Skultē stārķis sācis veidot ligzdu uz privātmājas jumta, jo veco ligzdu elektriķi noņēmuši.

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

0 Komentāru

Skultes iedzīvotājas Irēnas kaimiņos katru gadu ligzdo baltie stārķi, par to kundze vienmēr priecājas. Tāpat prieku sagādā arī tas, ka pirms gada “Sadales tīkls” gaisa vada līniju pārbūvēja par kabeļu līniju, diemžēl nesen apjaustas veikto darbu sekas. Noņemts stabs ar stārķa ligzdu, un tagad svētelis neatlaidīgi būvē jaunu ligzdu uz privātmājas jumta.

Irēna bija cerējusi, ka spēs valdīt emocijas, tomēr pārdzīvojums par stārķi ņem virsroku. Marta beigās svētelis bijis klāt un meklējis savu ligzdu, tad vēl kundze pati nezināja, ka tās vairs nav.

Irēna
stārķa kaimiņiene

Es sev to piedot nevaru, kā es viņus nenosargāju! Es zināju, ka tur ir ligzda, bet es neiedomājos, ka “Sadales tīkls” noņems arī tos stabus, kur bija ligzda. Ko citu stārķim tagad darīt?

Vispirms stārķis neatlaidīgi būvējis ligzdu skurstenī, taču Irēna sarunājusi papildspēkus, lai atbrīvotu dūmeni no zariem. Tagad lielais putns savai mājvietai noskatījis jumta kori. Lielākā bēda, ka Irēna viensētā dzīvo divatā ar vīru, abiem ir kustību traucējumi, vīram amputēta kāja, tāpēc nevar pašu spēkiem ierādīt stārķim citu vietu, lai gan ligzdas pamatne ir.

Irēna
stārķa kaimiņiene

Man teica, ja putns te dzīvos, jums būs kaudze, bet jūs būsiet izglābusi putnu. Es atbildēju, vai jums patiktu, ja jums pie mājas priekšas būtu vesela čupa ar kakām?

Skultes pagasta pārvaldes vadītājs Artis Ārgalis “Bez Tabu” norāda, ka kundzei piedāvāta palīdzība. “Piedāvājām nojaukt ligzdu, izsaukt skursteņslauķi, kundze teica, ka nevajag, jo viņai stārķa žēl, un lūdza ligzdu pārlikt citur, bet to mēs neplānojam darīt, ja būs lielākas problēmas, mēs varam izsaukt skursteņslauķi, bet stārķa ligzdas mēs nebūvēsim,” norāda Artis Ārgalis.

“Sadales tīkls” norāda, ka stārķa ligzda atradusies blakus īpašumā, un ar tā saimnieku darbi tika saskaņoti. Uzņēmums ligzdu noņemšanu veicot ārpus stārķu ligzdošanas perioda, pirms gājputni atlidojuši, par to informējot arī Dabas aizsardzības pārvaldi.

Neviena pienākums nav būvēt stārķim jaunu ligzdu, lai gan šāda prakse tiek piekopta, tas nenozīmē, ka stārķis tiešām ligzdos tur, kur būs uzstādīta pamatne. Svēteļi esot izvēlīgi un paši nosaka vietu ligzdošanai.

Jēkabs Dzenis
Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis

Ja mēs pabraukājam pa Latviju, var bieži redzēt, ka ir mākslīgā ligzdas pamatne uz staba, un uz blakus staba pamatnes nav, bet stārķis izvēlējies to stabu bez pamatnes. To nevar uzlikt kā obligātu pienākumu, jo stārķis ir neprognozējams, kur viņš gribēs, tur viņš ligzdu uzbūvēs.

Skurstenis gan noteikti nav piemērota vieta ligzdošanai, un tādā gadījumā iedzīvotājiem ligzda vēl tapšanas stadijā jājauc ārā un putns jābiedē prom. Tāpat arī jumta kore nav drošākais variants, jo ligzda katru gadu kļūst arvien lielāka, un tās svars var sasniegt pat tonnu, tas rada draudus pašai ēkai.

“Pašreizējie dati rāda, ka stārķiem nav problēmu atrast vietu, kur uzbūvēt ligzdas, Latvijā ir ap 10 000 ligzdojošu pāru, 70–80% no visām ligzdām atrodas uz elektroapgādes līniju stabiem, un to stabu vēl ir diezgan daudz, ja viņam tas īpašums patīk, viņš atradīs tuvumā vietu, kur uzbūvēt ligzdu, un viss būs kārtībā,” mierina Jēkabs Dzenis. Stārķi paši jaunu ligzdu varot uzbūvēt nedēļas laikā.

0 Komentāru