Suns pieņēmies svarā, un kaķim izveidojusies “riepa”! Vai mājdzīvniekiem liekais svars ir bīstams?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

Pievienot komentāru

Tuvojas 1. jūnijs – diena, kad raidījuma “Bez Tabu” moderators Juris Šteinbergs uzsāks cīņu ar liekajiem kilogramiem, kurai līdzi varēs sekot “Bez Tabu” rubrikā “Juris tievē” līdz pat oktobrim. Bet liekā svara problēma nav tikai Jurim vien! Tā skar abu dzimumu pārstāvjus, turklāt visās vecuma grupās un aizvien biežāk aptaukošanās novērojama arī pusaudžiem un jauniešiem. Starp citu, ne tikai divkājainajām radībām vien jācīnās ar prāvo puncīti, bet tā skar arī mūsu mājdzīvniekus.

Veterinārārste Oļesja Konopska apskata raidījuma “Bez Tabu” atvesto trīs gadus veco runci Kārli, kura saimniecei ir aizdomas, ka kaķim ir liekais svars.

Ribas kaķim gan varot sataustīt, bet Kārlim uz vēdera jau izveidojusies tā saucamā riepa, kas liecinot par aptaukošanos.

Runcis sver gandrīz septiņus kilogramus, ziemā bijis gandrīz astoņi, bet optimālais svars būtu par kilogramu mazāks nekā tagad. Dakteres ieteikums – kaķim vairāk kustēties, saimniekiem vajagot spēlēties ar kaķi un samazināt dzīvniekam pārtikas daudzumu.

Britu īsspalvainajiem esot nosliece uz aptaukošanos. Suņiem riska grupā ir labradori, takši, bīgli un baseti. Liekais svars var rasties gan tiem dzīvniekiem, kurus baro ar sauso pārtiku, gan tiem, kuri ēd tikai dabisko.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns atklāj metodes, kā panākt, lai dzīvnieku, kas mīt nebrīvē, piespiestu kustēties. Liekot meklēt pašiem barību un dzīvnieku kopēji to nenovietojot vienā vietā, bet ik reizi citviet, lai četrkājainis pastaigā un pameklē.

Ēdienkarti pielāgojot tai, kāda ir savvaļā. Lai neuzresnētu, plēsējus barojot vien trīs četras reizes nedēļā, jo arī brīvībā viņi nenomedī katru dienu.

Veterinārārste novērojusi, ka gadoties pat aptaukojušies papagaiļi, kuri nevar palidot vai pat uzrāpties uz zara. Ja putns ir aptaukojies, nevajadzētu dot avokado un auzu pārslas. Ja dzīvniekam ir liekais svars, samazinās mūža ilgums, veidojas cukura diabēts, aknu, kaulu, asinsvadu saslimšanas un citas kaites.

Gan dzīvnieku daktere, gan Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis atzīst, ka suņi un kaķi ar lieko svaru bijuši visos laikos. Problēma gan vairāk skarot kastrētos dzīvniekus un gados vecākos. Recepte cīņā ar aptaukošanos esot tā pati kas cilvēkiem: jāēd mazāk, jākustas vairāk!

Foto