“Pat nevarēju iedomāties, ka lāči ir tik lieli!” Naukšēnietis par savu neparasto satikšanos ar ķepaini

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

10 komentāri

Matīss par mājām sauc Naukšēnu pagastu, kas atrodas Igaunijas pierobežā  – kā ierasts, no rīta devies apraudzīt barotavu. Pat nespējis iedomāties, ka tur aci pret aci sastapsies ar lāci!

“Eju un skatos – guļ tur viens!” par savu piedzīvojumu stāsta Matīss, kurš sākumā pat nespējis iedomāties, ka tur guļ lācis. Tikai pieejot tuvāk bijis skaidrs, ka tas ir pekainis, kurš mielojies ar barotavā atstāto pārtiku. Nolēmis, ka pekainis noteikti jāiemūžina, tāpēc gājis atpakaļ uz māju, iekāpis traktorā un atgriezies notikuma vietā.

Matīss
sastapies ar lāci

Uzkāpu uz traktora, viņš apgāja ap mani aplīti, domāju, ka lēks virsū, braukšu prom, bet neizskatījās agresīvs. Viņš uz mani uzmeta aci un viss, apgūlās zālītē, likās, ka gaida, kad aiziešu prom un varēs līst atpakaļ pie kukurūzas.

Matīss stāsta, ka lāča apkārtmēri bijuši iespaidīgi. “Cik esmu redzējis, Līgatnē tik lielu nav, es arī nezināju, ka dzīvē lāči ir tik lieli,” stāsta Matīss. Tieši Igaunijas pierobežā visbiežāk sastop lāčus, un tam ir izskaidrojums – pekaiņi no kaimiņvalsts ceļo pie mums, kas arī ir mērķtiecīgi veicina populācijas pieaugumu. Ja pirms desmit gadiem bija informācija par to, ka Latvijā sastopami 3-10 lāči, tad šobrīd jaunākā pieejamā informācija liecina, ka Latvijā ir 30-60 lāču.

Gita Strode
Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore

Nav noslēpums, ka Igaunijā lāču ir daudz – vairāki simti. Lāčus ir atļauts medīt, savukārt tas, ko igauņi dara, lai palīdzētu un veicinātu to, ka lāču populācija arī Latvijā pamazām pieaug, ir tas, ka pierobežas zonā ir aizliegtas medības.

Latvijā vairāk esot sastopami tēviņi, un, lai arī to svars ir ap 300 kilogramiem, bet garums divi ar pusi metri, šie dzīvnieki nav uzskatāmi par bīstamiem. Cilvēki var doties gan papardes ziedu meklēt, gan meža tuvumā jāņuzāles lasīt, protams, liekot aiz auss dažus noteikumus. “Nevajag strauji kustēties un strauji skriet, ieteicams saglabāt veselo saprātu un pamazām virzīties prom,” iesaka Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve.

Tas nav mīts, ka lāčiem garšo medus – to pavisam noteikti var apstiprināt bitenieki, kuru dravās šie dzīvnieki viesojušies, tāpat ķepaiņus bieži fiksē mežu kameras un nereti mednieki ar videomateriāliem padalās facebook.com lāču grupā “Lāču izplatība Latvijā”, kurā iespējams sekot līdzi vietām, kur lāči sastapti.

10 komentāri