Komentāri

Speciālisti uzskata, ka inficēti jau vairāki desmiti datoru. Vīrusa izplatīšana ir līdzīga citiem agrāk novērotiem gadījumiem. Taču šoreiz, lai atgūtu zaudētos failus, vienīgais ceļš ir maksāt kibernoziedzniekiem.

Datora īpašnieks saņem e-pastu, šoreiz it kā no parādu piedzinēju kompānijas Creditreform, kas darbojas it kā Rīgas satiksmes vārdā. Informāciju tehnoloģiju drošībnieki norāda, ka, noklikšķinot uz vēstulē norādīto saiti, datorā esošie faili tiek sašifrēti jeb padarīti nelietojami.
CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis skaidro vīrusa darbību: ”Sašifrē lietotāja datus, noteiktus failu tipus, kas varētu būt vērtīgi datora lietotājam, un par šo failu atšifrēšanu, lai viņi būtu izmantojami, pieprasa samaksu.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Par to, ka atgūt šifrētos failus iespējams, samaksājot noziedzniekiem, paziņo uzraksts. Arī speciālisti apstiprina, ka maksāšana noziedzniekiem pašlaik ir vienīgais veids, kā atgūt šifrētos datus. ”Šobrīd mēs nezinām, ka būtu iespējams šos failus atgūt nesamaksājot,” CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Pie CERT.lv speciālistiem ir vērsušies seši inficētu datoru īpašnieki. Taču eksperti uzskata, ka patiesais cietušo skaits ir mērāms vismaz desmitos. Ir arī zināmi cietušie, kuri jau ir maksājuši, jo pretējā gadījumā datu zaudēšana apietos vēl dārgāk. Norēķinus noziedznieki veic, izmantojot virtuālo naudu – Bitcoin.

”Bitcoin ir kriptovalūta, kurai nav iespējams noteikt konkrēto īpašnieku, tādēļ viņu veiksmīgi izmanto šādos darījumos,” skaidro CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis. Vidējā samaksa kādu pieprasa vīrusa izplatītāji ir divi bitcoin, kas pārrēķinot ir gandrīz 500 eiro.

Labākais veids, kā paglābties no vīrusiem, ir uzmanības pievēršana šķietami sīkumiem. Piemēram, Creditreform vārdā sūtītās inficētās vēstules adreses domēns nav LV, bet SU. Šis saīsinājums agrāk tika radīts Padomju Savienībai, kas angliski ir Soviet Union. Tagad to uztur Krievijas Federācija, ar ko Latvijas speciālisti jau ir sazinājušies.

”Viņi principā arī ņem to vērā un mēģina kaut ko labot, bet tas process ir pietiekami ilgs, lai būtu veiksmīgi izmantojams šādos uzbrukumos,” tā CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Tas gan nenozīmē, ka vīrusa izplatītāji atrodas Krievijā, viņi var būt jebkurā pasaules malā. Taču ņemot vērā, ka vēstule un visi paziņojumi ir uzrakstīti labā latviešu valodā, noziegumā ir iesaistīts kāds latviešu valodas zinātājs.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl