Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

19 komentāri

Saimniecībā “Lanku ferma” Priekules novadā valda postaža, kurā konstatētas jau sadalījušās mājlopu mirstīgās atliekas. Dzīvnieki miruši, iespējams, bada nāvē. Saimnieks ir Zviedrijas pilsonis, kurš gadiem ilgi pat nevīžo izvest mēslu kalnus no teritorijas.

Saimniecība pieder Zviedrijas pilsonim Tordam Bengtsonam, kurš šeit saimnieko jau vairākus gadus. Vārds “saimnieks” gan ir grūti lietojams, raugoties postažā. Pat iekļūšana teritorijā ir apgrūtinoša, iebraukt ar automašīnu neiespējami, jo zemi klāj dzīvnieku mēsli. Daudzviet tie sašķūrēti augstās kaudzēs. Saimnieks dzīvo mēslu kaudžu un vispārējas netīrības ieskautā treilerī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veterinārārste Zinaīda, kura apciemo saimniecību, stāsta, ka izkārnījumus saimnieks neizved jau gadiem. Arī pussabrukušā nojumē eksistējošie lopi iestiguši mēslos, nespēj kustēties. Tāpat lopiem nav dzeramā ūdens.

Audzē tāpat vien, tāpēc dzīvnieki cieš

“Lanku fermā” ir aptuveni 150 liellopi un 70 cūkas. Liela daļa dzīvnieku uzturas kūtī. Tiesa, nav skaidrs, kāpēc saimnieks audzē gaļas lopus, jo tie sen jau kā pārauguši nodošanas vecumu.

“Vai nu viņam [saimniekam] ir ierobežotas prāta spējas, maigi sakot, vai viņš vienkārši ir sadists un mazohists vienlaicīgi. Nedz lopiem, nedz viņam no šī visa nav nekāds labums. Es viņam sen jau saku, ka lopi ir jāpārdod, bet viņš aizvien gaida, kamēr atbrauks kāds cits pircējs, jo viņu neapmierina piedāvātā summa. Tai pašā laikā viņš nespēj viņus nodrošināt ar barību, viņš nerūpējas pienācīgi par dzīvniekiem,” uztraukusies par dzīvniekiem ir Katrīna, kura zviedram palīdzējusi kā tulks, bet nu viņai ir apnicis noraudzīties postažā.

Saimniecībā atrastas vairāku dzīvnieku mirstīgās atliekas sadalīšanās stadijā. Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) pieļauj, ka nāves iemesls ir ne vien dzīvnieku vecums, bet arī labturības pārkāpumi. Arī lopu veterinārārste Zinaīda stāsta par iespējamiem lopu krišanas iemesliem:

Lopi apzināti noturēti līdz lielam vecumam. Tas lops nekad nav bijis slodzē. Viņš visu dzīvi bijis piesiets. Pieceļas un noguļas. Visa slodze. Sirds neiztur. Sirds mazspēja.

Veterinārārste: “Dzīvnieks ēd dubļus, tas ir briesmīgi!”

Lopu veterinārārste uzsver, ka jaunlopi visu ziemu kur nu kurais ganījušies zem klajas debess bez iespējas patverties. Viņa stāsta, ka lopi cieš baru:

“Ja dzīvnieks ēd dubļus, tas ir briesmīgi! Tas nozīmē, ka barības nepietiek. Ūdens arī nav!”
Bez Tabu nesastop saimniecībā Zviedrijas pilsoni Tordu Bengtsonu, tomēr telefonsarunā nenoliedz, ka viņa lopi ir slimi. Neko vairāk par to arī nestāsta, jo šķietami nesaprot nedz latviešu, nedz angļu valodu. Tomēr kungam pietuvināti ļaudis stāsta, ka saimnieks izliekoties par valodu nepratēju, jo tādējādi viņš cenšoties izvairīties no jautājumiem par dzīvnieku labturību.

Kaimiņi stāsta, ka liellopi regulāri izlaužas no teritorijas un izbradā īpašumus.

Henita
dusmīga kaimiņiene

Vienreiz manā īpašumā bija divi tonnīgi buļļi, kuri izbiedēja manu 10 gadus veco meitu. Viņi izbradājuši manu zemi, aplauzuši kokus.

PVD un pašvaldība vairākkārt sodījusi T. Bengtsonu, tomēr viņš allaž sodus apmaksā.

“Nopietni pārkāpti labturības noteikumi. Arī vietējais pagasts iesaistījies. Esot bijusi nopietna saruna. Saimnieks apsolīja, ka martā lielāko daļu dzīvnieku, kas ir izauguši, likvidēs. Dzīvosim, redzēsim. Mēs izmantojam visus ietekmēšanas līdzekļus, kas ir mūsu arsenālā, kas ir likumdošanā noteikti,” teic Maija Irbe, PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja.

PVD informē, ka lopus konfiscēs, ja apstākļi saimniecībā neuzlabosies.

Foto

TOP komentāri

 • doremi
  +7 +7 0

  doremi

  NU IR PILNIGISKAIDRS VISMAZ MAN --- ja kas notiek tad uz BEZTABU!!! jo tikai ar vinu palidzibu šai zemē tiek kaut kas izkustināts arii ieredzniecibaa ...jus kas tur vinam blakus Domes iestades darbinieki neko vai tad nezinaajaat ? vai polcija zinaaja ,kas notiek apkaartnee ???? vai kaimini sen jau nevareeja SOS KLIEGT VAI TIESAAM LOPINAM LIDZ PUSKAAJAI BIJA JAASTAAV MESLOS ,LAI BEIDZOT KAADS SAAKTU KUSTINAAT TO LIETU ???
 • SO.
  +5 +5 0

  SO.

  Latvijas "fermeriem" lopus tūlīt konfiscē, te "ārzemju investors", nezin, ko gaida, vēro.Pašus kontrolētājus ielikt tajā aizgaldā pusstundu, lai padomā.
 • Sisi
  +4 +4 0

  Sisi

  Domāju,kad vetārste par to situāciju sen bija zinājusi-redzējusi,tikai runāt sāk,kad policija netīšām ierauga to pārskatu zviedra sētā! Kad beidzot sodīs tos,kuri izturas vienaldzīgi? Tas zviedrs samaksās uzliktos sodus un turpinās 'saimniekot'!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl