Komentāri
Ar smagām traumām slimnīcā nonāk neuzmanības, alkohola un apledojuma dēļ

Neuzmanība, alkohola un citu apreibinošu vielu lietošana, kā arī apledojuši un netīrīti ceļi – tie nedēļu no nedēļas ir galvenie iemesli, kuru dēļ Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā nonāk cilvēki ar smagām traumām. Aizvadītā nedēļa nav bijusi izņēmums, tās laikā Austrumu slimnīcas mediķi snieguši palīdzību 17 pacientiem ar politraumām jeb nopietniem vienlaikus vairāku ķermeņa daļu bojājumiem.

Kā informē mediķi, pavisam pagājušajā nedēļā no 30. janvāra līdz 5. februārim Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā ar dažādām veselības problēmām nonākuši 1160 pacienti.

Pārpildīta traumatoloģijas nodaļa

Austrumu slimnīcā sniegta palīdzība sešiem autoavāriju upuriem, stāsta Austrumu slimnīcas Ķirurģijas nodaļas ārsts Ruslans Kovaļenko. Pirmdien Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes atvedušas sievieti un vīrieti, kuri cietuši trīs vieglo automašīnu sadursmē. Abi guvuši vairākas traumas, taču viņu dzīvība nav bijusi apdraudēta.

Trešdien pēc divu vieglo automašīnu sadursmes ārsti snieguši palīdzību 18 gadus jaunai meitenei, kura bijusi pasažiere vienā no cietušajiem spēkratiem. Jauniete tikusi cauri bez lūzumiem, taču guvusi vairākus nopietnus sasitumus. Sestdien ar nopietnām traumām slimnīcā nonākusi 46 gadus veca sieviete, kura bijusi pasažiere automašīnā, kura ceļa apledojuma dēļ iebraukusi grāvī. Svētdien pēc tam, kad lielākajā daļā Latvijas uzsnidzis sniegs, Austrumu slimnīcā nogādāti divi satiksmes negadījumu upuri. Viens autovadītājs bija smagi cietis divu vieglo automašīnu frontālā sadursmē – 54 gadus vecajam vīrietim ir lauztas ribas, vairākās vietās lauzta kāja, plaušu kontūzija un citas nopietnas traumas. S

Slimnīcā ar nopietniem vairāku ķermeņa daļu sasitumiem nonākusi arī 22 gadus veca sieviete, kura zaudējusi kontroli pār automašīnu un nobraukusi no ceļa, pēc kā spēkrats apgāzies uz jumta.

”Lielākajā daļā no satiksmes negadījumiem, protams, vainojams ceļu stāvoklis – tie bieži nav notīrīti, vietām ir apledojums,” saka Kovaļenko, aicinot ne vien autovadītājus, bet arī gājējus būt uzmanīgākiem. ”Ietvju apledojuma dēļ pagājušajā nedēļā traumatoloģijas nodaļa bija pārpildīta – bija daudz kritušo ar lauztām kājām un rokām.”

Smagi cietuši gājēji

Aizvadītajā nedēļā slimnīcā ar smagām traumām nonākuši arī četri notriekti gājēji. 57 gadus veca sieviete notriekta uz gājēju pārejas pēc tam, kad izgājusi no veikala un šķērsojusi ielu, kā pati atzinusi, pirms tam nepaskatoties ne pa labi, ne kreisi. Par neuzmanību sieviete samaksājusi ar vairākiem kaulu lūzumiem un smadzeņu satricinājumu. Uz gājēju pārejas notriekta arī 71 gadu veca kundze, kura guvusi nopietnu galvas traumu, un 54 gadus vecs vīrietis, kurš ticis pie vairākiem sejas kaulu lūzumiem, kā arī citām nopietnām traumām. Ārsti snieguši palīdzību arī tāda paša vecuma sievietei, kuru notriecis auto pēc tam, kad viņa, būdama smagā alkohola reibumā, izdomājusi pastaigāties pa ceļa braucamo daļu.

”Visbiežāk gājēji tiek notriekti tieši uz gājēju pārejām – tas notiek gan pašu gājēju, gan autovadītāju neuzmanības pēc. Pirms šķērsot ceļu, vienmēr ir jāpārliecinās, ka autovadītājs apturēs spēkratu,” brīdina Kovaļenko.

Viņš aicina būt divtik piesardzīgiem, šķērsojot pārejas, kur ir divas vai vairāk joslas braukšanai vienā virzienā un nav luksofora. Tādās vietās mēdz notikt tā, ka tuvākais autovadītājs apstājas un laiž gājēju pāri, bet blakus joslā braucošais cilvēku nepamana un, mēģinot apsteigt apstājušos transportlīdzekli, gājēju notriec. Arī autovadītājiem pie šādām gājēju pārejām būtu jābūt īpaši uzmanīgiem.

Alkohola un narkotiku lietošana beidzas ar slimnīcu

Ar smagām traumām vairāki pacienti nonākuši slimnīcā grādīgo dzērienu un narkotiku lietošanas dēļ. Kāds vīrietis smagā alkohola reibumā pēc strīda ar ”pudeles brāļiem” nolēmis darīt sev galu, iedurot nazi sev sirdī. Par laimi, vīrietis sirdī nav trāpījis, taču naža asmens skāris starpribu artēriju, kā iespaidā viņš zaudējis ļoti daudz asiņu. Ārstiem viņu izdevies glābt, un pašlaik vīrieša veselības stāvoklis ir stabils. Kāds vīrietis, pārdozējis narkotikas un nokritis pa kāpnēm, gūstot smagu galvas traumu un citus sasitumus. Savukārt cits vīrietis nokritis no kāpnēm 4,2 promiļu alkohola reibumā, kas arī beidzies ļoti bēdīgi – ar smagu galvas traumu, tai skaitā galvaskausa pamatnes lūzumu. Vēl kāds vīrietis ticis pamatīgi apskādēts, alkohola reibumā sakaujoties.

Aizvadītajā nedēļā ārsti snieguši trīs cilvēkiem, kuri guvuši smagas traumas, krītot no augstuma. Kādam vīrietim spēka gados darbavietā paslīdējusi kāja, un viņš nokritis no divu metru augstuma, gūstot nopietnus iekšējo orgānu sasitumus. 60 gadus vecs kungs nokritis no trīs metru augstuma, kā rezultātā vairākās vietās lauzis mugurkaulu. Savukārt 80 gadus vecs kungs nenoskaidrotu apstākļu dēļ nokritis no trešā stāva balkona, kur izvests paelpot svaigu gaisu. Diemžēl cienījamā vecuma sirmgalvi ārstiem glābt nav izdevies, jo traumas bijušas pārāk nopietnas.

No visiem pacientiem, kas pagājušajā nedēļā saņēma palīdzību Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, 738 atvesti ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta transportu, bet pārējie 422 pacienti slimnīcā nokļuvuši pašu spēkiem.

46% no kopējā pacientu skaita, kas pagājušajā nedēļā nokļuva Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, tika hospitalizēti, savukārt 54 procenti pacientu saņēma palīdzību un tika palaisti mājās. Tāpat Austrumu slimnīcā pagājušajā nedēļā sniegtas 4249 ambulatoras konsultācijas.

Lasi vēl