61 komentārs

No bankas kontiem pazudusi nauda – daļa Swedbank klientu kļuvuši par nozieguma upuriem. Viņu bankas karšu dati nozagti bankomātos, ko krāpnieki aprīkojuši ar informācijas kopēšanas ierīcēm jeb “skimmeriem”. Swedbank filiālēs šonedēļ veidojās rindas, jo banka kartes bloķēja, un klientiem bija jādodas saņemt jaunas.

Swedbank tikko ir piedzīvojusi naudas nozagšanu no klientu kontiem, tāpat arī debetkaršu un kredītkaršu datu zādzības. Banka atzīst, – šis ir bijis viens no apjomīgākajiem šāda tipa gadījumiem. Noziegums paveikts, uzliekot uz bankomātiem informācijas nokopēšanas ierīces jeb tā sauktos “skimmerus”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai iegūtu datus, tiek nokopēts magnētiskais celiņš. Tāpat tiek uzstādīta videokamera, lai iegūtu PIN kodu. Vēlāk jau noskenētā magnētiskā lente tiek uzkopēta uz jebkuras citas parastās plastikāta kartes, un ar nofilmēto PIN kodu bez problēmām var izņemt naudu ārzemēs.

Swedbank iekšējās un ārējās drošības nodaļas speciālists Henrijs Romans:
Kartes tika kopētas jau no janvāra vidus, un tad pēkšņi, pēkšņi vienā dienā dažādās pasaules valstīs notika šo karšu, datu atprečošana. Tas bija tāds milzu burbulis.

Piemēram, ir skaidri redzams, ka naudas izņemšana notikusi Indijā 6:15.

Ar vairākiem piegājieniem dažu minūšu laikā Zanei no Swedbank konta nauda pazuda 14. marta naktī. ”Bija noņemti ap 400 eiro, kas ir 25 500 tūkstoši rūpiju, bija noņemts Indijā. Es esmu dzirdējusi no paziņām, ka viņiem izdodas pat visu kontu iztīrīt, respektīvi, tūkstošos tas aiziet. Man paveicās, ka tie bija tikai 400 eiro,” atklāj no bankas datu zagļiem cietusī Zane Šteinberga.

Cik šādu apzagto kā Zane ir, un cik lielu naudas summu tas kopā veido, Swedbank neatklāj. Taču bankai tie ir zaudējumi, jo pazudušo naudu banka atdod no saviem līdzekļiem. Swedbank pati apzināja arī citus klientus, kuriem nauda no kontiem vēl nebija pazudusi, bet kuri iepriekš bija likuši savas kartes krāpnieciski apstrādātajos bankomātos. Swedbank maksājumu karšu daļas vadītāja Ināra Tiltiņa: ”Notikusi datu zādzība no vairākiem bankomātiem. Lai, novērstu iespējamos zaudējumus, banka ir apzvanījusi 3000 klientus ar aicinājumu nomainīt kartes. Tas ir drošāk. Protams, varam aicināt nomainīt PIN kodu, bet tas ne vienmēr strādā.” Tiem, kuri zvanu nesaņēma, pati banka nobloķēja riska grupā iekļautās kartes.

Viens no tiem bija Edgars, kura e-pastu saņēma LNT Ziņas: ”Kamēr gaidīju jauno karti, mani nepatīkami pārsteidza, ka Swedbank man pieprasīja 4,27 eiro kā komisijas maksu par skaidras naudas izņemšanu turpat filiālē. Kāpēc man būtu jāmaksā, ja mana karte tika bloķēta bankas, ne manas vainas dēļ. Arī par kartes izgatavošanu sākumā bankas darbiniece teica, ka būtu jāmaksā.” Swedbank aicina šos cilvēkus doties uz tuvāko filiāli un prasīt atpakaļ šo komisijas maksu, jo tā tam īsti nav vajadzējis notikt.

Tikmēr Valsts policija ir uzsākusi izmeklēšanu par karšu datu zādzību un kontu apzagšanu. To sauc par noziedzības tūrismu, jo likt “skimmerus” uz bankomātiem Latvijā lielākoties ierados noziedznieki no Bulgārijas un Rumānijas, kuri līdz šim visvairāk ir saukti pie kriminālatbildības. ”Tas notiek tā masveidīgi, kad uz kādu brīdi parādās šie “skimmeru” uzstādītāji. Pārsvarā šie krāpnieki, kas izmanto šīs ierīces, nāk no ārvalstīm, viņi izmanto ārvalstīs iegūtās zināšanas, šeit veic šo noziedzīgo nodarījumu, un pēc tam ārvalstīs mēģina iegūtos datus apstrādāt,” skaidro Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists Dairis Anučins.

Izmeklēšanu apgrūtina fakts, ka “skimmeru” uzlicēji parasti maskē sejas, bet Latvijas policijai nav attīstīta sadarbība ar tām ārvalstīm, lai tiktu līdz reālām personām, kuras kādā pilsētā Indijā vai Indonēzijā izņēmuši Latvijas iedzīvotāju naudu. Tamdēļ šobrīd ir tikai viens padoms.

Swedbank iekšējās un ārējās drošības nodaļas speciālists Henrijs Romans:
Tomēr kaut kā piesegt ar roku, lai no augšpuses tas PIN kods nebūtu redzams.

“Skimmeri” vizuāli nekādas aizdomas nerada – krāsa pielāgota perfekti, kameru vispār nevar ieraudzīt, jo tā adatas cauruma lielumā. Vienīgais, kas mēdz nodot – salaiduma šķirbas. Taču vienkāršam cilvēkam ir praktiski neiespējami atpazīt “skimmeri” kartes ievietošanas vietā. Tikmēr Finanšu un kapitāla tirgus komisijai nav informācijas, ka vēl kādas citas bankas klienti būtu cietuši no bankas karšu datu zādzībām šogad.

TOP komentāri

 • Juris Stalažs
  +15 +15 0

  Juris Stalažs

  Vai tad pie bankomātiem nav video novērošana ?
  Kā tie Indieši visu paspēj , kamēr mēs neko pat nepamanām ?
 • js
  +14 +14 0

  js

  Paldies bankas menedžerei kura man piezvanīja un ieteica nomainīt bankas karti,jo marta vidū esot uzdarbojušie krapnieki,kuri zog naudu no bankas kontiem,kā arī nosauca veselu rindu bankomatus kuri bankas darbiniekiem likušies aizdomīgi...viens no tiem ir veikalā Rimi Biķernieku ielā...tieši veikala apsardzei degungalā.Laba veikala apsardze ka neko nemana.
 • gudrajiem
  +13 +13 0

  gudrajiem

  Daudzi ir vienkārši cilvēki, kas nav mācījušies augstskolās. Sistēma uzspiež izmantot kartes un bankomātus, tad lai cilvēkus, piem., pensionārus, apmāca. Prātā nevar ienākt visas krāpnieku gudrības. Man nav jāsedzas ar roku. Lai bankas domā, lai sistēma ir droša. Manis pēc var atpakaļ veco sistēmu, kad kasiere darbā izsniedza algu uz rokas, vismaz bija drošāk.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl