Krišjāņa Barona ielā policisti devušies glābt nelaimē nonākušu kaijas mazuli

0 Komentāru

Pēcpusdienā galvaspilsētas kārtības sargi devušies uz kādu policistiem gana netipisku izsaukumu. Krišjāņa Barona ielā uz kāda divstāvu nama jumta vados sapinies kaijas mazulis, stāsta TV3 raidījums ”Degpunktā”.

Uz norādīto adresi tika nosūtīta tuvākā Rīgas pašvaldības policijas centra pārvaldes auto patruļa, kura uz vietas pārliecinājās, ka izsaukums ir pamatots, bet policijas darbinieki pašu spēkiem putnu nespēja atbrīvot, tāpēc uz notikuma vietu tika izsaukti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas (VUGD) darbinieki,” stāsta Rīgas pašvaldības policijas pārstāve Lāsma Greidāne.

Vīri ar izbīdāmo kāpņu palīdzību nokļuvuši uz ēkas jumta, kur atklājies, ka putnēns, patiesi, ir nonācis nelaimē, jo savainojis spārnu un saviem spēkiem nevar atbrīvoties no sprosta. Taču situāciju izdevies veiksmīgi atrisināt, kaijas mazulis nonācis būrī un uzmanīgi nogādāts lejā.

Ievainotais putnēns nogādāts Dr. Beinerta klīnikā, bet pēc tam nodots savvaļas putnu palīdzības biedrībai ”Drauga spārns”, kas specializējas tieši putnu aprūpē. Taču, kā norāda mūsu uzrunātais Nacionālā dabas muzeja ornitologs, lai arī šajā gadījumā aculiecinieks tik tiešām rīkojies pareizi un, visticamāk, putnēnu glābis, nereti cilvēku vēlme palīdzēt vairāk kaitē, nekā dara labu. Un šajā laikā, vasaras sākumā, ziņas par dažādās vietās pamanītiem putnu mazuļiem tiek saņemtas vairākas reizes dienā.

“Lielākoties – 99% gadījumu – nav jāuztraucas, bet lielākoties cilvēkiem šķiet, ka, ja mazulis guļ uz zemes vai uz jumta, viņam ir jāpalīdz. Jāsaprot, ka vecāki baro savus mazuļus un nevar katru minūti būt klāt saviem mazuļiem,” skaidro Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

Tāpat ir gana putnu sugu, kas ligzdo uz zemes, līdz ar to mazulis uz zemes uzreiz nenozīmē, ka tas ir izkritis no ligzdas.

“Lielākā kļūda ir, ka cilvēks paņem šos mazuļus pie sevis uz mājām un tikai tad meklē glābējus, lai noskaidrotu, kā barot un ar ko barot, bet ir jāsaprot, ka, ja grib izbarot mazuli, tad tas ir jādara no plkst. 4.00 līdz plkst. 23.00. Putns ir jāņem tikai tad, ja ir redzams, ka viņam ir lauzts spārns vai kāja, tad ir jāmeklē vietējā pašvaldība, jo viņiem ir jāsniedz palīdzība,” norāda ornitologs.

Tāpat ornitologs iesaka, pirms ķerties pie glābšanas operācijas, brīdi apstāties, atkāpties un nedaudz pavērot putnu. Varbūt vecāki ir netālu, varbūt putnēns pats spēs uzrausties atpakaļ kokā vai aizlidos. Ja nu tomēr šķiet, ka jāpalīdz, drošāk būtu vispirms sazināties ar kādu speciālistu un tikai tad ķerties pie lietas. Vislabāk padomu meklēt Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā vai zooloģiskajā dārzā.

0 Komentāru