījums vai arī pret bērnu izdarīts noziedzīgs nodarījums, portālam Skaties.lv norāda Valsts policijas Slepkavību atklāšanas un personu meklēšanas nodaļas priekšnieks Romāns Jašins.

Kā liecina informācija Valsts policijas mājas lapā, šobrīd meklēšanās atrodas trīs bērni, kuru likteņus nav izdevies noskaidrot vairākus gadus.

Kristīne Volkova – pazudusi kopš 2010. gada 26. marta

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Rēzeknes iecirknis meklē bezvēsts pazudušo 2001. gadā dzimušo Kristīni, kura pazuda 26. martā pie Rēzeknes upes tilta.  Iespējams, meitene pastaigājusies pa upes krastu un nezināmā veidā iekritusi ūdenī. Bija ģērbusies baltā vējjakā, melnās biksēs, sarkanos ziemas zābakos, galvā esot bijusi balta cepure.

Foto: Valsts policija

Alekss Jemeļjanovs – pazudis kopš 2010. gada 29. marta

Latgales reģiona pārvalde meklē pazudušo Aleksu Jemeļjanovu (dzimis 2002.gadā). Alekss 29. martā, plkst. 12 izgāja no mājām un neatgriezās. Bija ģērbies zaļā virsjakā ar kapuci, melnās biksēs ar sarkanām svītrām, adītā cepurē gaiši zilā krāsā ar nelielu nagu, kājās bijuši zaļi gumijas zābaki. Ir aizdomas, ka zēns ir noslīcis.

Foto: Valsts policija

Jānis Tkačenko – pazudis kopš 2012. gada 15. oktobra

Valsts policijas darbinieki meklē internātskolas audzēkni, 2001. gadā dzimušo Jāni Tkačenko, kurš 15. oktobrī aizbēga no Rēzeknes slimnīcas un neatgriezās. Zēns bija ģērbies zilās džinsu biksēs un melnā jakā. Zēns varētu atrasties Rēzeknes vai Krāslavas novadā.

Skaties.lv jau vēstīja, ka aprīļa beigās Latgales reģiona policisti atsākuši šķetināt zēna pazušanas lietu. Aprīļa izskaņā, pēc policijas lūguma “Bezvests.lv” brīvprātīgie Krāslavas rajonā meklēja pazudušo bērnu, kurš, iespējams, ir noslīcis purvā.

Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, traģiskie notikumi varēja risināties pirms pieciem gadiem, kad divi pusaudži aizmuka no Rēzeknes slimnīcas un pastaigas laikā pa mežu viens no zēniem – Jānis Tkačenko, iekrita purva akacī.

“Ir iegūtas ziņas, ka ar viņu ir noticis nelaimes gadījums. Šo faktu mēs tagad pārbaudām. Apmēram ir zināma viņa atrašanās vieta, kur tas nelaimes gadījums noticis. Tajā rajonā pašlaik notiek meklēšanas darbi, mēs piesaistījām diezgan milzīgus resursus, mums meklēšanas darbos palīdz ar organizācija “Bezvests.lv”. Tieši šajā gadījumā viņi mums sniedz milzīgu palīdzību. Palīdz ar tehniku, jo tas masīvs un teritorija ir ļoti īpatnēja. Mēs turpinām darbu un ceram, ka viņu atradīsim,” tā Jāņa Tkačenko gadījumu komentē Jašins.

Foto: Valsts policija

Kādēļ pazūd bērni?

Jašins skaidro, ka policija bērnu pazušanas gadījumiem pievērš īpašu uzmanību, – seko līdzi situācijai un katrs gadījums tiek skatīts atsevišķi.

“Analizējam, kas notika un pie kādiem apstākļiem bērns ir pazudis. Kā arī, – vai ir bijuši iepriekšēji pazušanas gadījumi. Lielākoties ar pazudušajiem bērniem ir noticis nelaimes gadījums, vai arī tie ir bērni, kas klaiņo un aizbēguši no bērnu nama vai nelabvēlīgas ģimenes. Viņi negrib, lai tiek atrasti. Pastāv mazs procents, ka pret bērnu ir izdarīts noziedzīgs nodarījums,” min Jašins.

Jebkurš meklēšanā izsludināts cilvēks tiek meklēts katru dienu

Sabiedrība visbiežāk redz bezvēsts pazudušo personu meklēšanas aktīvo fāzi, kas tiek atspoguļota medijos. Jašins uzsver: “Ja informācija par meklēšanas procesu vairs netiek atspoguļota, – tas nenozīmē, ka meklēšana ir pārtraukta.”

“Darbi tiek veikti katru dienu pēc izstrādātas metodes un taktikas. Nevar apgalvot, ka cilvēki netiek meklēti, jo pastāv sava izstrādātā taktika, kāda jāpielieto attiecīgajā gadījumā. Pēc prakses es varu pateikt – kamēr neatrod, tās meklēšanas operācijas netiek pārtrauktas. Mēs meklēsim līdz galam,” skaidro Jašins.

Kā pasargāt bērnus no pazušanas riskiem?

Policija norāda, ka pēdējā laikā aizvien biežāk saņem informāciju par pazudušiem vai klaiņojošiem bērniem. Tas gan nenozīmē, ka bērni pazūd biežāk, bet gan to, ka cilvēki kļuvuši aktīvāki un ziņo.

“Ir gadījumi, kad bērni laicīgi neatgriežas mājās. Vecāki saceļ trauksmi un ziņo policijai. Viņi dara pareizi, jo katra sekunde ir svarīga. Ātra reaģēšana var glābt dzīvību,” norāda Jašins un mudina cilvēkus nekavēties gadījumos, kad pazūd bērni.

Tāpat Jašins iesaka vecākiem izskaidrot bērniem, kā rīkoties dažādās situācijās, ja sanāk nomaldīties. Bērnam nepieciešams pastāstīt, pie kā vērsties un lūgt palīdzību. Svarīgi esot iemācīt, lai bērns nebaidās no lūgt palīdzību. Tāpat bērnus var pasargāt ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību, piemēram, mobilajā telefonā jāielādē aplikācija, ar kuras palīdzību iespējams noteikt personas atrašanās vietu.

Jau vēstīts, ka kanāls LNT jūnijā aizsāka iniciatīvu #SvešuBērnuNav, kuras ietvaros aktualizēja dažādus bērnu drošības jautājumus, kā arī mudināja sabiedrību aktīvi iesaistīties situācijās, kad tiek apdraudēta bērna drošība vai dzīvība.

Akcijas laikā apkopota noderīga informācija, kas var palīdzēt vecākiem pasargāt savus bērnus no pazušanas riskiem.

Ieskaties! Noderīga informācija, kā pasargāt bērnus no pazušanas riskiem

3 komentāri