”Nabaga putni!” Cēsu dome virs melno gulbju galvām šauj salūtu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

2 komentāri

Bez Tabu saņēma satrauktās Gundegas zvanu par notikušo Cēsu pilsētas svētkos.  Kundze jau trešo gadu ir atbildīga par melno gulbju labsajūtu Maija parkā.

Pilsētas dome organizēja svētku salūtu tiešā gulbju mītnes vietas tuvumā. Parka teritorija tika norobežota, salūta laikā tajā bija aizliegts atrasties iedzīvotājiem. Pasākuma organizatoriem melno gublju pāris nav bijis šķērslis, lai turpat blakus darbotos ar pirotehniku.

2017. gada pilsētas svētkos Cēsu dome saskaņoja aktivitātes dīķī, kurā dzīvo melno gulbju pāris. Toreiz, kā stāsta Gundega, dīķī blakus gulbjiem tika organizēts salūts. Pēc notikušā Gundega ar domubiedriem vērsās pašvaldībā un saņēma rakstisku apliecinājumu, ka Maija parkā salūts vairs netiks organizēts.

Teorētiski pašvaldība solījumu turējusi un parkā tiešām nav organizējusi salūtu. Pirotehniķi darbojušies vien dažu metru attālumā no parka, aiz mūra sienas.

Gundega
Rūpējas par melnajiem gulbjiem

Viņi skrēja gar sētu, centās nokļūt ārā. Viņi aizlidot nevar. Viņi ir notiekošā gūstekņi, ķīlnieki. Pēc salūta viņi bija sastinguši, ar viņiem pavadīju vienu stundu, runājos ar viņiem, tad viņi palēnām atbrīvojās no sastinguma.

Ornitologs Dmitrijs Boiko uzsver, ka Cēsu pilsētas domei būtu jāizvērtē prioritātes. Pirotehnikas izmantošana putnu tiešā tuvumā tiem rada pamatīgu stresu. ”Pašvaldībai jāizdomā vai viņi grib salūtu, vai gulbjus. Salūtu ar gulbjiem nevar savienot,” stāsta ornitologs Boiko.

Pašvaldības pārstāvis Bez Tabu demonstrē videonovērošanas kameru ierakstu, kurā redzams, ka, sākoties salūtam, gulbji virzās pēc iespējas tālāk no salūta. Neko tālu viņi aiziet nevar, jo priekšā ir žogs. Pēc brīža tie apstājas un teju sastingst.

Kārlis Pots
Cēsu domes pārstāvis

Strādājot ar pirotehniķiem, tika atrasta privāta teritorija, kas atrodas aiz parka. Speciāli lūdzām nomērīt, cik liels attālums būtu no gulbjiem līdz šaušanas vietai. Tie esot bijuši 93-105 metri.

Vietvaras darbninieki apsvēruši iespēju putnus pārvietot, tomēr pieņemts lēmums, ka tas dzīvniekiem būs traumējošāk. Salūta laikā dīķī, kā arī gulbju tuvumā krita pirotehnikas atliekas. Domes pārstāvji sazinājušies ar pirotehniķiem, lai noskaidrotu par atlūzu krišanu salūta laikā. Speciālisti sākotnēji norādījuši, ka atlūzas ir no kartona un neesot ne cilvēkiem, ne putniem bīstamas.

Pašvaldības pārstāvis stāsta, ka Cēsīs neesot citu piemērotu vietu, kur organizēt salūta šaušanu tā, lai to redzētu pietiekams iedzīvotāju skaits.