Astoņi cilvēki aizturēti par futbola spēļu sarunāšanu

0 Komentāru
Astoņi cilvēki aizturēti par futbola spēļu sarunāšanu
FOTO: LETA

Valsts policijas izmeklētajā lietā par futbola spēļu rezultātu manipulāciju mantkārīgos nolūkos aizturēti astoņi cilvēki, piektdien preses konferencē pavēstīja Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

“Aizturētas divas amatpersonas no kluba un divi spēlētāji, bet pārējie četri ir organizators un cilvēki, kas viņus atbalstīja,” izteicās Grišins. “Šajā organizācijā bija izveidojies lomu sadalījums – gan uzpirktie cilvēki, gan tādi, kas atbalstīja finanšu plūsmas. Esam guvuši apstiprinājumu, ka nenomaksātie nodokļi varētu būt mērojami vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā, līdz ar to varat iedomāties organizācijas apgrozījumu.”

Kā izteicās Grišins, apsūdzētajiem inkriminēta krāpšana lielā apjomā organizētā grupā un tiek izskatīti arī pierādījumi par noziedzīgu līdzekļu legalizāciju.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis:
Diviem spēlētājiem un divām oficiālām personām, ieskaitot treneri, ir aizdomās turētā statuss, un viņi jau tagad nedrīkst piedalīties nekādās sacensībās. Tomēr, ticiet man, spēlētāju saraksts būs lielāks.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka vienai no personām – uz mūžu no Latvijas futbola diskvalificētajam bijušajam Daugavpils kluba Dinaburg prezidentam Oļegam Gavrilovam – Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa šodien piemērojusi drošības līdzekli – apcietinājumu.

Tiesas pārstāve Una Zīrāka nenoliedza, ka pēc Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes lūguma tiesa šodien kādai personai piemēroja apcietinājumu. Viņa gan nebija tiesīga atklāt, kādā kriminālprocesā drošības līdzeklis piemērots. Citi lūgumi par drošības līdzekļa piemērošanu šodien nav saņemti.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists Dairis Anučins apstiprināja, ka aizturētie saistīti ar Daugavpils futbola klubu Daugava.

Daugava un tās priekštece Daugavpils Dinaburg jau ilgstoši tikušas saistītas ar iespējamu spēļu sarunāšanu gan vietējā, gan Eiropas līmenī. Šajā jautājumā LFF saņēmusi dažādus ziņojumus no UEFA un totalizatoru likmju monitoringa kompānijas Federbet.

Pagājušā gada oktobrī plašu ažiotāžu radīja bijušais Daugavas nigēriešu uzbrucējs Stenlijs Ibe, kurš apgalvoja, ka komandā ikviens zina, ka vairāku spēļu rezultāti bijuši sarunāti. Pēc viņa vārdiem, vienības trenerim un spēlētājiem tiek maksāts par spēlēšanu pēc Gavrilova pasūtījuma.

Gavrilovs bija kluba Dinaburg prezidents un 2009. gadā tika uz mūžu diskvalificēts no Latvijas futbola. Vēlāk Dinaburg apvienojās ar Daugavu, un Gavrilovs joprojām sastopams teju katrā Daugavas spēlē.

Starp policijas aizturētajām personām ir arī Gavrilovs, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija. Kluba direktors Edgars Limans apliecināja, ka aizturēti arī Daugavas galvenais treneris Ivans Tabanovs no Moldovas, kā arī vienības futbolisti Aleksandrs Vlasovs un Jevgeņijs Kosmačovs. Lietā ir arī citi aizturētie.

Portāls Sportacentrs.com apgalvo, ka policijas reidus var piedzīvot vēl divi vai trīs Latvijas čempionāta klubi.

LFF prezidents Guntis Indriksons sacīja, ka cīņa pret spēļu rezultātu ietekmēšanu futbolā ir tikai pusceļā un LFF turpinās darbu, lai šo sērgu apkarotu. “Pēdējos divos LFF kongresos esmu teicis, ka šī sērga ir jāizskauž vai arī vismaz tā jāpadara mazāka,” pauda Indriksons. Viņš gan ir pārliecināts, ka ar vienu aizturēšanu neizdosies pilnībā likvidēt spēļu rezultātu ietekmēšanu.

