Sita, žņaudza un… nosita suni! Neaptverama nežēlība Latgalē: saimnieks klapē ķepaini daudzu acu priekšā, dzīvnieks iet bojā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

54 komentāri

Rēzeknes novada Rikavas ciemā vīrietis pastrādājis ar prātu grūti aptveramu nežēlību pret savu suni: gaišā dienas laikā publiskā vietā – veikalā un centrālajā ielā – nežēlīgi sitis un žņaudzis dzīvnieku. Gūto traumu dēļ suns nomira. Cietsirdība pastrādāta līdzcilvēku acu priekšā, bet neviens ciema iedzīvotājs agresīvajam vīrietim neaizrādīja, neapturēja nežēlību, kā arī neziņoja par cietsirdību policijai. Tikai viena iedzīvotāja, uzzinājusi par vīrieša pastrādāto pēc vairākām dienām, “uz karstām pēdām” ziņoja par suņa piekaušanu līdz nāvei Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Tomēr pārsteidz arī dienestu bezdarbība: nedz PVD pārstāvji, nedz likumsargi, kuriem pēc iedzīvotājas ziņojuma par notikušo pavēstīja PVD, vairāku nedēļu laikā nav uzmeklējuši nelaiķa dzīvnieka saimnieku, kuram mājās ir arī citi suņi.

Par 12. jūnija notikumiem raidījumam “Bez Tabu” pavēstīja Rikavas iedzīvotāja, kura nevēlējās atklāt savu vārdu. Viņa par cietsirdību pret suņu meiteni uzzinājusi no citiem iedzīvotājiem vairākas dienas pēc notikušā. Liela auguma suns 12. jūnijā vienatnē iegājis veikalā Rikavas nomalē. Suns, kā vienmēr, bijis miermīlīgs. Veikalā viņš sastādījis kompāniju pārdevējai, apguļoties uz grīdas un noraugoties rosībā. Ķepainis nevienu neapdraudēja, atsaucoties uz sarunām ar citiem vietējiem, stāsta iedzīvotāja.

Vēlāk veikalā pēc suņa ieradās dzīvnieka saimnieks, esot bijis ļoti agresīvi noskaņots.

Rikavas iedzīvotāja

Man stāstīja, ka veikalā bijuši cilvēki: apmeklētāji un pārdevēja. Kas tur viņam [suņa saimniekam] nav paticis. Viņš pastiepa suni pavadā uz augšu tā, ka sunim esot izkārusies mēle. Tad ar kāju sita pa mugurkaulu, spēra. Nežēlīgi spārdījis. Pēc tam, ejot uz mājām, stiepis saitē un spārdījis. To redzēja cilvēki, kuri bija veikalā un pārdevēja, pa logu no bibliotēkas to redzēja bibliotekāre, kad viņš turpināja sist suni, vedot viņu mājās. [Pēc tam] mājās suns nav izdzīvojis. Līdz šim brīdim, kamēr viņš nenosita savu suni, mums nebija aizdomu, ka viņš varētu būt tik ļoti nelīdzsvarots cilvēks.

Par notikušo ciemā sieviete uzzināja 17. jūnijā, vairākas dienas pēc cietsirdības, uzreiz par nežēlību pret dzīvnieku telefoniski paziņoja PVD un raidījumam “Bez Tabu”.

Saimnieks sunim bija dieva vietā; saimnieks sāk dauzīt dzīvnieku veikalā, turpina klapēt uz centrālās ielas. Vēlāk dzīvnieks iet bojā

“Bez Tabu” apmeklēja veikalu, kurā sākās agresija pret suni. Tur sastaptā pārdevēja todien bija darba vietā, apstiprināja iedzīvotājas teikto. Pārdevējas acīs, stāstot par redzēto, sariesās asaras.

veikala pārdevēja, kuras acu priekšā sita suni

Pēc tam sapratu, ka suns, te atnākot, man lūdza palīdzību. Man tā šķita. Kura kuce neietu mājās, ja viņai tur palika kucēni? Viņš sāka sist šeit. Stiepa suni, savāca, sita, sita, sita. Arī žņaudza ar kaklasiksnu, sita ar kāju. Sita vairākās vietās. Ejot pa ceļam uz mājām, turpināja sist. Un tā arī nosita. Viņš suni nosita. Interesanti, ka, kamēr viņš sita suni, dzīvnieks neizdvesa ne skaņas, nespiedza, neaizstāvējās. Saimnieki šim sunim bija dieva vietā. Kucīte klausīja katru pavēli. Dzirdēju, ka vīrietim ir problēmas ar nerviem. Viņš te dzīvo salīdzinoši nesen. Pārvācās šurp ne tik sen.

Pārdevēja žurnālistiem stāstīja, ka par dzīvnieka bojāeju mājās pēc piekaušanas sarunās ar citiem iedzīvotājiem pavēstījusi vīrieša sieva, kura bijusi satriekta par vīra pastrādāto.

veikala pārdevēja, kuras acu priekšā sita suni

Viņa sieva ir normāla, laba sieviete, mīl dzīvniekus. Tobrīd viņa bija Rīgā. Viņa to nebūtu pieļāvusi, tas suns bija viņas mīlulis. Viņa to lutināja, veda pastaigās. Viņa raudāja, bija ļoti satraukusies.

Pārdevēja un citi iedzīvotāji stāsta, ka, piekāvis suni veikalā, vīrietis savu dzīvnieku turpinājis sist, vedot mājās, uz centrālās ciema ielas gaišā dienas laikā Rikavas pagasta pārvaldes ēkas logu priekšā. Arī pagasta pārvaldes darbinieki redzēja cietsirdību.

strādā Rikavas pagasta pārvaldes ēkā, redzēja suņa sišanu uz centrālās ielas

Bija, bija tā. Mēs redzējām, kā viņš sita pa galviņu. Mēs ar kluba vadītāju redzējām.

