“Vienu jau sakoda! Vajag vēl?” Dunalkas pagasta iedzīvotājus apdraud klaiņojošs suns; saimnieki nereaģē

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

3 komentāri

Pavasari uzskata ne tikai par ziedošo gadalaiku, bet arī par suņu precību jeb meklēšanās laiku. Tomēr ne visi četrkājainie mīluļi, kuri nolēmuši doties brīvsolī, lai atrastu otro pusīti, ir tik mīļi, kā par tiem domā paši saimnieki. Un tieši šādā situācijā nokļuvuši Durbes novada Dunalkas pagasta iedzīvotāji.

Sazinoties ar “Bez Tabu” skatītāju, kurš ziņoja par savā vaļā klaiņojošo suni, noskaidrojām, ka uz pagasta centrā esošā afišu staba piesprausta zīmīte – sūdzība.

anonīmā zīmīte

Cienījamie suņu īpašnieki! Neļaujiet saviem lielajiem suņiem klaiņot pa centru, tā apkārtni. Jūsu suņi apraud iedzīvotāju drošību. Beidziet terorizēt iedzīvotājus! Vienu cilvēku jau sakoda. Vai tiešām vajag vēl? Vairākkārt cilvēkiem ir uzbrukts, un jūs to zināt. Jūsu suņi piešmucē mūsu dobes un dārzus. Jums pašiem tā patiktu?

Šādas un līdzīgas zīmītes Dunalkas pagasta centrā pie vietējā veikala izliktas vairākkārt. Vietējie arī norāda, ka savā vaļā klaiņojošā suņa saimnieki zīmītes regulāri raujot nost. Tikmēr apkārtējiem vēl joprojām jāsaglabā modrība.

Vietējiem bail no suņa saimnieka un viņa sievas atriebības

Vietējie iedzīvotāji patiešām raizējas par savu drošību pagasta centrā. Atklāti runāt kameru priekšā gan neviens nevēlas, jo baidās par suņa saimnieka iespējamo atriebību. Līdz ar to šoreiz visas sūdzības ir anonīmas.

Dunalkas pagasta iedzīvotājs: Dzīt prom suni arī nedrīksti. Ja tu viņu dzīsi prom, viņš krīt virsū. Pagājušajā gadā bija diviem bērniņiem virsū.

Dunalkas pagasta iedzīvotāja: Suņa saimnieki ir agresīvi, diezgan atriebīgi. Pagājušajā vasarā sakoda arī pastnieci. Suns klaiņo, nevar pat līdz veikalam aiziet.

Vietējiem izdevās arī iemūžināt klaiņojošo suni. Tuvāk gan neviens klāt iet nevēlējās. “Bez Tabu” izdevās arī noskaidrot, suņa mājvietas adresi – vien dažus desmitus metru no veikala.

Pagalmā ieraudzījām arī voljeru, kurā vajadzētu atrasties sunim, taču mājdzīvnieka tur nav, bet vārtiņi – vaļā. Iespējams, suns devies pastaigā, iespējams, suns atrodas mājā, ņemot vērā, ka tobrīd laukā ir visai drēgni apstākļi. Devāmies pie saimnieka, lai noskaidrotu, vai suns patiešām ir uz vietas mājā.

Suns rausta durvju kliņķi, saimnieku mājās nav

Klauvējot pie durvīm, uzreiz atskanēja suņa riešana. Pēkšņi arī noraustījās durvju rokturis, taču, kā vēlāk atklājās, durvis mēģināja atvērt četrkājainais iemītnieks.

Mājdzīvnieka saimniekus sastapt neizdevās. Tomēr drīz vien vietējie pačukstēja, ka melnā klaiņotāja saimnieks vārdā Andris strādājot Durbes novada pašvaldībā un reizēm uzturoties arī Dunalkas pagastmājā. Uzreiz pēc “Bez Tabu” ierašanās pagastmājas darbiniece saņem telefona zvanu no augšas.

Zelma Bužate
Dunalkas pagasta pārvaldes lietvede

Iekodis jau tiešām nevienam nav. Bet es pat nezinu, cik viņš ir liels. Droši vien jau, ka cilvēkiem… man arī būtu bail, ja es eju un man kaut kāds suns – vai nu viņš iet klāt, vai vēl labāk, ja viņš tur varbūt uzlec vai lec, vai viņš tādā veidā grib draudzēties. Bet iekosts, nezinu, nav dzirdēts, ka kādam būtu iekodis.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Madara Šeršņova norāda, ka pagājušā gada septembrī Valsts policijā tika saņemta informācija, ka kādai sievietei Dunalkas pagastā kājā iekoda suns, kurš atradās pie mājas nepiesiets un bez īpašnieka uzraudzības. Valsts policijā par notikušo tika uzsākta administratīvā lietvedība un materiāls pēc piekritības tika nosūtīts domes administratīvajai komisijai lēmuma pieņemšanai – lemšanai par soda apmēru suņa īpašniekam.

Pašvaldība, iespējams, piesedz savu darbinieku; vaino policiju neizdarībā

Lēmumu par piemērojamo sodu vajadzēja pieņemt Durbes novada pašvaldības Administratīvajai komisijai, taču tā vietā komisija uzskatīja, ka policija esot nekorekti paveikusi savu darbu, tāpēc sodīt nevienu nevarot. Acīmredzot šoreiz nostrādāja savējo piesegšana.

Andris
klaiņojošā suņa saimnieks

Ja kaut kur anonīmi kāds tur raksta, kas viņam ienāk prātā, lai viņš pierāda, ka tā tas ir.

Bez Tabu: Viņam ir paradums mukt ārā no sētas, no mājas, no voljera.

Ne īpaši. Protams, ka kādreiz aizlaižas. Nu, tā īpaši neviens nav sūdzējies par sakošanu.

Bez Tabu: Vietējie saka, ka viņiem bail, jo jūs esiet tāds atriebīgs cilvēks un variet viņiem kaut ko izdarīt.

Tās nu gan ir galīgas muļķības. Ko es viņiem varu, kuram es kaut ko esmu izdarījis? Drīzāk es esmu ļoti izpalīdzīgs cilvēks. Tās nu galīgas… Kaut kāds, nezinu, cilvēciņiem “širmis” aizkrita.

Lai arī vairāki Dunalkas pagasta iedzīvotāji saka vienu, melnā suņa saimnieks Andris dievojas, ka nemaz neesot atriebīgs. Viņš pat aicina vietējos tomēr ziņot personīgi par mājdzīvnieka klaiņošanu.

“Bez Tabu” skatītāji vēlāk ziņoja, ka arī nākamajā dienā pēc “Bez Tabu” viesošanās Dunalkas pagastā melnā kažoka īpašnieks atkal brīvi pastaigājās pa apkaimi.

Andri no Dunalkas pagasta un citi suņu saimnieki, pielūkojiet, lai jūsu mīlulis tomēr atrastos mājās vai arī paši tad pastaigājieties kopā ar suni, turot viņu pavadā. Un te nederēs runas, ka mans suns jau nevienam nekož. Vienā brīdī situācija nudien var mainīties, un tad jau var būt arī par vēlu.