“Viens vīruss, viens sikspārnis, viens cilvēks!” Eksperts skaidro, kā Covid-19 nokļuva cilvēku pasaulē

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

5 komentāri

Publiskajā telpā jau izskanējusi informācija, ka Covid-19 cēlies no dzīvnieku pasaules. Šī informācija radījusi daudz jautājumu “Bez Tabu” skatītājiem.

Māris

Visu laiku tiekam biedēti, ka Covid-19 ir superlipīgs. Un patiešām – to apliecina arī statistika. Bet mani interesē, ja vīruss cēlies no dzīvnieku pasaules, vai arī dzīvniekiem tas bija tikpat lipīgs? Un vai arī dzīvniekiem bija tikpat augsta mirstība no šā vīrusa?

LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, vadošais pētnieks Kaspars Kovaļenko atklāj, ka pašlaik pieejamā zinātniskā informācija liecina, ka vīrusa pirmsākumi meklējami sikspārņu pasaulē. Kā tas nonāca cilvēku pasaulē? Visticamāk, sikspārnis to caur citiem dzīvniekiem nodevis cilvēku populācijā. Vadošais pētnieks norāda, – fakts, ka vīruss no dzīvnieku pasaules nonācis pie cilvēkiem, nav nekas neparasts.

Sikspārnim lidojot, tā ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz pat 42 grādiem. Tik augsta temperatūra lielai daļai vīrusu ir nāvējoša.

Kaspars Kovaļenko
LLu Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns

Lidošanas spēja radījusi sikspārnim vairākus aizsargmehānismus. Viņi faktiski neslimo ar audzējiem, viņu imunitāte ir aktīva. Tie arī maz slimo ar koronavīrusiem. Paaugstināta letalitāte sikspārņiem no šā vīrusa nav.

Ir iespēja, ka šis vīruss nonāk arī mājdzīvnieku populācijā, tomēr vīruss neinficē dzīvnieku kā tādu, dzīvnieks ir vienkārši kā nēsātājs. Pašā dzīvniekā šīs vīruss nevairojas. Vīrusa mutācija notiek salīdzinoši ātri – vadošais pētnieks Kaspars Kovaļenko min, ka, iespējams, bijuši vajadzīgi desmit, varbūt pat vairāk gadu, lai tas pārietu cilvēku pasaulē.

Kaspars Kovaļenko
LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns

Specifisks gadījums – viens vīruss vienā sikspārnī nonāca pie cilvēka. Dati liecina, ka uzliesmojums, iespējams, sācies ātrāk nekā decembrī. Tas ir tikai laika jautājums, lai no Ķīnas tas izplatītos.

Ņemot vērā, ka mutācija ir notikusi, nevar izslēgt iespēju, ka pasaule pēc vairākiem gadiem var sagaidīt jaunu vīrusu uzliesmojumu.

Pilnu interviju ar LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekānu ir iespēja redzēt “Bez Tabu” sociālajos tīklos. Skaties šeit!