Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

Komentāri

Pie cūkkopības uzņēmuma radītās smakas vietējie iedzīvotāji jau pieraduši, taču, ieraugot, ka rukšu virca sāk appludināt Gailīšu pagastu un rada draudus Mūsai, vairs negrib samierināties. Par redzēto ziņo gan pagasta pārvaldei, gan Valsts vides dienestam, kuru pārstāvji divas dienas cīnās, lai norobežotu ar vircu pārpludināto kanalizācijas sistēmas notekūdeņu ieplūšanu Mūsā, kas atrodas vien nepilnu kilometru no cūku fermas.

Kad Bez Tabu filmēšanas grupa ierodas cūkkopības kompleksā, tā darbinieki gan apgalvo, ka saimnieku neesot, kad būs, nezinot. Uzņēmuma vadītājs telefonsarunā raidījuma pārstāvjus informē, ka par notikušo nevēlas sniegt interviju.

Valsts vides dienests pret cūkkopības uzņēmuma “Uzvaras-Strauti” īpašniekiem jau uzsācis administratīvo lietvedību par vides piesārņošanu. Izskatoties, ka šķidrie kūtsmēsli meliorācijas sistēmā nokļuvuši no turpat pie cūku fermas vienuviet izlietās vircas un augsnē nokļuvušās vircas daudzums pārsniedzis normu daudzas reizes.

Starp citu, šis cūkkopības uzņēmums kļuvis slavens jau pirms septiņiem gadiem, kad kaudzē sakrauti cūku līķi, kopā vismaz padsmit tonnas, vairākus mēnešus atradušies fermas teritorijā pie piebraucamā ceļa, izplatot neciešamu smaku pa visu apkārtni.

Kopā kopš 2009. gada Valsts vides dienesta pārstāvji uzņēmumam vienpadsmit reizes noformējuši protokolus un piemērojuši sodu par neatbilstību normatīvo aktu prasībām. Uzņēmums ne reizi vien nokļuvis arī PVD redzeslokā.

Tagad administratīvā lietvedība turpinās, tieša apdraudējuma Mūsai un apkārtējai videi pašlaik neesot, taču šobrīd tiek gatavots brīdinājums par “Uzvaras-Strauti” daļēju darbības apturēšanu. Tas nozīmē, būs krietni vien jāsamazina cūku skaits, kas pašlaik esot aptuveni 8 tūkstoši.

Foto

Lasi vēl