Iekšējās drošības birojs: kukuļošanas problēma ceļu satiksmes uzraudzībā joprojām pastāv

Pievienot komentāru
Iekšējās drošības birojs: kukuļošanas problēma ceļu satiksmes uzraudzībā joprojām pastāv
IEVA LŪKA, LETA

Kukuļošanas problēma ceļu satiksmes uzraudzībā joprojām pastāv, turklāt policijā ieviestie kontroles pasākumi, lai mazinātu korupcijas riskus, nedarbojas, paziņojumā presei norāda Iekšējās drošības biroja (IDB) priekšnieks Valters Mūrnieks.

Kopš darbības sākuma Iekšējās drošības birojs veicis izmeklēšanu 69 kriminālprocesos par kukuļošanu, no tiem 48 kriminālprocesi ir par Valsts policijas amatpersonu iespējamiem kukuļošanas gadījumiem. 2019.gadā izmeklēti 12 kriminālprocesi par policijas amatpersonu iespējamu iesaistīšanos kukuļošanā, no kuriem vismaz septiņi ir par kukuļošanu ceļu satiksmes uzraudzības jomā.

“Kukuļošanas problēma ceļu satiksmes uzraudzībā joprojām pastāv – policijā ieviestie kontroles pasākumi, lai mazinātu korupcijas riskus, nedarbojas,” norāda IDB priekšnieks.

Regulāri, izmeklējot kriminālprocesus vai veicot resoriskās pārbaudes, IDB saskaras ar situācijām, kad video ieraksti patruļmašīnās esošajās video kamerās apzināti tikuši apstādināti vai traucēti. Tāpat, veicot dienesta pienākumus, ceļu policisti tikpat kā neizmanto speciālās, pie formastērpa piestiprināmās kameras. Kameru lietošana mazinātu gan korupcijas risku, gan strīdīgās situācijās aizsargātu pašu policistu, norāda Mūrnieks.

Nesen IDB nodevis prokuratūrai kriminālvajāšanai kārtējo lietu par policijas amatpersonas veikto kukuļošanu.

Pierādījumi liecina, ka Kurzemes reģiona pārvaldes amatpersona pieprasīja no transportlīdzekļa vadītāja kukuli vairāku simtu eiro apjomā par izdarītā likumpārkāpuma – transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā – nenoformēšanu likumā paredzētajā kārtībā.

IDB arī informēja, ka līdz šim liela daļa noziedzīgo nodarījumu saistībā ar kukuļošanu ceļu satiksmes uzraudzības jomā atklāta, pateicoties iedzīvotāju iesaistei. Saskaroties ar pretlikumīgu rīcību no amatpersonu puses, birojs aicina rakstīt iesniegumu vai zvanot uz informatīvo uzticības tālruni 6 7 209 055.

IDB arī atgādina, ka saskaņā ar Krimināllikumu, personu, kura devusi kukuli, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja kukulis šai personai izspiests vai ja tā pēc kukuļa došanas labprātīgi paziņojusi par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu.

IDB sācis savu darbību 2015.gada nogalē, un tā uzdevums ir atklāt, novērst un izmeklēt Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonu un darbinieku izdarītos noziedzīgos nodarījumus.