Skaudri! Daudzu lopu mīklainā nāve saimniecībā Madonas novadā satrauc; vai apdraudēts viss ganāmpulks?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

31 komentārs

“Bez Tabu” redakcijā iesūtīti fotoattēli, kuros iemūžināts satraucošs skats saimniecībā Madonas novadā – daudzi lopu līķi. Vairāku mēnešu periodā dzīvnieku mirstīgās atliekas konstatētas vairākkārt. Kamēr saimniecības īpašnieks rausta plecus, sakot, ka nezina, kāpēc govis mirst, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) rekomendē veikt analīzes laboratorijā, lai noskaidrotu, vai lopus nav piemeklējusi kāda slimība un vai dzīvie lopi arī nav apdraudēti.

“Bez Tabu” redakcijā vērsies Kristaps, kurš satraukts par lopu bojāeju Madonas novada Liezēres pagasta saimniecībā “Lielaiskalns”. Viņš iemūžinājis daudzus mirušus lopus vairākkārt: šā gada februāra, kad līķi esot mētājušies zemē vairākas dienas, un aprīlī. Cauri saimniecībai ved koplietošanas ceļš, ko lieto citi apkaimē dzīvojošie. Lopu līķi iemūžināti netālu no šā ceļa. Kristaps pa šo ceļu mēdz braukt, vedot arī bērnus. Skats nav no patīkamākajiem, teic Kristaps.

Kristaps
ziņo par lopu līķiem

Lopu līķi mētājas. Īstenībā, pat vēl aizvakar mētājās. Tur jau jauni [līķi]. Tie, kas uzņemti aprīļa vidū, aizvākti. Tagad tur vēl citi divi. Neesmu tur veterinārārstus redzējis. Varbūt brauc, varbūt nē. Varbūt tas ir pārtikas dēļ un ka veterinārārsts nemaz nav apmeklējis to vietu.

“Bez Tabu” komanda, ierodoties saimniecībā, arī konstatēja divu govju mirstīgās atliekas. Līķi nebija apklāti. Sastaptais saimniecības īpašnieks Sandris Dreika atzina, ka šie divi līķi tur gulst vairākas dienas, konkrētie lopi miruši dzemdībās. Dreika stāstīja, ka divu mēnešu laikā nobeigušies 10 lopi, nāves cēlonis saimniekam neesot skaidrs.

Sandris Dreika
saimniecības īpašnieks

Tām mēs sekciju taisījām, griezām vaļā vēderus, meklējām vainu. Bija aizdomas, ka govis saindētas. Kaut kāda speciāla kaitniecība. 50 uz 50 saku, ka tā varētu būt kaitniecība.

Dreika teica, ka, veicot sekciju, vienai govij atklājies vēderplēves iekaisums.

Sandris Dreika
saimniecības īpašnieks

Ir simtiem variantu, kas par vainu var būt. Tad jātaisa analīzes, jāsūta uz laboratoriju. Tas maksā tūkstošus. Tas ir ļoti dārgs pasākums.

Dreika “Bez Tabu” klāstīja, ka par lopiem saimniecībā tiekot labi gādāts: esot labi baroti un dzirdīti. Kā stāstīja Dreika, mirušie lopi bijuši labā miesasbūvē.

Īsi pirms “Bez Tabu” viesošanās saimniecībā te, reaģējot uz sūdzībām par dzīvnieku labturības iespējamiem pārkāpumiem, viesojās arī PVD. PVD Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa iesaka saimniekam noskaidrot lopu nāves cēloni laboratorijā. Ja mirušie lopi sirga ar kādu slimību, potenciāli var būt apdraudēts arī pārējais aptuveni 200 lopu ganāmpulks.

Indra Tomiņa
PVD Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja

Būtiski labturības pārkāpumi nav konstatēti. Ir konstatētas neatbilstības labturības jomā, kurām dots novēršanas termiņš. Varbūt saimniekam nedaudz pietrūkst sadarbības ar veterinārārstu. Ieteicām, ka būtu jāiesaista arī laboratorija, lai varētu precīzāk zināt par cēloni. Varbūt saimnieks kaut ko neizstāsta līdz galam, lai varētu risināt problēmas. Tāpēc mūsu ieteikums – ciešāk jāsadarbojas ar veterinārārstu.

Saimniecības īpašnieks Dreika “Bez Tabu” uzrādīja pavadzīmes, kas apliecina, ka līķus savācis un utilizējis tieši šādos gadījumos piesaistāms uzņēmums. PVD gan atgādināja saimniekam, ka lopu līķi, gaidot aizvākšanu, ir jāapklāj.