“Visi suņi čurā uz ielas, kur tad vēl?” Veikalnieks aizliedz suņa saimniecei čurināt mīluli pilsētas apstādījumos Barona ielā

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

20 komentāri

Suņa saimniecei gadās nepatīkama saķeršanās ar kādu Barona ielas veikalnieku, jo četrkājainais mīlulis nokārto mazās vajadzības pretī esošajos apstādījumos. Kā suņu saimniekiem risināt šo delikāto jautājumu, kādu kaitējumu tas nodara un vai par to pienākas sods?

Kristīne ar četrkājaino draugu Oskaru Barona ielā dzīvo jau pāris gadus un līdz šim rīta pastaigā devušies visai agri, bet pēdējā laikā mainījies saimnieces režīms, un suņuks ielās dodas laikā, kad rīdzinieki jau modušies, tāpēc nācies saskarties ar apkārtējo cilvēku neiecietību.

Kristīne
suņa saimniece

Ziemā bija gadījums, kad sieviete mūs ar suni nosauca par cūkām, jo suns čurāja apstādījumos. Un nesen vīrietis no parketa veikala dusmās izskrēja ārā, redzēdams, ka man suns atkal čurā tajos krūmos, un aizrādīja, lai es suni te nevedu.

Runa ir par Barona ielas apstādījumiem, kurus suns Oskars ļoti iecienījis kā vietu, kur nokārtot savas vajadzības. Kristīne saprot, ka aiz suņa jāsavāc, un to arī dara, taču kur lai mīlulis urinē? “Smieklīgi, bet tajā pašā laikā ļoti neērti, jo tagad man jāceļas agrāk, lai viņš neredzētu, ka suns tur čurā, visi suņi taču čurā uz ielas, kur tad vēl lai viņi čurā, nav taču ierīkotas speciālas suņu tualetes,” stāsta Kristīne.

Veikalnieks kameras priekšā stāties nevēlas, bet aizkadra sarunās paliek pie sava: sunim nav jāčurā logu priekšā vienā un tajā pašā vietā, uzskata, ka, ja tā turpināsies, vasarā būs jāpiecieš pamatīga smaka. Turklāt sētniecei apstādījumi ir jātīra, piemēram, no rudens lapām, tāpēc nav patīkami, ja tie ir piečurāti. “Man nepatīk, ka man pretī veikala durvīm viņa čurina suni. Lielu suni. Tas man nepatīk,” norāda veikala saimnieks.

Tāpat saimnieks uzskata, ka urīns nenāk par labu arī apstādījumiem, tāpēc “Bez Tabu” dodas pie to kopējiem: Rīgas parku dārzniekiem. “Mēs esam novērojuši, ka apstādījumi tiek bojāti ar šo “vieglo” nokārtošanos, paliek, piemēram, dzeltenas skujas skuju kokiem un dzeltē arī lapu koki un krūmi, jo suņi čurā vienās un tajās pašās vietās,” komentē Elīna Banga, SIA “Rīgas meži” pārstāve.

Elīna Banga
dārzniece

Mums ir bijusi doma, ka varētu ierīkot speciālus stabiņus suņu čurināšanai ar norādi, ka paredzēts suņiem. Bet suņi nemāk lasīt, tas būs jāmācās suņu saimniekiem.

Dārznieki suņu saimniekiem par mazo vajadzību kārtošanu apstādījumos mēdz pat aizrādīt, tomēr apzinās, ka aizliegt jau nevar, jo kaut kur taču dzīvniekam tas ir jādara. Barona ielas rajonā “Bez Tabu” aprunājas ar vēl kādu suņa saimnieku Vladimiru, kurš norāda, ka parasti dodas uz netālu esošo parku un līdz šim neviens vēl nav aizrādījis par mazo vajadzību kārtošanu.

“Nu tas ir tas pats, kas teikt, ka ir slikti, ka bērns izmētā smiltis, cita lieta, ja tas rada diskomfortu cilvēkiem, tu ej svešos pagalmos, tas nav normāli. Ja to dara saprātīgās vietās un ar cieņu pret citiem, es neredzu tur neko sliktu,” uzskata suņa saimnieks Vladimirs.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis atgādina, ka sunim jābūt pie pavadas un aiz mīluļa ir jāsavāc, par šo abu normu neievērošanu kārtībsargi var izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 7 līdz 350 eiro. Attiecībā uz mazajām vajadzībām nekādu ierobežojumu nav.

Toms Sadovskis
Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis

Normatīvajos aktos arī nav norādītas ne speciālas vietas, kur tas būtu jādara, ne arī kaut kādi citi tādi tiešāki norādījumi. Gadījumos, kad rodas konflikti starp cilvēkiem, viņiem pašiem savā starpā šie konflikti būtu jāatrisina. Protams, ka suņa saimnieks netiks sodīts par to, ka viņa suns nokārto mazās vajadzības.