Rīgas Zoo no apmeklētāju acīm 10 mēnešus slēpj melno leopardu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

36 komentāri

“Bez Tabu” rīcībā esošā informācija liecina, ka Rīgas Zooloģiskajā dārzā kopš 7. janvāra atrodas melnais leopards. Līdz pat šim brīdim tas tiek slēpts no apmeklētāju acīm, kaut tā barošanai un uzturēšanai tiek izmantoti Rīgas Zooloģiskā dārza līdzekļi.

Melnais leopards šā gada sākumā atrasts kādā daudzdzīvokļu nama dzīvoklī Rīgā, kur dzīvnieks turēts vienā no speciāli aprīkotām istabām. Pusotru gadu vecajam dzīvniekam bijis mazkustīgs dzīvesveids, kas rezultējies ar lieko svaru. Tāpat atklājies, ka leopardam amputēti pirkstu gali, tādā veidā atbrīvojoties no plēsēja nagiem.

Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis sākotnēji norāda, ka raidījuma filmēšanas komandai būs iespēja saņemt atbildes uz jautājumiem par dzīvnieka veselības stāvokli, tā atrašanās vietu un citiem jautājumiem, taču vēlāk tika saņemts atteikums. ”Respektējot prokuratūras rekomendācijas, lai nekaitētu lietas iztiesāšanas gaitu, mēs nesniegsim nekādus komentārus. Arī nofilmēt melno leopardu nebūs iespējams,” raidījumam ar īsziņas starpniecību paziņo Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Ģenerālprokuratūrā “Bez Tabu” apstiprina, ka melno leopardu ir liegts rādīt ar izmeklēšanu nesaistītām personām.

Saruna ar Latvijas Republikas Prokuratūras pārstāvi Aigu Eiduku

Eiduka: Šis dzīvnieks šajā lietā ir lietiskais pierādījums. Pēc likuma izriet, ka lietiskos pierādījumus trešajām personām nerādām.

Žurnālists: Kas var notikt melnajam leopardam, ja tas tiks parādīts Zooloģiskā dārza apmeklētājiem?

Eiduka: Tas ir saskaņā ar likumu. Mēs balstāmies uz likumu, ievērojam to. Jā, tas ir dzīvnieks, bet viņš konkrētajā lietā ir lietiskais pierādījums. Krimināllietā pie kriminālatbildības sauktas trīs personas. Viena persona tiek saukt pie atbildības par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, divas personas par apdraudēto savvaļas dzīvnieku tirdzniecības noteikumu pārkāpšanu.

Pašreiz vēl turpinās pirmstiesas izmeklēšana. Šobrīd vēl nav zināms, kad lieta beidzot tiks skatīta tiesā. Apsūdzētie mainījuši savas sākotnējās liecības, kas nu prokuroram esot jāpārbauda.

Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs norāda, ka retu dzīvnieku turēšana obligāti jāsaskaņo ar pārvaldi.

Jēkabs Dzenis
Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs

Leopardi ir viena no apdraudētajām sugām, savvaļas populācijas sarūk. Melnās krāsas dzīvniekiem ir vēl retākas. Līdz ar to tas ir rets dzīvnieks, kuru tirdzniecība tiek ļoti stingri kontrolēta. Gadījumā, ja cilvēks varētu nodrošināt ideālus apstākļus kādai ļoti bīstamai sugai, piemēram, tīģera turēšanai nebrīvē, Dabas aizsardzības pārvalde šādu atļauju tāpat neizsniegtu. Sabiedrībai radītais apdraudējums ir pārāk augsts, lai atļautu šādu dzīvnieku turēt.

Pašreiz nav zināms, kas notiks ar melno leopardu pēc tiesāšanās noslēguma.

36 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

"Maluzvejnieki mēdz būt agresīvi, nākas izvairīties no atvēzētiem airiem!" Līvānu novada vides sargi - pārkāpēju bieds

Blogeris Pipars aicina ziedot piecgadīgās Betijas rehabilitācijai, iegādājoties viņa maiznīcā picu!

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Par šiem svētkiem rakstīs vēstures grāmatās!" Latgalieši par "e-dziesmu un deju svētkos" piedzīvoto

Fiktīvi vakcinētājiem joprojām ir iespēja tikt pie reālas vakcīnas

"Jūs nopietni?!" Māmiņām ar zīdaiņiem un maziem bērniem liedz iepirkties lielveikalos