“Unikums! Tas jāsaudzē!” Dabas brīnums alnis albīns Viļakas pusē; mednieki sargā retumu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Viļakas novada mežos mīt pasaulē reti sastopams alnis albīns. “Bez Tabu” tiekas ar vietējo mednieku, kurš reto ragaini sastapis vairākkārt. Mednieki vienojušies nekad nepavērst stobrus pret unikālo dzīvnieku, tā vietā apņēmušies aizsargāt viņu.

Reto sugas pārstāvi skrienam meža biezoknī video iemūžinājis mednieks. Video autoru pazīst vietējā medību kolektīva vadītājs Jānis Šakins. Arī viņš vairākkārt redzējis šo alni albīnu iznākam izcirtumos. Jānis “Bez Tabu” komandu aizved līdz vienai kailcirtei, kur redzējis alni, mielojamies vienatnē vai ar savu draugu, citu aļņu puiku.

Jānis Šakins
medību kolektīva vadītājs Viļakas novadā, sargā gaišo alni

3. decembrī, kad bija uzsnidzis sniedziņš, viņš uzreiz nebija pamanāms. Stāvēja mežmalā un barojās ar koku atliekām, kas palikušas, izcērtot mežu. Aļņi uzturas izcirtumu vietās, sevišķi tur, kur apses zari. Tā ir viņu pamatbarība. Pēc 3. decembra vairākkārt izcirtumā viņu manīju, ganījās te. Bija redzēts viens pats, bet pārsvarā viņi divatā te ganījās. Pirmā aļņa reakcija, ieraugot cilvēku, nav bailīga. Lai gan bija salīdzinoši tuvu, nemuka, jo neuztvēra cilvēku kā potenciālu apdraudējumu.

Jānis “Bez Tabu” komandu ved dziļāk meža biezoknī, kur izvietota viena no sāls laizītavām. Tās ierīko, lai dzīvnieki ziemā netuvotos nokaisīto ceļu tuvumā, bet gan minerālvielas, laizot sāli, uzņemtu drošās vietās. Barotavai blakus izvietotajā meža kamerā arī iemūžināts albīns, jau atkal kopā ar melno draugu. Kad pie barotavas viesojas žurnālisti, apkārt redzami dažādu dzīvnieku pēdu nospiedumi, tai skaitā aļņa.

Jānis Šakins
medību kolektīva vadītājs Viļakas novadā, sargā gaišo alni

Lai tuvāk apskatītu alni albīnu, pie barotavas uzstādījām sensoru kameru. Kādas divas nedēļas gaidījām, kamēr viņš te pienāca un nobildējās. Arī šodien redzam, ka peļķes ledus sadauzīts, visdrīzāk, te alnis nesen viesojies. Šis alnis ir unikums! Es to decembrī ieraudzīju pirmoreiz.

Foto: Mednieku foto

Mednieks gan lūdz neatklāt apkaimi, kur alnis ganās, lai interesentu bari nebiedētu meža zvēru. Mednieki vienojušies, ka tēmekļus pret unikālo alni nekad nevērsīs. Apņēmušies ragaini aizsargāt. Pēc dzīvnieka ragiem mednieks secina, ka albīns ir aptuveni divus gadus vecs. Alnis var nodzīvot līdz 15 gadu vecumam, bet konkrētais sugas pārstāvis sava uzkrītošā baltā kažoka dēļ ir mazāk pasargāts no plēsēju uzbrukumiem.

Jānis Šakins
medību kolektīva vadītājs Viļakas novadā, sargā gaišo alni

Mēs netēmēsim uz viņu. Viņš ir unikums! Tas jāsaudzē! Nav jau mednieks meža postītājs, kurš šauj pa visu, ko ierauga. Mēs zvērus arī saudzējam: barojam, izvietojam sāls laizītavas. Ja bargākas ziemas, piebarojam. Cenšamies. Albīns ir balts, līdz ar to labāk pamanāms, viņš ir mazāk aizsargāts no plēsēju uzbrukumiem. Sestdien nomedījām sešus vilkus, kas ir potenciāls drauds šim alnim. Tomēr vilku medīšanas limits jau iet uz beigām, līdz ar to apdraudēts būs tāpat.

Viļakas puses mednieku apņēmība saudzēt reto sugas pārstāvi ir uzteicama, jo aļņu lielākais apdraudētājs ir cilvēks, teic Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Jānis Ozoliņš
Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks

Gēni, kas atbildīgi par pigmenta veidošanos, vienkārši iztrūkst. Tie nedarbojas. Līdz ar to dzīvnieks ir albīns. Tam ir sārtas acis, spīd cauri asinsvadi.

Pētnieks Ozoliņš gan apšauba, ka Viļakas pusē sastaptais alnis ir albīns, jo tā ķermenis vietām iekrāsots citā, bēšā krāsā. Ozoliņš gan uzsver, ka arī ar iemūžināto dzīvnieku var lepoties, jo alnis gaišā krāsā arī ir reti sastopams.

Jānis Ozoliņš
Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks

Var arī būt tā, ka tumšais pigments neizstrādājas daļēji. To aizstāj gaišie pigmenti. Tad dzīvnieks var būt dzeltenīgs, bāls, ne tik tumšs. Respektīvi, tas tomēr ir krāsojums. Šādi dzīvnieki arī sastopami dabā. Tas nav albīnisms, to sauc par leicismu.