“Simts eiro par kucēnu!” Iedzīvotāju šokē brangās samaksas par dzīvnieku adopciju no patversmes

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

151 komentārs

Ar raidījumu “Bez Tabu” sazinājies vīrietis, kurš bijis saimnieks sunim 13 gadus. Diemžēl mājdzīvnieks devies uz citiem medību laukiem, tāpēc nolēmis dot mājas citam sunītim. Pirms tam audzinājis izstādes suni, šoreiz izvēlējies mājas sniegt dzīvniekam no patversmes. Taču viņu pamatīgi samulsinājis fakts, ka par adopciju ir jāmaksā.

“Es biju šokā, ka viņi nav gatavi sunim vienkārši iedot jaunas mājas, bet viņiem tas ir kā bizness. Par īsspalvainu sunīti viņi grib 50 eiro. Es saprastu, ja tas būtu kāds cilvēks, kas pārdod savus kucēnus, bet tā ir patversme! Viņiem ir jābūt pateicīgiem, ka kāds no viņiem grib paņemt sunīti!” uzskata raidījuma “Bez Tabu” skatītājs, kurš vēlas noskaidrot, kāpēc patversmes par adoptāciju prasa samaksu.

“Bez Tabu” veic kontrolzvanu piesauktajai dzīvnieku patversmei Ķekavas pagastā “Mežavairogi”. Sarunā apstiprinās “Bez Tabu” skatītāja sacītais – par dzīvnieku ir jāmaksā.

Pēc kontrolzvana viesojamies “Mežavairogos”. Tās vadītājai Danutai Priedei samaksa par zvēru šķiet tikai pašsaprotama. Uz jau tā ieguldīto līdzekļi fona, dzīvnieku uzturēšanā, prasītā samaksa neesot kosmiska.

“Mēs prasām līdzmaksājumu. Par pieaugušu, sterilizētu suni maksa ir 50 eiro. Par kucēnu tie ir 30 eiro,” apstiprina Danuta.

Pieaudzis suns, nonākot jaunajās mājās, būšot attārpots, atblusots, vakcinēts, čipots un ar Eiropas pasi. Tāpat suns tikšot reģistrēts uz jauno saimnieku datu centrā, kā arī dzīvnieks būs sterilizēts.

Visas darbības veikusi patversme. Līdz ar to prasīts līdzmaksājums, tādējādi sekojošās darbības nodrošinot nākamajam dzīvniekam, kurš nonāks patversmē.

Tāpat Danuta Priede informē, ka mirklī, kad dzīvnieks nonāk patversmē, pirmās 14 dienas atbildību, tai skaitā visus maksas pakalpojumus, sedz pašvaldība. Pēc 14 dienām patversme kļūst par dzīvnieka īpašnieku, nodrošinot visas veselības pārbaudes.

Samaksas prasīšana par dzīvnieku no patversmes ir izplatīta – populārā patversmē Pierīgā par kucēnu var nākties maksāt līdz pat 100 eiro. Reģionālajās zvēru patversmēs cenas ir pieticīgākas. Liepājā līdz 10 eiro, Jēkabpilī par patversmes iemītnieku lūdz brīvi izvēlētu ziedojumu. Savukārt Daugavpilī par dzīvnieku neesot jāmaksā ne centa. Taču visas iepriekš uzskaitītās darbības, tostarp čipošana, vakcīnas, ir veiktas.

Lielā daļā patversmju mīt arī kaķi. Viena no tādām ir Rīgas patversme “Dzīvnieku draugs”. Arī tur par astaiņiem ir jāmaksā. Patversmes vadītāja Solvita Vība skaidro, ka par pieaugušu, vakcinētu, sterilizētu, attārpotu dzīvnieku jāmaksā 25 eiro, taču par kaķēnu 15 eiro. Tāpat esot gadījumi, kad naudu nelūdz. Tas notiek gadījumos, kad dzīvniekam nepieciešami īpaši apstākļi. Tādos gadījumos patversme palīdz dzīvnieku aprūpēt arī turpmāk, piemēram, nodrošinot medicīnisko palīdzību.

Zemkopības ministrijas pārstāve Liene Ansone atklāj, ka prasīt vai neprasīt ziedojumu par dzīvnieku paliek patversmes ziņā. Šis process netiek regulēts.

Tomēr pārstāve aicinātu patversmēm izvērtēt prasītās samaksas definīciju – noteiktām summām nevajadzētu dominēt. Drīzāk izvēlēties ziedojuma formu.

Taču aicina dzīvnieku adoptāciju rūpīgi izvērtēt – dzīvnieks prasa ne tikai audzināšanu, mīlestību, bet arī finansiālus līdzekļus. Tāpēc, pirms sniegt dzīvniekam mājas, būtu jāsaprot, vai naudas līdzekļi ģimenē atradīsies un dzīvniekam nekā netrūks.

Foto

151 komentārs