Komentāri
Aptur grupējumu, kas nodarbojās ar gaļas un pārtikas eļļas realizāciju
FOTO: LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas 2015. gada martā, veicot 30 kratīšanas, apturēja noziedzīga grupējuma darbību, kas izvairījās no nodokļu nomaksas, kā arī veica noziedzīgi iegūto finanšu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros. Apturētais noziedzīgais grupējums nodarbojās ar gaļas un pārtikas eļļas iepirkšanu no Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Apturētais noziedzīgais grupējums nodarbojās ar gaļas, kā arī pārtikas eļļas iepirkšanu no ES ražotājiem, galvenokārt Polijā, Igaunijā, Vācijā, Somijā, Lietuvā, par cenu ar 0 % pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi un tās pārdošanu ar PVN gaļas izstrādājumu ražotājiem, tostarp arī lielākajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veicot šīs darbības, noziedzīgais grupējums realizēja gaļu un pārtikas eļļu par zemāku cenu, nekā tā ir vidēji tirgū legālās izcelsmes produkcijai. Šāda veida gaļas iepirkšana varētu radīt šaubas par tās kvalitāti un atbilstību prasībām. VID izmeklēšanas ietvaros pārbaudīs arī informāciju par iespējamu gaļas izcelsmi no citām valstīm.

Noziedzīgais grupējums ilgstošā laika periodā, izmantojot vairāku uzņēmumu datus un banku kontus, izveidoja faktiski nenotikušu darījumu ķēdi. Tā rezultātā uz nenotikušu darījumu dokumentu pamata tika veikta vairāku SIA izvairīšanās no nodokļu nomaksas vairāk nekā 2 miljonu eiro apmērā, kā arī noziedzīgi iegūto finanšu līdzekļu legalizēšana lielos apmēros.

Shēmas organizatori savā pārvaldībā esošo uzņēmumu kontos saņēma naudu par veiktajiem darījumiem, ieskaitot PVN, kas netika iemaksāts valsts budžetā.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros 2015. gada martā Rīgā un Rīgas rajonā veicot 30 kratīšanas iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un automobiļos, tika iegūti pierādījumi. Kratīšanu laikā VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki izņēma arī skaidras naudas līdzekļus 13 660 eiro apmērā. Papildus kratīšanu laikā tika izņemti arī astoņi kases aparāti, kas tika izmantoti fiktīvo darbību veikšanai.

Kopumā noziedzīgā grupējuma darbībā tika iesaistītas 17 fiziskās personas, kas veidoja organizēto noziedzīgo grupu vai izpildīja organizētās grupas dalībnieku tiešos uzdevumus noziedzīgā nodarījuma realizēšanā, tostarp divi Igaunijas pilsoņi.

Shēmas veidošanai tika izmantoti vēl 23 ārvalstīs dzīvojošu personu dati un aptuveni 10 Latvijā dzīvojošo personu dati, kas tika izmantoti, lai reģistrētu fiktīvus uzņēmumus un SIA, kas neveic saimniecisko darbību, nodrošinātu organizētās grupas rīcībā nepieciešamo darījumu dokumentu sagatavošanu un naudas pārskaitīšanu par nenotikušiem darījumiem.

Kriminālprocesa ietvaros sešas personas ir atzītas par aizdomās turētām un vienai personai piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet pārējām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, tai skaitā vienai personai noteikta drošības nauda 80 000 eiro apmērā.

Atklātā noziedzīgā grupējuma darbību atbalstīja cits noziedzīgais grupējums, kas galvenokārt nodarbojās ar dažāda veida noziedzīgu pakalpojumu sniegšanu, nodrošinot shēmas darbību.

Lasi vēl