Vienaldzīgie līdzcilvēki

Neviens aculiecinieks, izņemot iedzīvotāja, kura par cietsirdību uzzināja pēc vairākām dienām, neziņoja policijai un/vai PVD par redzēto. Līdzcilvēku vienaldzība šokē nevienaldzīgo iedzīvotāju. Viņa “Bez Tabu” stāstīja, ka neviens arī neesot aizrādījis vīrietim un centies apturēt agresiju pret dzīvnieku. Uzrunātie aculiecinieki atzīst, ka neesot iesaistījušies, bet esot žēl dzīvnieka. Dažs stāsta, ka, redzot notikušo, bijuši šokēti un neesot zinājuši, kā rīkoties.

veikala pārdevēja, kuras acu priekšā sita suni

Pēc notikušā nedēļu nevarēju gulēt. Pirmo reizi ko tādu redzēju.

Sarunā ar žurnālistiem cietsirdīgais saimnieks agresīvs

Nelaiķa kucītei ir vairāki kucēni, kuri dienā, kad “Bez Tabu” viesojās Rikavā, skraidīja saimnieku pagalmā. Tāpat pagalmā raidījuma komanda redzēja vēl vienu pieaugušu suņu puiku. Žurnālistiem izdevās sastapt vīrieti, nelaiķa suņa saimnieku, kura pāridarījums dzīvnieku nogalināja. Turpinājumā žurnālista un šā vīrieša sarunas fragments.
žurnālista un agresīvā nelaiķa suņa saimnieka saruna

Vīrietis, līdz nāvei piekāva suni: Ko vajag no suņa?

Žurnālists: Mums pastāstīja, kas ar viņu notika…

Vīrietis, līdz nāvei piekāva suni: Kuru tas satrauc?

Žurnālists: Iedzīvotājus.

Vīrietis, līdz nāvei piekāva suni: Viss, uz redzēšanos. Sākas komandēšana. Viss! Es pateicu! Izslēdz kameru!

Agresīvā vīrieša sieva: Viņam mēdz būt agresijas lēkmes, cenšos kontrolēt viņu

Ar žurnālistiem vīrietis saturīgā sarunā neielaidās. Viņa verbālo agresiju pārtrauca sieva, kura dzīvesbiedru aizdzina tālāk no “Bez Tabu” komandas. Sieviete “Bez Tabu” komandai pauda nožēlu par vīra cietsirdību pret paša suni.

žurnālista un nelaiķa suņa saimnieces saruna

Agresīvā vīrieša sieva: Viņam mēdz būt agresijas lēkmes. Viņš mēdz neieredzēt visus visapkārt. Kad esmu mājās, es viņu kontrolēju, bet todien aizbraucu, nebija, kam kontrolēt.

Žurnālists: Kurš vēl ir cietis no viņa agresijas?

Agresīvā vīrieša sieva: Neviens. Parasti es viņu kontrolēju ļoti izteikti. Viņa [kucīte] bija veca. Acīmredzot neizturēja notikušo. Viņa bija mīlule.

Žurnālists: Viņš nekad iepriekš nesita viņu?

Agresīvā vīrieša sieva: Nē, nekad.

Žurnālists: Pret otru suni nepaceļ roku?

Agresīvā vīrieša sieva: To viņš dievina. Tas [mirušais] bija mans suns. Bija nedaudz izlutināta. Viņu mīlēja, vienmēr bērni viņu mīlēja. Kad pārrados, nekādi nevarēju nomierināties.

Žurnālists: Jūs bijāt dusmīga uz vīru?

Agresīvā vīrieša sieva: Jā, uz vīru biju dusmīga. Teicu, lai savāc mantas un vācas prom! Bet kur viņš aizies?

Dienestu bezdarbība?

Lai gan viena Rikavas iedzīvotāja paziņoja par notikušo PVD, nedz dzīvnieku labturības uzraugi, nedz policisti vairāku nedēļu laikā nebija ieradušies uzmeklēt dzīvnieku saimniekus (“Bez Tabu” komanda Rikavā bija 30. jūnijā), ko apstiprina arī nelaiķa suņa saimniece.

PVD Veterināro objektu uzraudzības nodaļas vadītāja Mairita Riekstiņa raidījumam stāstīja, ka, saņemot izsaukumu uz uzticības tālruni 17. jūnijā, PVD informāciju esot nodevis Valsts policijai.

Mairita Riekstiņa
PVD Veterināro objektu uzraudzības nodaļas vadītāja

Tā kā notika noziedzīgs nodarījums, mēs informāciju pārsūtījām Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldei.

PVD pārstāve Riekstiņa cer, ka likumsargi izmeklēs notikušo. Par cietsirdību pret dzīvnieku draud pat cietumsods. Taujāta, kāpēc PVD pēc iedzīvotājas ziņotā neieradās Rikavā, konkrētajā adresē, lai pārliecinātos par pārējo suņu labturību, Riekstiņa teica, ka ziņotāja neesot informējusi par to, ka saimniecībā tiek turēti arī citi dzīvnieki. Tāpat PVD pārstāve norāda, ka arī policija varēja ziņot dienestam par iespējamu labturības prasību neievērošanu, ja vien likumsargi būtu ieradušies konkrētajā adresē.

Saņemot informāciju par citiem dzīvniekiem saimniecībā no “Bez Tabu”, PVD apņemas veikt pārbaudi.