Divi šoferīši saplūcas uz Bauskas šosejas; autovadītāju agresiju komentē eksperti

1 komentārs

Netipisks skats pārsteidza tos automašīnas vadītājus, kas otrdienas rītā devās virzienā uz Baložiem. Divi spēkratu šoferi, acīmredzot nespējot atrisināt kādu sāpīgu pārpratumu, izlēma kauties šosejas malā.

Otrdienas rītā kā labāko risinājumu domstarpību risināšanai divi autovadītāji uz šosejas Rīga-Bauska, pie pagrieziena uz Baložiem, izvēlējās neizteiksmīgu dūru cīņu. Abi vīri izlēca no saviem spēkratiem uz “izplūcās” turpat ceļa malā. Nav skaidrs, kāds bija konflikta cēlonis, jo tas beidzās tikpat ātri, kā sākās. Komentējot šo situāciju, “Drošas braukšanas skolas” direktors Jānis Vanks akcentē, ka agresija uz ceļa novērojama itin bieži, taču reti kurš tiek novests tiktāl, lai fiziski ietekmētu otru vadītāju.

“Godīgi sakot, es diezgan komiski uztveru šīs situācijas. Neesmu redzējis nevienu gadījumu, kad tas kaut ko atrisinātu. Tās stresa situācija satiksmē jau rodas. Tā rodas tāpēc, ka satiksme ir viena, plūsma ir viena, bet cilvēki ir dažādi. Kādam pacietība ir lielāka, kādam mazāka. Ir kādi, kas nerāda apgriezienus, ir kādi, kas brauc lēnāk. Un tad tie, kas ir enerģiskāki, par sevi pārliecinātāki, mēģina to atrisināt absolūti neloģisko veidos,” stāsta Jānis Vanks.

Automašīnas vadīšana nav no tiem vieglākajiem uzdevumiem un mēdz būt stresa pilna, taču jāatceras, ka diez vai otrs šoferis rīkojies ar vēlmi kādam tīši ieriebt. Doktorants Ronalds Cinks, kurš nesen veicis pētījumu satiksmes psiholoģijā, apgalvo, ka atriebšanās vēlmi rada ilūzija, ka otrs cilvēks apzināti izvēlējies jums kaitēt.

“Ir daudzi pētījumi, kas gan skatās uz to, kā cilvēki jūtas pie stūres, kādas ir emocijas. Tā agresija, dusmas pret citiem ir saistītas ar to, ka mēs domājam, ka mums kaut ko sliktu mēģina izdarīt, kaut kā traucēt, apdraud mūsu veselību. Viena no tām efektīvākajām stratēģijām literatūrā ir iztēloties, kā tas ir no viņa skatupunkta. Tas ļauj mums labāk iejusties tā otra cilvēka ādā, saprast, vai tiešām tur viss ir tik traki,” komentē Ronalds Cinks.

Jāatceras arī fakts, ka tie vadītāji, kas tomēr izvēlas šosejas vidū kauties ar kādu situ šoferi, visticamāk, tiks iemūžināti aculiecinieku filmētajos video, tāpēc jārēķinās, ka nesavaldības brīdis sasniegts daudzus skatītājus un pilnīgi noteikti arī policiju.

1 komentārs