“Paldies, bļ*ģ, Krāslavas mēram! Domē strādā impotenti!” Krāslavieši pārskaitušies par bebru problēmas nerisināšanu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

Vienā no Krāslavas apkaimēm dzīvojošie pamatīgi noskaitušies par bebru posta darbiem un pašvaldības ieilgušo vilcināšanos ar problēmas risināšanu. Jo īpaši dusmīgs ir krāslavietis Dainis, kurš uzskata, ka domes vadībai laiks atkāpties.

Krāslavieši no Pirts ielas apkaimes “Bez Tabu” komandai rādīja bebru posta darbus: vairākus desmitus nograuztus kokus un aizsprostus ūdenstilpēs. Bebru aizsprostu dēļ ceļoties ūdens līmenim, applūšanas riskam pakļauti vairāki īpašumi. Šajā apkaimē bebri iecienījuši dīķi un nelielu upīti, kas savienota ar Daugavu.

Krāslavieša Daiņa nams atrodas dīķa tuvumā. Viņš žurnālistiem stāstīja, ka apkaimē reiz bijuši daudzi lieli koki, bet tie salīdzinoši īsā laikā nograuzti. Cietuši arī koki Daiņa īpašumā. Bebriem tiem piekļūt nav traucējusi pat sēta.

Dainis
pārskaities par bebru nedarbiem un domnieku bezdarbību

Es zvanīju uz domi, bet domē ir kaut kādi impotenti, kuri negrib neko darīt! Rekur, manas ābeles, kuras nograuza. Tās bija jaunas ābeles, dārgi maksāja. Bebri te iestaigājuši taciņu. Grauž kokus gan ap dīķi, gan manā īpašumā, izrokoties zem sētas. Agrāk ap dīķi pat ūdeni nevarēja redzēt, bija skaists mežs, bet tagad lielie koki nograuzti. Tagad palikuši celmi. Kad zvanīju uz domi, tur man teica, lai tiekam paši galā saviem spēkiem, bet, piedodiet, bebrs nav nekāds ezītis. Uzrakstīju arī oficiālu iesniegumu. Apmēram pēc nedēļas atbildēja, ka izskatīs bebru problēmu sēdē. Bebrs pat apčurājās no bailēm! Protams, ka viņi neko neizdarīja, bet bebrs turpina grauzt! Ja viņiem [domniekiem] žēl to bebru, lai ņem pie sevis kā mājdzīvniekus! Lai tur istabā zem gultas, jo mums tādu sūdu nevajag! Mums te pat vienu mājas kaķi nograuza bebrs! Kaķis bija tāds smuks, nāca līdzi makšķerniekiem kā kompanjons. Kad pielīda pie ūdens, bebrs uzklupa un zarnas izgrauza. Vēlāk kaķis nosprāga!

Kļims
apkaimes iedzīvotājs

Kuram tas patīk?! Te viss apgrauzts. Tur visu laiku būvē aizsprostus. Varat arī tagad redzēt. Tur nopludina kaimiņus.

Atsevišķas teritorijas ap dīķi un upīti pieder privātīpašniekiem. Šie īpašumi ir varen aizauguši. Dainis atminējās, ka reiz šo apkaimi iedzīvotāji iecienīja kā pastaigu vietu, bet nu pašvaldība ne vien nespēj atrisināt bebru problēmu, bet arī saganīt privātīpašniekus, lai liktu viņiem nopļaut zāli.

Dainis
pārskaities par bebru nedarbiem un domnieku bezdarbību

Cilvēkiem bija, kur atpūsties, bet tagad tāda izgāztuve!

“Bez Tabu” Daiņa pavadībā soļoja gar dīķi, meklējot bebru posta darbus. Garajā zālē gan Dainis, gan žurnālists nepamanīja dziļās bebru alas, kurās abi iegāzās. Tas Daini vēl vairāk uzkurināja.

Dainis
pārskaities par bebru nedarbiem un domnieku bezdarbību

Paldies, bļ*ģ, Krāslavas mēram! Šīs bedres izracis bebrs! Bļ*ģ, debili kaut kādi domē sēž! Labi, ka kājā neiekoda! Te arī bērni staigā, var iekrist! Te taču arī brīdinājuma zīmes jāliek!

“Bez Tabu” vēlējās uzklausīt Krāslavas novada domes priekšsēdētāju Gunāru Upenieku, kuram iedzīvotāji bebru problēmas kontekstā velta visskarbākos vārdus, tomēr pašvaldībā taisnojās, ka viņš esot pārlieku noslogots, laika telefonsarunai neesot. Ar “Bez Tabu” sarunājās domes izpilddirektors Viktors Moisejs.

sarunas ar Krāslavas novada domes izpilddirektoru Viktoru Moiseju fragments

Domes izpilddirektors Viktors Moisejs: Mēs jau domājam, ko ar to situāciju darīt. Versija varētu būt to [dīķi] nolaist vispār vai aizbērt, jo, godīgi sakot, tā situācija ir saasinājusies tieši šogad. Par tiem postījumiem. Mēs dzīvojam tur, kur dzīvojam. Mums apkārt ir tādi dzīvnieki, kādi ir. Ja kaijas mums ”krāsvielu” met no gaisa virsū, mēs nešaujam viņas nost. Jāmēģina sadzīvot.

Žurnālists: Vai pašvaldība ir painteresējusies pie ekspertiem par risinājumiem, kā sadzīvot ar bebriem?

Domes izpilddirektors Viktors Moisejs: Nu, katrā ziņā situācija ir saprotama. Tā ir saasinājusies. Arī no mūsu puses būs aktīvāka rīcība.

Krāslavas novada pašvaldības kūtrumu kritizēja arī Latvijas Valsts Mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš, kurš uzsvēra, ka ir vairāki risinājumi, kā savaldīt bebrus, radībām nenodarot pāri. Viņš Krāslavas domniekiem iesaka apciemot pašvaldības, kurās bebru problēma veiksmīgi atrisināta. Par eksperta Ozoliņa ieteiktajiem risinājumiem bebru postažas ierobežošanā uzzini, noskatoties sižetu.

12 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks