“Nevarēju pieļaut sumbriņa likvidēšanu un pārvēršanu konservos!” Dagdas pusē izglābj slaveno sumbru

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

14 komentāri
“Nevarēju pieļaut sumbriņa likvidēšanu un pārvēršanu konservos!” Dagdas pusē izglābj slaveno sumbru

Dagdas novada iedzīvotājs Andris Mizāns ar ģimeni savā saimniecībā uzņēmis slaveno Baltkrievijas simbolu sumbru, kurš pēc ierašanās no kaimiņvalsts vairākus mēnešus klīda Dagdas puses apkaimēs un nevēlējās atgriezties dzimtenē. Andris nepalika vienaldzīgs pēc tam, kad izskanēja runas par citu vēlmi skaisto dzīvnieku likvidēt un pārvērst konservos, kad nedz pašmāju zooloģiskais dārzs, nedz baltkrievi nevēlējās parūpēties par dzīvnieku.

Bez Tabu septembra vidū viesojās Dagdas novadā, kur tikās ar vietējiem iedzīvotājiem. Tolaik viņi bija pārsteigti par Baltkrievijas nacionālā dzīvnieka un simbola – sumbra – viesošanos Latvijā, Dagdas puses apkaimēs. Sumbrs bija ieradies no kādas Baltkrievijas sumbru audzētavas, kur tos audzē un pakāpeniski pieradina savvaļai.

Dagdas novadā viņš klīda saimniecībās, “zaga” augļus no ābelēm, izbradāja dārzus un lenca latvju govis, kurām gan nevarēja piekļūt, jo traucēja elektriskais gans.

Jau tolaik “Jaunkalnu” īpašuma saimnieks Andris Mizāns ļoti sadraudzējās ar dzīvnieku: kopā fotografējās, dzīvnieks vīrietim sekoja, Andris spalvaini pacienāja ar kādu našķi. Tolaik iedzīvotāji bija pat sajūsmināti par viesi: dzīve grozījās par un ap sumbru, visi par to tikai vien runāja.

Tiesa, kad Bez Tabu ieradās Dagdas novadā, sumbrs bija aizgājis. “Jaunkalnu” saimniekam šķita, ka dzīvnieks bija devies atpakaļ uz dzimteni.

Nevajadzīgais. Baidījās, ka nošaus

Bez Tabu komanda atkārtoti “Jaunkalnu” saimniecībā viesojas Ziemassvētku priekšvakarā. Tavu brīnumu, sumbrs atkal ir tepat, tikai šoreiz Andrim piederošajā kūtī.

Andris stāsta, ka tālaika pieņēmumi par sumbra atgriešanos dzimtenē bijuši maldīgi. Dzīvnieks “iekaroja” jaunas Dagdas novada teritorijas, nevis atgriezās Baltkrievijā. Tiesa, dažu iedzīvotāju baltkrievu viesis nepavisam nepriecēja: saimniecību izbradāšana, siena ruļļu izjaukšana ar ragiem citus uztrauca, dažs pat baidījās no dzīvnieka.

“Pavasarī, kad sākas lauku darbi, viņš varētu sadarīt lielu skādi, tas tiesa,” piebilst Andris.

“Jaunkalnu” saimnieks Andris stāsta, ka iedzīvotāji pat bija ar mieru vākt parakstus, lai kāds noorganizētu sumbra aizgādāšanu. Kad iedzīvotāji sazinājušies ar Baltkrievijas speciālistiem ar lūgumu savākt dzīvnieku, baltkrievi atteikuši. “Cik noprotu, viņiem sumbrs vairs nebija vajadzīgs.

Viņi teica, ka nogādāšana Baltkrievijā izmaksāšot dārgi, un tāpat viņš varētu izdomāt atgriezties Latvijā,” par komunikāciju ar baltkrievu speciālistiem stāsta Andris.

Arī Rīgas Zooloģiskajam dārzam neesot atradusies vieta dzīvniekam, esot sazvanīta arī kāda pašmāju saimniecība, kurai ir pieredze sumbru turēšanā, tomēr tās saimnieki arī atteikušies palīdzēt. Arī Dabas aizsardzības pārvalde neesot spējusi palīdzēt atrast sumbram dzīves vietu.

Dabas aizsardzības pārvalde ļāvusi pat dzīvnieku likvidēt, ja tas darītu reālu apdraudējumu. Jāatzīmē, ka Baltkrievijā par sumbra likvidēšanu draud pat cietumsods.

“Adoptē” saimniecībā, sumbram piepērk arī zemi

“Te jau bija runas no dažiem, ka varētu viņu likvidēt un pārvērst konservos, ka varētu izgaršot,” stāsta “Jaunkalnu” saimnieks Andris Mizāns, kurš nevarēja pieļaut šādu “problēmas” risinājumu, tāpēc nolēma parūpēties par citiem nevajadzīgo radību.

“Es nevarēju pieļaut, ka ar viņu kas notiek. Es iegādājos vairāk nekā piecus hektārus zemes ar pļavām un mežu. Dabas aizsardzības pārvalde man deva atļauju viņu uzņemt pie sevis. Viņi mani atbalsta,” par lēmumu parūpēties par dzīvnieku stāsta Andris.

Vīrietis nolēmis līdz siltākam laikam izveidot plašu aploku, kur sešus gadus vecais sumbrs varēs pastaigāties. Andris demonstrē veiktos priekšdarbus: nocirsti un sagatavoti daudzi koka stabi aplokam. Aploku viņš veidos uz savas zemes.

“Īstenībā, baigi daudz darba, bet nu, palīdzēsim sumbram. Mietiņi jau ir, būvēsim. Sākotnēji domājam žogu celt, bet tas būtu pārāk dārgi,” stāsta Andris.

Andris stāsta, ka iepriekš sumbrs labprāt klīda ceļu un cilvēku tuvumā, pie cilvēkiem ir pieradis. Pagaidām, kamēr aploks nav izveidots, sumbrs labi jūtas kūtī, kur viņam vienam pašam atvēlēts plašs nodalījums. Kaimiņos dzīvo govis, ar kurām sadzīvo ļoti draudzīgi.

“Viņš un gotiņas apguļas blakus, protams, katrs savā nožogojuma pusē, sabučojas un guļ. Vispār viņš ir tāds cimperlīgs guļvietas izvēlē. Guļ tikai vienā vietā, kur izkašņājis guļvietu,” teic Andris.

Andris izlasījis ļoti daudz informācijas par sumbriem, šo dzīvnieku īpatnībām. Ar padomu palīdz eksperti. Sumbram ļoti garšo āboli (īsā laika posmā spējīgs apēst spaini šo augļu), milti, burkāni, sarkanās bietes un cukurbietes.

“Viņš tik naski ēd, ka mūsu burkānu krājumi jau iet uz beigām. Savukārt cukurbietes mums atlicis viens saimnieks. Viņš teica: “Esmu atlicis speciāli sumbrītim.”,” par sumbra iecienītākajiem našķiem stāsta Andris. Viņš arī piebilst, ka sumbrs apēd mazāk nekā govs: aptuveni 30 kilogramus dienā.

“Jā, daudz informācijas izlasīts. Bija ģimenē diskusijas, vai mums to vajag, vai varēsim parūpēties. Tomēr, manuprāt, neviens cits par viņu neparūpētos, nevar zināt, kāds būtu viņa liktenis. Man iekšā sēdēja tā doma, ka jāpalīdz. Tā sajūta neļāva viņu atstāt likteņa varā,” turpina Andris.

Viņš stāsta, ka pēc pirmā Bez Tabu sižeta interese par sumbra ir liela. Dagdas pusē viesojušies ciemiņi no malu malām. Apskatīt dzīvnieku ieradušies arī Anglijas latvieši. Taujāts, vai nevēlas piepelnīties ar sumbra atrādīšanu citiem, Andris teic, ka noteikti nē. Tas neesot priekš viņa.

“Vārdu es viņam vēl neesmu devis. Viņš man ir vienkārši sumbrītis. Es nezinu, vai viņš saprot, ko viņam saku latviešu valodā, bet mēs kaut kā saprotamies. Raksturs gan viņam ir mainīgs. Kad nāku ar gardumiem, viņš tāds mīlīgs, nāk tuvumā, pielabinās. Savukārt, kad tukšām rokām, paliek kaut kur tālumā,” turpina Andris.

Andris vēl apsver domu, vai iegādāties sumbru meiteni kompānijai.