LFF prezidents Guntis Indriksons:
Darbs ir tikai pusceļā, bet esmu pārliecināts, ka pēdējie notikumi ir tikai sākums. Man vairākas reizes ir draudējuši, taču, neskatoties uz to, turpināsim darbu ar tiesībsargājošām iestādēm un UEFA, kas ir izvērsusi milzīgu kampaņu saistībā ar sarunāto spēļu apkarošanu. Nav jēgas spēlēt futbolu, ja šī sērga netiks iznīdēta. Tiesa, sarunātās spēles nav aktuāls jautājums tikai futbolā, bet arī citos sporta veidos. Līdz šim pret šo sērgu esam cīnījušies ilgi un turpināsim to darīt. Šobrīd mierīgi gulēt nedrīkst neviens.

“Pēdējā kongresā aicināju cilvēkus, ka ir pēdējais brīdis, lai visu izstāstītu. No tiem trīs četri manī ieklausījās un atnāca pie manis. Paldies viņiem par to,” teica Indriksons, piebilstot, ka vēl joprojām aicina Latvijas futbola sabiedrību iesaistīties un doties pie LFF, lai ziņotu par sarunātajām spēlēm un palīdzētu apkarot šo problēmu, jo var pienākt brīdis, kad federācija vairs nevienu uzklausīt nevarēs.

Kā ziņots, šovasar cīņai pret spēļu sarunāšanu sportā rosināti grozījumi Krimināllikumā.

Nākamo Latvijas SMScredit.lv Virslīgas futbola čempionāta spēli Daugavas komandai paredzēts aizvadīt svētdien, kad gaidāms pilsētas derbijs pret Daugavpili. Daugava, kas ir 2012. gada Latvijas čempione, patlaban turpina saspringtu cīņu par čempionāta godalgām.

Daugavpils vārds saistībā ar spēļu rezultātu sarunāšanu tiek minēts jau vairākus gadus. 2009. gadā Dinaburg vienība tika izslēgta no virslīgas, bet tās prezidents Gavrilovs un galvenais treneris Tamazs Pertija uz mūžu diskvalificēti no Latvijas futbola.

Vēlāk Dinaburg apvienojās ar Daugavu, bet nākamajā gadā Pertijam tika atcelta mūža diskvalifikācija, un pašlaik viņš vada Latvijas SMScredit.lv Virslīgas futbola čempionāta vienību Rīgas Skonto. Savukārt Gavrilovam mūža diskvalifikācija joprojām ir spēkā, tomēr viņš sastopams teju katrā Daugavas spēlē.

Baltijas futbola klubu turnīra organizatori jau 2007. gada martā Dinaburg izslēdza no sacensībām, jo bija radušās aizdomas par negodīgu rīcību. Vienā no mačiem Dinaburg futbolisti viesos ar 0:2 zaudēja Igaunijas komandai Narvas Trans, abus vārtus ielaižot spēles izskaņā. Pēc spēles vairāki Igaunijas masu mediji izteica aizdomas, ka spēles iznākums nav bijis objektīvs un, iespējams, mačs bijis sarunāts. Internetā atrodamajos spēles fragmentu videoierakstos bija redzams, ka abus vārtus Daugavpils komanda zaudēja pēc rupjām kļūdām. Epizodēs bija novērojama Dinaburg spēlētāju sliktā un pasīvā darbība aizsardzībā.

Pēc diviem gadiem Dinaburg apvienojās ar Daugavu, kas pēcāk arī tika vainota vairākās aizdomīgās spēlēs. Vēl pagājušā gada vasarā Daugavpils vienība UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas turnīrā ar 1:7 piekāpās Zviedrijas klubam Elfsborg, bet pāris mēnešus pēc šā dueļa bijušais kluba uzbrucējs Ibe portālam Sportacentrs.com atklāja, ka vienības ģenerāldirektors Romāns Lajuks cīņas gaitā saņēmis instrukcijas par vēlamo dueļa rezultātu pa telefonu, ko centies slēpt zem papīra lapām.

