“Vai ar viena zirga nāvi ir par maz?” Pļavā Talsos nobeidzas zirgs, bet citu kumeļu tur pamestā ēkā

1 komentārs

Dzīvojamo māju rajonā Talsos vairākas dienas uz lauka noguļ beigts zirgs. “Bez Tabu” skatītāja gan ziņo, ka brīdī, kad dzīvnieks vēl bijis dzīvs, to turēja pieķēdētu un bez pieejas ūdenim.

Skatītāja arī norāda, ka beigtā zirga saimniekam esot vēl viens – dzīvs – zirgs, kuru tur kādā pamestā ēkā pie pilsētas ezera.

“Bez Tabu” skatītāja

Varbūt vismaz viņu ir iespējams izglābt no drošas nāves. Vai ar viena zirga nāvi ir par maz, lai šim saimniekam beidzot liegtu turēt dzīvniekus?

Zirga mirstīgās atliekas uz lauka pie Draudzības ielas Talsos noguļ vairākas dienas. Gan privātmāju rajona iedzīvotājiem, gan arī garāmbraucējiem nākas uzlūkot nepatīkamo skatu ar nekustīgo ķermeni. Drīz vien zirgu apklāj ar plēvi, bet vēl nedaudz vēlāk beigto dzīvnieku aizved prom.

Netālu dzīvojošais Dzintars apstiprina, ka uz lauka manījis divus zirgus. “Tas lielais jau to mazo spārdīja, nezinu, kāpēc.”

Nokļūstam arī pie skatītājas norādītās betona ēkas, pie kuras uzreiz sajūtam kodīgu aromātu, kas atgādina sapelējušu sienu un mēslus. Ieejot iekšā “mini stallī”, uzreiz pamanām vairākas lietas, kas pierāda, ka te patiešām tiek turēts dzīvnieks. Vienā stūrī atrodas gara ķēde, bet uz zemes arī izgulēta siena kaudze un zirga mēsli.

Pie Vilkmuižas ezera sastaptie ne tikai zina stāstus par zirgu, bet ir pat to redzējuši ieslodzītu norādītajā būvē.

Valdis: Tas ir ārpus katras kritikas. Tā jau ir slēpšanas vieta. Tālāk no acīm, kamēr realizē. Maz jau to tirgotāju vairs ir.

Linda: Es redzēju, ka vīrietis pļāva zāli un nesa viņam. Badā viņš nemira noteikti. Un, ja viņš reiz šeit nav, tad viņš noteikti ir izvests ārā. Nu, es iekšā tur neiešu skatīties, kādi tur tie apstākļi.

Līdzās betona ēkai atrodas pussagruvusi māja, kurā, kā izrādās, vēl dzīvo cilvēki. Durvis gan neviens neatver, taču pie loga pienāk viena no iemītniecēm. “Kā mēs varam zināt, kas un ko? Ej uz ”ķīniešu kvartālu”. Kasparu tur prasi,” sacīja kundze.

Pateicoties iedzīvotāju norādēm, noskaidrojam gan mirušā, gan arī vēl dzīvā zirga turētāja iespējamo dzīvesvietu. Lai arī miteklī skaidri pamanām un sadzirdam vairākus cilvēkus, nedz pie loga, nedz arī pie durvīm neviens nepienāk.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) esot informēts par abiem zirgiem. No iedzīvotājiem jau saņemts krietns skaits sūdzību par iespējamu dzīvnieku badināšanu, ūdens nedošanu, kāju siešanu un turēšanu nepiemērotos apstākļos.
Ivars Koloda
PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs

Bez Tabu: Vai tas nav kaut kāds pamats tam, lai šos te zirgus konfiscētu?

Konfiscētu? Nu, nē, šeit ir jāskatās diezgan objektīvi, jābūt konkrētiem pierādījumiem. Un šajā gadījumā tas, ka tas zirdziņš bija iepirkts, un es redzu, ka viņš par viņu rūpējas, tas nav īsti pamatojums tam, lai mēs viņu izņemtu.

Bez Tabu: Lēmumu jūs pieņēmāt?

Lēmumu es pieņēmu, jā.

Koloda vēl uzsver, ka zirga nāve iestājusies veselības problēmu dēļ, savukārt dzīvo zirgu saimnieks Kaspars jau esot pārdevis.

Acīmredzot zirgiem Talsos ir īpašs statuss. Arī Jāņu rītā pa vienu no galvenajām ielām savā vaļā un neviena nepieskatīts klejoja kāds cits zirgs. Uz mata ļoti līdzīgu izdodas atrast arī mums. Pašā Talsu pievārtē pamanām vēl vienu zirgu – atstātu vienatnē, pieliktu pie ķēdes un bez dzeramā ūdens.

Imants
zirgkopis

Es dzirdēju, es dzirdēju to, ka tur vienam čigānam nobeidzās tas zirgs.

Bez Tabu: Bet jūs savā starpā neesiet pazīstami?

Nē, nē, nē! Zirgu vajag kopt un cienīt. Redz, es sienu jau nopirku – 20 ruļļus. Un rudenī vēl auzas jānopērk, tad viņam rudenī ir, ko ēst.

Bez Tabu: Kam jūs to zirgu tur audzējat, pašam patīk?

Tas ir mans hobijs.

Imants gan piebilst, ja kāds nosauks pareizo cenu, tad zirgu arī esot gatavs pārdot, bet pēc tam vietā iegādāšoties jaunu kumeļu.

Pēc PVD rīcībā esošās informācijas Latvijā zirgu skaits nepārtraukti būtiski samazinās. Pašreiz ir reģistrēti apmēram 8200 zirgu, kuri tiek turēti 2200 novietnēs. Salīdzinājumam: pirms 5 gadiem – 10 100 zirgu 4200 novietnēs.

Anna Joffe
PVD Sabiedrisko attiecību speciāliste

Sūdzības par zirgu labturības pārkāpumiem tiek saņemtas salīdzinoši reti, tās visas tiek pārbaudītas. Dienests arī aicina informēt par iespējamiem pārkāpumiem dzīvnieku turēšanā un labturības prasību ievērošanā.

Joffe vēl norāda, ka šogad saimniekam Kasparam esot izņemts viens zirgs, pirms tam, iepriekšējos gados, nav izņemts neviens.