Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Eiropas mēroga olu skandālā atrastā indīgā viela fipronils rotā visklasiskākos mājdzīvnieku pretblusu medikamentus. Iedzīvotāji steidz jautāt un vēlas noskaidrot – vai tos lietojot, mēs nenodarām kaitējumu mūsu draugiem – dzīvniekiem!

Dzīvnieku veselības centra veterinārārste Jana Černova iedzīvotājus vēlas nomierināt un paskaidro, ka uztraukumam neesot pamata.

“Fipronils, kuru mēs izmantojam suņiem un kaķiem, tiek aplicēts lokāli – uz skausta ādas. Līdz ar to šādā veidā tas nevar kaitēt organismam.”

Veterinārārste piebilst, ka tas pats attiecas arī uz cilvēkiem- ja viela nonāk cilvēkam uz ādas, tā nekaitē organismam, bet viss ir atkarīgs no devas.

Tieši devas un lietošanas instrukcijas nepārzināšanas dēļ dzīvnieku saimnieki bieži vien mēdzot iekulties nepatikšanās, neapdomīgi pakļaujot dzīvnieku pārdozēšanas riskam.

Jana Černova aicina saimniekus, kuri mājās audzina grūsnus dzīvniekus, tomēr šo preparātu neizvēlēties, jo tas var izraisīt spontāno abortu. Līdzīgi ir arī ar jauna vecuma dzīvniekiem.

“Dzīvniekiem līdz 3 mēnešiem mēs rekomendējam izmantot sprejus vai speciālus pūderus un šampūnus, bet fipronilu droši var lietot dzīvnieki, kuri sasnieguši jau 3 mēnešu vecumu.”

Iespējams, daļa iedzīvotāju saviem mājas mīluļiem vēlētos izvēlēties dabīgus medikamentus. Tomēr izrādās, ka to efektivitāte esot maza. Dzīvnieku veselības centra veterinārārste Liene Dindone stāsta, ka dabīgie līdzekļi pret blusām un ērcēm neesot efektīvi.

“Par dabīgu līdzekli cīņā ar blusām un ērcēm mēdz saukt ķiplokus un sīpolus, tomēr šie līdzekļi 100% neiznīcina insektus.”

Zāļu reģistrā atrodas 13 dažāda stipruma un formas fipronilu saturošas zāles. Ievērojot pareizo devu, suņiem un kaķiem pretblusu līdzekļi nekādu ļaunumu neizraisa.

Fipronils visbaisākās sekas atstāj tieši uz trušiem. Šie dzīvnieki izjūt pastiprinātas blakusparādības fipronila ietekmē – tās spēj izraisīt pat nāvi. Tomēr kaķiem un suņiem šie pilieni ir piemēroti. Galvenais nosacījums – ievērot pareizās devas.

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl