“Šajā karstumā viņš var neizdzīvot.” Šķūnī tiek turēts zirgs, kuram sasietas priekškājas

15 komentāri
“Šajā karstumā viņš var neizdzīvot.” Šķūnī tiek turēts zirgs, kuram sasietas priekškājas

“Bez Tabu” saņēma ziņas no satrauktiem Jūrmalas iedzīvotājiem, pamestā īpašumā Slokā nepiemērotos apstākļos tiek turēts zirgs. “Nav zināms, vai viņam ir ūdens, cik bieži tiek barots. Mēsli veļas ārā pa šķūnīša durvīm. Vide ir briesmīga, te mitinās arī bezsaimnieku kaķi,” ziņoja teritorijas kaimiņi. Pārtikas un veterinārais dienests aicinot zvanīt Jūrmalas pašvaldības policijai, savukārt Jūrmalas pašvaldības policija atbildējusi, ka Pārtikas un veterinārais dienests solījis apsekot norādīto vietu. Tikmēr vietējie iedzīvotāji raizējas par zirga dzīvību, vai šādā karstumā lopiņš neaizies bojā. 

Īpašums Slokā, kur tiek turēts zirgs, ir neapdzīvots un nekopts, brīdī, kad tur ieradās raidījums “Bez Tabu”, nelielā šķūņa durvis bija aizslēgtas. Zirgam bija sasietas abas priekškājas, blakus bija novietots spainis, taču izskatījās, ka ūdens tajā nebija. Turpat teritorijā dzīvesvietu atradusi arī kaķene ar maziem, vārgiem kaķēniem, taču par tiem parūpēties jau solījusi netālu esošā dzīvnieku patversme. Kaimiņi pastāstīja, ka zirga saimnieks, romu tautības pārstāvis, pats dzīvo citā Jūrmalas daļā.

“Skats bija drausmīgs, mēsli veļas ārā, zirgs tur iekšā spārdās un īd, sapratām, ka mēs nevaram durvis atvērt, skrējām uz māju, lai zvanītu Pārtikas un veterinārajam dienestam,” stāstīja Guna, kura nespēja palikt vienaldzīga, redzot, ka 30 grādu tveicē mazā šķūnī tiek turēts zirgs.

Guna
raizējas par zirga veselību

“Es domāju, ka šajā karstumā viņš neizdzīvos, viņam vajag ne tikai ēdienu un ūdeni, bet arī kustēties, viņš taču ir liels dzīvnieks. Kā viņu var iespundēt tik mazā šķūnī? Čigāns pats apgalvoja, ka viņš katru rītu ved zirgu no sešiem līdz astoņiem ganīties, taču kaimiņi saka, ka tā nav taisnība.”

Pēc kāda laika teritorijā parādījās kāds jauns vīrietis, kurš teica, ka zirgs piederot viņa onkulim. Viņš uzskatot, ka viss esot kārtībā, ūdens ir nodrošināts, un kājas zirgam pat vajag sasiet, lai dzīvnieks netrakotu. “Bez Tabu” sazinājās ar zirgu kopēju, eksperti Sandru Zaicevu, lai noskaidrotu viņas domas par priekšējo kāju siešanu. Izrādās, ka tos sauc par pinekļiem, un tiek lietoti, lai zirgs būtu labāk valdāms, taču mūsdienās esot aizliegti.

Sandra Zaiceva
staļļa “Zirgzandales” saimniece

“Pinekļi var sabojāt zirga priekškāju stiegras, bet tas jau tādā dziļākā līmenī. Virspusēji viņam vienkārši tās berzes rezultātā kļūst jēlas tās vietas, kur tie pinekļi noberž kājas, un tagad karstajā laikā rētās mušas var iedēt olas, sākt strutot, iekaist tās kājas. Ja zirgs tiešām ar spēku mēģina tās kājas atraut, viņš var stiegras sev sabojāt.”

Guna pie zirga pirmo reizi bijusi pirmdienā, uzreiz ziņojusi Pārtikas un veterinārajam dienestam un Jūrmalas pašvaldības policijai, iestādes nereaģēja. “Bez Tabu” pamestajā teritorijā ieradās nākamajā dienā, atkārtoti tika izsaukta pašvaldības policija, šoreiz ekipāža atbrauca un uzņēma fotogrāfijas. Arī pašvaldības policists, skatoties fotogrāfijas, norādīja, ka neizskatās, ka spainī būtu dzeramais ūdens.

Kā jau to varēja paredzēt, pēc “Bez Tabu” viesošanās un dienā, kad teritorijā ieradās inspektori no Pārtikas un veterinārā dienesta, novietnē jau bija veikti uzlabojumi. Atvests siens, dzeramais ūdens, zirga kājas atbrīvotas no pinekļiem, un arī šķūņa durvis bija atvērtas. PVD inspektoru klātbūtnē saimnieks esot atvedis ūdeni, un zirgs to neesot dzēris, tāpēc PVD ir pamats uzskatīt, ka ūdens un barība nodrošināti pietiekamā daudzumā.

Rudīte Vārna
PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece

“Acīmredzot pārkāpums un gadījums nav tik smags, un inspektori brauca, kad varēja. Tā bija nākamā diena, inspektors bija aizbraucis pirmdien, kad bija zvanīts, otrdien inspektoram bija ieplānota pārbaude lielā cūku novietnē, un trešdien ar pašvaldības policiju devās uz vietu, kur atradās zirgs, policija arī atveda zirga saimnieku.”

PVD inspektori labturības pārkāpumus nekonstatēja, taču saimnieks neesot sakārtojis dokumentāciju, tā kā zirgs ir nesen iegādāts, tad septiņu dienu laikā jāreģistrē gan dzīvnieks, gan novietne. Likums nenosaka, kādam un cik lielam jābūt stallim.

“Kā man pastāstīja, tad viņam (zirga saimniekam) sodi jau esot uz trīs A4 lapām, un nekas jau netiek maksāts. PVD īsti nav pamata šobrīd rīkoties citādāk, pinekļi bija tikai kaut kādā brīdī, un tas nav iemesls, lai dzīvnieku konfiscētu,” raidījumam “Bez Tabu” skaidroja Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Rudīte Vārna. PVD arī uzskata, ka īpašnieks par zirgu rūpējas, ja jau vēlas to pārdot, tad apzināti lopiņam pāri nedarīs.

Izrādās, ka Pārtikas un veterinārā dienesta inspektoru rīcībā nemaz neesot fotogrāfijas, kuras uzņēma Jūrmalas pašvaldības policijas darbinieki. Jūrmalas pašvaldības policijas priekšnieks Valdis Kivkucāns raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka tas neesot nepieciešams, jo nepilnības jau ir novērstas.

Foto

TOP komentāri

 • Ilona Novikova
  +6 +6 0

  Ilona Novikova

  KO zirgs vasarā dara šķunī. Vasarā jāēd zāle, nevis sauss siens.
 • Es zinu
  +4 +4 0

  Es zinu

  Būt stulbam un slinkam ir obligātas prasības lai strādātu PVD un/ vai policijā?
 • Alīna
  +3 +3 0

  Alīna

  Šajā karstumā un dunduru laikā zirgs pat labprāt stāv iekšā. Galvenais, lai ir siens un ūdens. Arī vēsumiņam jābūt. Mūsējie pa dienu pašie iet sev brīvi pieejamajā nojumē pa dienu. Pa nakti, kad nav karstuma un dunduru, viņi iet ganīties.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl