“Putni nolemti nežēlīgai nāvei!” Jēkabpils dzīvnieku draugus satrauc bēniņu lūku aizvēršana

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

21 komentārs

Jēkabpils dzīvnieku draugi ceļ traci par daudzdzīvokļu bēniņu vēdināšanas lūku aizvēršanu. Tas putniem liedz ielidot bēniņos, kur tie raduši mītni. Tāpat tiek iesprostoti bēniņos palikušie putni, kuri, nespējot izlidot, nolemti nāvei, satraucas dzīvnieku draugi. Tai pat laikā Jēkabpils lielākais namu apsaimniekotājs akcentē problēmas, kādas putnu uzturēšanās bēniņos rada.

“Bez Tabu” redakcijā vērsusies jēkabpiliete Alita. Viņa stāsta, ka ir dzīvnieku aizstāve, tāpēc nobažījusies par dažu daudzdzīvokļu namu bēniņu vēdināšanas lūku aizvēršanu.

Alita
dzīvnieku aizstāve

Apsaimniekotājs aiztaisījis ciet bēniņu stāva vēdcaurumus. Bēniņos putni rod pajumti, tāpēc tagad nevar iekļūt. Uzskatu, ka šādā veidā putni tiek nolemti nežēlīgai nāvei, jo tiek iesprostoti tur jau esošie putni. Pareizāk tomēr būtu telpas atbrīvot no putniem un tad risināt problēmu ar putnu iekļūšanu bēniņu stāva telpā. Klīst runas, ka šāda ēku “sakopšana” paredzēta arī citos daudzstāvu namos.

Daudz sūdzību par putniem bēniņos

Viens no namiem, kura lūkas ir aizvērtas ar metāla plāksnēm, ir Jaunās ielas 34. māja. Pie tās sastaptie šā un citu namu iedzīvotāji gan nav vienisprātis par lūku aizdarīšanas kaitīgumu. Gluži otrādi – vairums uzskata, ka tās nepieciešams aizvērt, jo nevēlas bēniņus kā putnu apartamentus. Visbiežāk tur uzturas baloži, kas ar izkārnījumiem piegāna bēniņus, un putnu kolonijas, kas koncentrējušās namu tuvumā, apķēza iedzīvotāju mitekļu palodzes, logus un automašīnas, stāsta iedzīvotāji. Tai pat laikā daudzi uzskata, ka bēniņi būtu jāatbrīvo no putniem pirms lūku aizvēršanas, lai lidoņi nepaliktu iesprostoti.

Lielākā Jēkabpils namu apsaimniekotāja ”JK Namu pārvalde” vadītājs Ainars Vasilis izrāda kāda daudzdzīvokļu nama bēniņus. Tur “Bez Tabu” komanda konstatē daudzus putnus, putnu ligzdas, kurās iedētas olas, kā arī jau izšķīlušos jaunos baložus. Bēniņu grīda ir noklāta ar putnu izkārnījumiem. Dažviet mētājas arī putnu mirstīgās atliekas. Šā nama iedzīvotāji arī cīnās pret putniem bēniņos, jo vairākas lūkas pašrocīgi aizdarījuši ar plastmasas pudelēm un burkām.

Ainars Vasilis
”JK Namu pārvalde” vadītājs

Ir cilvēki, kuriem šķiet, ka tur [bēniņos] varētu dzīvot putni. Acīmredzot tie tur ir dzīvojuši laikā, kamēr restes bija sapuvušas, netika atjaunotas. Ja uzskatām, ka balodis ir savvaļas putns un ka viņam ir jānodrošina dzīvošana koplietošanas telpās, tad laikam arī pelēm, žurkām, kaķiem, suņiem, čūskām, visiem pārējiem dzīvniekiem arī jādod iespēja. Tomēr augšstāva iedzīvotājiem tā ir liela problēma, sūdzības par situāciju bēniņos saņemam nepārtraukti, jo putni dūdina naktīs, noķēza palodzes, logus.

Pagaidām lūkas aizvērtas dažām mājām, bet aizvēršana turpināsies arī citos namos, informē ”JK Namu pārvalde”  priekšnieks Vasilis.

Vasilis arī stāsta, ka, uzklausījusi dzīvnieku draugu iebildumus, ”JK Namu pārvalde” pagaidām dažas lūkas atstājusi atvērtas līdz ligzdošanas laika beigām, ļaujot putniem pamest bēniņus. Pēc tam tiks aizvērtas visas lūkas.

Vasilis arī informē, ka metāla plāksnes netraucēs bēniņu vēdināšanas procesu, jo tās ir caurumotas.