Tieši pirms gada LFF prezidents Guntis Indriksons paziņoja, ka totalizatora skandālā iesaistītās Daugavpils Daugavas gadījumā sagaidāms tikai viens ceļš – krimināllieta un tiesas process.

Tikmēr šovasar izmeklētāji no totalizatoru likmju monitoringa kompānijas Federbet paziņoja, ka aizdomīga bijusi arī Latvijas futbola komandas Rīgas Daugava UEFA Eiropas līgas spēle pret Skotijas vienību Aberdeen, kuras rezultātu, visticamāk, iespaidojuši Āzijas bukmeikeru sindikāti. Aberdīnā notikušajā spēlē pirmajā puslaikā Aberdeen komandai bija milzīgs pārsvars, tomēr Rīgas Daugava ielaida vien vienus vārtus. Neskatoties uz šo faktu, jau pārtraukumā sociālajos tīklos tika runāts, ka kopā cīņā tiks gūti vismaz 4-5 vārti, kas arī notika, rīdziniekiem ciešot neveiksmi ar 0:5.

Federbet savā Eiropas Parlamentam (EP) adresētajā gada pārskatā šā gada jūnija sākumā pieminēja sešas aizdomīgas spēles Latvijas SMScredit.lv Virslīgas futbola čempionātā. Divas no pārskatā minētajām spēlēm risinājušās šosezon, turklāt abās piedalījušās Jūrmalas un Ventspils komandas. Pirmajā mačā aprīlī Ventspils uzvarēja savā laukumā ar 3:1, bet aizdomīgas bijušas likmes par mačā gūtiem vairāk nekā 3,5 vārtiem. Savukārt maijā viesos Ventspils triumfēja ar 6:0, bet aizdomīgas bijušas likmes uz kurzemnieku uzvaru.

Tieši Jūrmalas klubs, kas nonācis pamatīgās finansiālās problēmās, šosezon visnotaļ bieži tika minēts aizdomīgo spēļu sakarā. Zīmīgi, ka jūlijā par aizdomīgu tika uzskatīta tieši Daugavpils Daugavas un Jūrmalas cīņa Latvijas čempionāta gaitā. Spēlē, kas 7. jūlijā norisinājās Daugavpilī, ar rezultātu 3:2 uzvarēja Daugavas futbolisti, bet UEFA saistībā ar šo dueli sāka izmeklēšanu. Šosezon vairākas aizdomīgas Jūrmalas komandas spēles šķetinājusi gan LFF, gan Federbet.

Februārī Jūrmalas klubs tika diskvalificēts no SMScredit.lv virslīgas Ziemas kausa izcīņas turnīra. Lai gan oficiālā informācija vēstīja, ka tas noticis vairākkārtēju turnīra nolikuma punktu neievērošanas dēļ, par īsto iemeslu futbola sabiedrībā tika uzskatīta tieši spēļu sarunāšana.

Tikmēr Lietuvas futbola čempionātā divu maču diskvalifikāciju par spēļu rezultātu ietekmēšanu saņēma pieredzējušais Latvijas futbola pussargs Mihails Ziziļevs. Pašlaik 40 gadu vecais Ziziļevs, kurš karjeras laikā divas spēles aizvadījis arī Latvijas valstsvienībā, šosezon spēlē Klaipēdas Granitas komandā, bet pirms tam kopš 2010. gada pārstāvēja Daugavpils Daugavu.

Aktīvi pret spēļu sarunāšanu cīnās Igaunija, kuras Futbola asociācija pērn uz mūžu diskvalificēja U-21 valstsvienības spēlētāju Elvisu Līvamegi, bet Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) astoņiem šīs valsts komandas Narvas Trans spēlētājiem, kas bija iesaistīti spēļu rezultātu sarunāšanā, piesprieda gada diskvalifikācijas. Septembrī igauņu futbolists Jaroslavs Dmitrijevs par spēļu rezultātu ietekmēšanu saņēma mūža diskvalifikāciju.

Vēl pirms diviem gadiem autoritatīvās Sportradar kompānijas veiktajā pētījumā Latvijas futbola čempionāts tika ierindots Eiropas korumpētāko līgu pirmajā desmitniekā.

0 Komentāru