”Viņš uzliesmoja, viss sprakšķēja!” aculieciniece nespēj aizmirst stārķa sadegšanu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Ropažu novada Nāgelmuižas tuvumā uz elektrības staba sadedzis stārķu mazulis. Aculieciniece norāda, ka pagājušajā gadā tieši uz tā paša staba arī esot sadedzis stārķis.

Inga, pašai negribot, kļuvusi par aculiecinieci briesmīgam negadījumam, ko joprojām nespēj aizmirst. Viņas acu priekšā uz elektrības staba centās nolaisties stārķis. Tas gan bija pēdējais stārķa lidojums, jo pavisam drīz pēc pieskaršanās elektrības stabam putns uzliesmoja.

Inga
Aculieciniece stārķa sadegšanai

Lidinājās visa stārķu ģimenīte, jaunie stārķi tika apmācīti lidojumam uz siltajām zemēm. Viens stārķis gribēja apsēsties uz elektrības staba, taču viņam tas neizdevās, jo stabs bija pārāk mazs. Viņš pēc tam mēģināja nosēsties uz cita staba, kur sekunžu laikā viņš uzliesmoja. Bija sprakšķi, viņš uzreiz nokrita no staba.

Sieviete ar bailēm raudzījusies, kā atlikusī stārķa ģimene sākusi riņķot virs negadījuma vietas. Ļoti iespējams, ka, vēl vienam stārķim nosēžoties uz jau pieminētā elektrības staba, arī tas ietu bojā. Inga norāda, ka kaimiņi arī pagājušajā gadā redzējuši, ka tieši uz tā paša staba iet bojā kāds stārķis. Rūpējoties, lai nekas tāds vairs neatkārtotos, sieviete vērsās pie ”Latvenergo”. Uzņēmuma darbinieki gan bijuši vienaldzīgi un paziņojuši, ka neko nevar iesākt.

Akciju sabiedrības ”Sadales tīkls” vides pārvaldnieks Artis Kubliņš “Bez Tabu” norāda, ka šajā gadījumā, visticamāk, nekas netikšot darīts. Stārķis centies nolaisties uz tīkla atdalītāja, kā konstrukcija ir krietni sarežģītāka nekā ierastajiem stabiem, lai nepieļautu stārķa nosēšanos, nepieciešami lieli ieguldījumi. ”Kā lai novērš, ka stārķis tur nenosēžas? Atdalītājs ir garāks par metru, tur ir trīs paralēli vadi. Stārķis ir liels putns, izplešot spārnus, savienojas abi paralēlie vadi, caur viņu iziet elektrība,” stāsta ”Sadales tīkls” pārstāvis Kubliņš.

Kubliņš norāda, ka atrašanās staba tuvumā nav bīstama, pēc “Bez Tabu” signāla par notiekošo atdalītāja stāvoklis pārbaudīts. Ligzdošanas laikā no elektrības strāvas trieciena iet bojā ap 40 stārķu. Tiesa, tie ir tikai zināmie gadījumi. Visbiežāk stārķa saskarsme ar strāvu neizraisa elektrības padeves pārrāvumu, tādēļ statistikā nemaz nav iespējams uzrādīt patiesībā bojāgājušo putnu skaitu.

Dmitrijs Boiko
Latvijas Dabas muzeja ornitologs

Stārķi un stabi ir saistītas lietas. Viņiem patīk no augstākas vietas pārraudzīt apkārtni. Domāju, ka šādi gadījumi ir simtiem, nevis desmiti. Jauni stārķi, mācoties lidot, bieži vien ielido elektrības vados, tāpat tos notriec arī automašīnas.

Latviju varot dēvēt par stārķu lielvalsti. Šobrīd lielākā putnu daļa jau atrodas lidojumā uz Āfriku. Ornitologs norāda, ka Latvijā ligzdo aptuveni 14 tūkstoši stārķu pāru, no kuriem aptuveni 70 procenti dzīvesvietu atraduši elektrības staba virsotnē.