Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

6 komentāri

Gandrīz pašu Jelgavas centru par mājām sauc ap septiņdesmit savvaļas zirgu. Palienes pļavu teritorijā iekļūt var jebkurš. Pavisam tuvu vaigā iespējams uzlūkot tur mītošos dzīvniekus. To darījusi arī “Bez Tabu” skatītāja. Taču pēc redzētā bijusi šokā – sastapusi zirgus bez acīm un pat mirušu kumeļu.

Raidījuma “Bez Tabu” komanda devās apciemot zirgus, lai pati savām acīm pārliecinātos par skatītājas vēstulē rakstīto.

Savvaļas zirgu baru ar mazuļiem aplūkojam tuvu. Dzīvnieki nebaidās un labprāt ļaujas glāstiem. Starp staltajiem rumakiem atrodas arī zirgi bez acīm.

Esot uz vietas, “Bez Tabu” sazinās ar zirgu kopēju Eināru Nordmani. Viņš ir Jelgavas savvaļas zirgu galvenais aprūpētājs un uzraugs.

Einārs nav pārsteigts par saņemtajām vēstulēm un atzīst, – cilvēki bieži vien vēloties redzēt zvērus kā no multiplikācijas filmām, aizmirstot, ka tie ir savvaļas dzīvnieki, kuru starpā valda savi likumi.

“Te ir ērzeļu kautiņi par dāmām, par ietekmi, par statusu barā. Gadās arī traumas. Tam ērzelim, kuram nav acs, tur bija sastrutojums un to nevarēja glābt!”

Tāpat kā cilvēki – mēdz ķīvēties un pēc tam salabt. Starp zirgiem valda īpaša sacensība, kura nereti vainagojas traumās. Tomēr satraukties par zirgu dzīves apstākļiem esot nepamatoti!

Eināram piekrīt Pārtikas un veterinārā dienesta Jelgavas nodaļas pārstāve Edīte Kokare.

“Dzīvnieki iet bojā jebkur – gan savvaļas dzīvnieki, gan mājas dzīvnieki, tā ir normāla situācija. Vienkārši ir jāskatās cik liela ir mirstība.”

Pārstāve informē, ka pirms vairākiem gadiem PVD saņēmis ziņu par mirušu dzīvnieku Palienes pļavās. Tad būtiski esot novērot mirstību, lai konstatētu, vai pie vainas nav bijusi kāda infekcija. Pārbaude veikta, taču viss esot bijis kārtībā!

Jelgavas četrkājaino iemītnieku mirstība neesot liela. Par to pārliecinājies arī Latvijas Dabas fonds. Vairāk nekā desmit gadus organizācija apsaimnieko Palienes pļavas. Tostarp pārliecinās par zirgu dzīves apstākļiem!

“Mēs regulāri uzraugām situāciju un saprotam arī atbildību, ka sala atrodas pilsētas teritorijā un, protams, ka tas uzliek papildu pienākumus!”

PVD pārstāve informē, ka drīz daļai dzīvnieku būs jāmeklē citas mājas, jo teritorijā sākot rasties par daudz zvēru.

Einārs meklē risinājumus zirgu pārvešanai. Visādi citādi zvēriem klājas labi. Arī ziemas salā! Zirga kažoka struktūra esot kā ziemeļbriedim, varot staigāt pat ar kupenu mugurā un nenosalt!

Foto

TOP komentāri

 • Ērika Krimska
  +1 +1 0

  Ērika Krimska

  Un tas labi redzams pie šitā saimnieka! Zirgi ir novārguši,kādi vāji,ko tad brīnas,ka kumeliņi nomirst un lai negvelž,ka kaujoties acis uzplēš! kož viņi viens otram kur mīkstāks un sper,bet te noteikti uz drātīm uzplēsts! To veci redzot....vien naugu saņem par dzīvnieku spīdzināšanu!
 • Lili Kaķis
  +1 +1 0

  Lili Kaķis

  Nu nez... manien radiem arī ir gan savvaļas zirgu bars meža aplokā, gan savvaļas govis. Zirgi gan īpaši klāt nenāk, bet visi ir veseli un neko vairāk par iekošanu sānā viens otram nedara... un arī tikai lai pabrīdinātu, nevis lai savainotu. Bet nu viņiem pārtikas ir pietiekami. Nav jācīnās.
 • Sintija Birina
  +2 +1 -1

  Sintija Birina

  Pirms Latvijā sāka šos skaistos dzīvniekus spīdzināt...bija profesionāls pētījums...Latvijā klimats ir daudz par bargu zirgiem... Bet šis ziņojums ātri kaut kur pazuda un nu zirgu spīdzināšana rit pilnā sparā! Šo dzīvnieku saimniekiem interesē tikai nauda... Pa to laiku dzīvnieki mirst badā, tiek sakropļoti utt...tas nevienu neinteresē...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl