Pa ciema ielām klaiņo 10 000 eiro vērts kaķis! Garkalnes novada iedzīvotāji panikā

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

33 komentāri

Ir dzirdēts, ka daža laba Latvijas iedzīvotāja īpašumā ir nonācis dzīvnieks, kuru citkārt par mājdzīvnieku nenosauksi. Lāči, pitoni, ķirzakas utt. Visai ekskluzīvs mājas mīlulis ir pamanīts Garkalnes pagasta Sunīšu ciemā.

Garkalnes novada Sunīšu ciema iedzīvotāji šopavasar ir novērojuši savā ciemā klaiņojam karakalu – Āfrikai, Tuvajiem Austrumiem, Centrālāzijai un Indijai piederīgu kaķu dzimtas dzīvnieku. Zvērs jau smuks un izskatās mīļš, taču tas ir un paliek savvaļas dzīvnieks, kurš šobrīd vēl ir tikai pusaugu kaķēns, taču drīz tas pieaugs un visdrīzāk arī sapratīs, ka pārtiku var nomedīt arī pats.

Ciemata iedzīvotāji ir sašutuši, ka tāds ir viņu jaunais kaimiņš. Kāda jaunā māmiņa savā īpašumā saskārās ar šo zvēru, kad tas viņu nelaida klāt, turpat uz terases izstumtiem bērnu ratiem ar zīdaini tajos. Tā vien izskatās, ka karakala īpašniekiem ir pilnīgi vienaldzīga attieksme par to, ko drīkst un ko nedrīkst.

Aculiecinieki Bez Tabu ir iesūtījuši video, kurā redzams mūsu platuma grādiem neraksturīgais dzīvnieks. Tas laiski žāvājas uz kādas mājas terases, blakus ir pārbiedēta paskata mājas kaķis. Video, kurš tapis pirms kāda laika. Bez Tabu ir paziņota adrese, kurā meklējami gan Āfrikas lūsis, gan tā saimnieki. Kad tur ierodas filmēšanas grupa, mājās neviena nav. Aptaujātais nāburgs vien zina teikt, ka kaimiņam esot daudz kaķu, bet karakalu tas manījis nav. Nelemjam, ka jāizmet līkums pa ciemu 10 000 eiro vērtā dzīvnieka meklējumos.

Māris Lielkalns
Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis

Šāds mājdzīvnieks? Iedomājieties, kā izskatīsies mājās. Šis dzīvnieks ir vismaz trīs četras reizes lielāks par kaķi. Arī viņam patīk asināt nagus, spēlēties. Karakals atšķirībā no parastā minča to dara trīs reizes intensīvāk.

Braucot cauri ciematam pamanām divus zēnus, kuri, spītējot lietum, karakalu izveduši pastaigā. Sarunās tie neielaižas, uz jautājumu, kā sazināties ar viņu vecākiem, attrauc, ka tas tajā brīdī nav iespējams. Kāda garām braucoša sieviete Bez Tabu pastāsta, ka Āfrikas lūsi redzējusi ir, bet tikai kopā ar cilvēkiem.

”Tas dzīvnieks pievērš uzmanību. Kad ar dēlu staigāju, esmu piegājusi tam klāt un saimniekiem pajautājusi, vai drīkst to noglaudīt. Tas bija tad, kad ar to staigāja pieaugušie. Bet, kad tas ir tikai ar bērniem, piekrītu Jums, tas nav pareizi.”

Ar šo dzīvnieku tirgotāju un turētāju pieskatīšanu nodarbojas Dabas pārvalde. Tās speciālists Jēkabs Dzenis pastāsta, ka viņiem jau ir bijuši signāli par tieši šo ciemu. Lai šādu dzīvnieku turētu, ir jāpiereģistrē kā savvaļas sugu turēšanas vieta. Sunīšu ciemā šāda vieta nav reģistrēta, ir tikai saņemt iesniegums par vēlmi tādu izveidot.

”Šeit jāskatās administratīvā procesa ietvaros, kāds pārkāpums vēl tiks konstatēts, jo, lai piereģistrētu šādu dzīvnieku, ir jānodrošina attiecīgi labturības apstākļi. Speciāls iežogojums vai telpas, kurās dzīvnieks uzturas. Kā arī pats būtiskākais – jāpierāda dzīvnieka legālā izcelsme.”

Pārvaldes pārstāvis arī piebilst, ka karakala palaišana pastaigās savā vaļā nav pieļaujama. Pastaigā vedams tikai pavadā, pārējā laikā tam jāatrodas vai nu voljerā, vai telpās. Nekad nevar prognozēt, kā savvaļas dzīvnieks reaģēs uz kādu cilvēka žestu. Ja tas nolems, ka ir jāaizstāvas, liekot lietā nagus un zobus, sekas būs gauži bēdīgas.

DAP pārstāvji tuvākajās dienās apsekos attiecīgo adresi ciematā un tad kļūs skaidrs, vai un kādi pārkāpumi konstatēti.

Foto

TOP komentāri

  • Vienkārši Madijs
    +9 +6 -3

    Vienkārši Madijs

    Ko var skaust ibio maķ? Lai tak pērk kaut Bengālijas tīģeri ja patīk un var atļauties, man pilnīgi pohuj. Bļe, nedo dies kādam ies labāk, kā skaudīgajam latvietim... :(
  • Raimonds Āķis
  • Vienkārši Madijs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl