Uzmanies! Vidzemes pludmalē pastaigājas lācis

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

0 Komentāru

Atpūtnieku iecienītajā Tūjas pludmalē fiksēti lāča pēdu nospiedumi. Mednieki lēš, ka tie varētu piederēt trīs vai četrus gadus vecam ķepainim.

Pēdu nospiedumus iemūžinājusi Ilona, kuras nams atrodas vien 200 metru attālumā no vietas, kur lācis pastaigājies. Zvēra nospiedumus smiltīs pamanījusi Ilonas meita, kura redzēto nekavējoties parādījusi arī mammai.

Lācis pastaigājies atpūtnieku iecienītā pludmalē, kur arī “Bez Tabu” viesošanās laikā vairāki vasarnieki izbauda saules starus.

Valdis pārdesmit metru attālumā no pludmales dzīvo 50 gadus, dzīves laikā viņš ne reizi savvaļā nav sastapies ar lāci, taču zina stāstīt, ka pirms pāris nedēļām lācis turpat Tūjā izpostījis bišu dravu un manīts arī citviet.

Valdis
Dzīvo blakus pludmalei

Tas ir vairāk nekā pārsteigums. Šeit, pie jūras… Nav tā, ka šeit būtu lieli mežu masīvi. Māja no mājas atrodas 200 metru attālumā. Tā kā tam lācim pilnīgi starp mājām jāizlien, lai tiktu pie jūras klāt.

Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs savā karjerā nomedījis 14 lāčus. Viņš norāda, ka ķepaiņi manīti visā Latvijas teritorijā un tos vairs nevar uzskatīt par tik lielu retumu kā kādreiz.

Haralds Barviks
Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

Gribētos atgādināt cilvēkiem, lai lāci nepiebaro un nesāk ar viņu draudzēties. Lācis ir bīstams, ļoti spēcīgs, liels plēsējs, kā arī ļoti gudrs, kurš ātri mācās. Ja mēs kaut kur viņam radām labvēlīgu vidi, tad viņš ātri apgūst, ka no cilvēka nav jābaidās. Tāpēc, ja viņš, piemēram, nāk mūsu ābeļdārzā ēst ābolus, vajadzētu viņu dzīt prom.

Nupat sociālos tīklus pāršalcis ieraksts, kurā norādīts, ka Latvijas teritorijā nomedīts lācis un mednieks ar savu trofeju pat padižojies. Tā gan izrādījusies viltus ziņa. Lācis nomedīts Igaunijas teritorijā, kur tas ir atļauts. Kaimiņvalstī Igaunijā šogad ļauts nomedīt 93 lāčus, Lietuvā lāči ir vēl lielāks retums nekā Latvijā un tur par lāču medībām nemaz nedomā. Visvairāk ķepaiņun nomedī Krievijā.

Jēkabs Dzenis
Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs

Pieaugot lāču populācijai, ar laiku atsāksies diskusijas par lāču medībām, bet šobrīd to skaits ir mazs. Lāči pamazām atgriežas Latvijā. Šobrīd medības nav jautājums, kas būtu darba kārtībā. Nav noteikts slieksnis, kad būtu jādomā par atļauju medīt lāčus. Ļoti svarīgi, ka tiek sekots līdzi zvēru skaitam. Jāveic pastāvīga uzskaite, monitorings un pētījumi, lai sekotu līdzi lāču uzvedībai, to kopējam skaitam.

Šogad dabas aizsardzības pārvalde pieņēmusi 10 lēmumus par kompensāciju piešķiršanu saistībā ar lāču nodarītājiem postījumiem. Izpostītas 70 bišu saimes un radīti zaudējumi deviņu ar pusi tūkstošu eiro apmērā.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Suns pārkoda rīkli, stirna mocījās agonijā!" Jēkabpils novadā siro bīstami suņi-plēsēji; pret apdraudējumu visi bezspēcīgi

"Žēl skatīties!" Madonas novadā bargā salā brigāde maina mājas jumtu, iedzīvotājiem žēl strādnieku

Pastā nepieņem oficiālu, sirmgalves parakstītu pilnvaru

"Sūdi, es atvainojos, ir izšķaidīti uz ielas!" Liepājnieci pārsteidz suņu saimnieku rīcība

"Ar muguru pieturu durvis un stumjos iekšā, kā varu!" Jaunās māmiņas Ogrē nespēj pašu spēkiem iekļūt pastā

"Gribu kāpt ringā un ievainot savu pretinieku!" Šova "Boksa akadēmija" finālisti gatavi cīņai!

"Jau pēc gada mājai apmetums lobās nost!" Olainiešus neapmierina mājas restaurācijas darbu kvalitāte!

"Vai pirktajam varu uzticēties?" Iedzīvotāja nepārliecināta par FFP2 respiratoru efektivitāti!

"Dzīvoklī +25°C! Viņi nenormāli svilina!" Ģimene sūkstās par absurdu apkuri

Grūtniece neizpratnē, kāpēc influencerei Didrihsonei ļauts uz ultrasonogrāfiju doties ar vīru

Padomi no Zanes Krēsliņas ceļā uz veselīgām attiecībām ar ēdienu!

"Atkal jāsāk vakcinācija no sākuma?!" Iedzīvotāja neizpratnē par Covid-19 sertifikātiem