Mūsu vistas pilnas ar hormoniem un antibiotikām? Laboratorijā pārbauda vistas gaļas kvalitāti

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

15 komentāri

Dietoloģe Lolita Neimane veikusi eksperimentu, lai pārbaudītu kvalitatīvas un drošas vistas gaļas pieejamību tirgū. Aizdomāties likusi kāda ražotāja reklāma. Ja uz produkta iepakojuma norādīts, ka vistas “audzētas bez antibiotikām”, tad kā ir augušas pārējās?

Diētas ārste Lolita Neimane norāda, – cilvēkiem patīk runāt par to, ka vistas pie mums esot nedabīgi lielas, to gaļa saturot antibiotiku un augšanas hormonu atliekas. Tomēr vistas gaļa tiek uzskatīta par ļoti diētisku, tās fileja gandrīz nesatur taukus.

Pēdējos gadus tiek runāts par sarkanās gaļas patēriņa ierobežošanu uzturā, īpaši rūpnieciski pārstrādātās, bet vistas gaļu dietologi pat rekomendē.

Laboratorijā vistas gaļā meklē antibiotikas

Lai pārbaudītu, cik kvalitatīva un nekaitīga ir Latvijā pieejamā vistas gaļa, dietoloģe Lolita Neimane veica eksperimentu: dažādās vietās (piemēram, “Rimi”, “Maxima”, Centrāltirgus) tika iegādāti 8 dažādu ražotāju vistas gaļas paraugi.

Laboratorijas rezultāti ir iepriecinoši – antibiotiku atliekas nevienā paraugā nepārsniedz Eiropas regulās noteikto minimālo koncentrāciju.

Dietoloģe arī vērš uzmanību uz to, ka vistas gaļa ir salīdzinoši lēts produkts, bet antibiotikas dārgas, tāpēc ražotājiem nemaz neesot liela interese tās pastiprināti lietot. Katru gadu visā Eiropā tiek veiktas nepilns miljons analīžu, un jaunākie monitoringa rezultāti parāda to, ka regulām neatbilstoši ir mazāk kā 0,4% paraugu.

Ja dzīvnieki slimo, antibiotikas ir jālieto

Veterinārārstei Vitai Zalcmanei ir neliela vistu saimniecība, daktere antibiotikas neatbalsta un broileriem tās nekad nav izrakstījusi. Bet, ja dzīvnieki ir saslimuši, protams, zāles ir jālieto, citreiz antibiotikas, citreiz pietiek ar vitamīniem. Zāles nozīmē veterinārārsts, nosakot arī ārstēšanās ilgumu un zāļu devu, attiecībā uz antibiotikām – nosaka arī to izdalīšanās laiku.

Vistu augšanai antibiotikas nekādi netraucē, tās, gluži tāpat kā cilvēkiem, palīdz atveseļoties. Tikai jāņem vērā, ka viens slims cālis var aplipināt savus kaimiņus.

Vita Zalcmane
veterinārārste

Cita lieta ir apjoms. Man ir 20 cāļi, ja ceturtā daļa aiziet bojā – žēl, bet daļa paliek, bet, ja tie ir 2 000 000, un ceturtā daļa aiziet postā?

Tie veterinārārsti, kas ikdienā strādā ar vistām, viņi jau zina smalkākas nianses, redz vienu vai divus slimus cāļus, rīkojas un dod zāles visai saimei.

Antibiotiku izmantošana tiek stingri kontrolēta

Zinātniskā institūta “Bior” direktors Aivars Bērziņš norāda, – antibiotiku izmantošana ES dalībvalstīs tiek ļoti stingri uzraudzīta. Ir virkne nosacījumu – pirmkārt, jānorāda konkrēts mērķis, indikācija no veterinārārsta, par zāļu lietošanu. Otrkārt, stingri jāfiksē un jākontrolē, cik un kas tiek izmantots.

Treškārt, jāievēro ļoti striktas ražotāja vadlīnijas vai nosacījumi, cik ilgi šo produkciju drīkst/nedrīkst izmantot.

Ar mūsdienu moderno iekārtu palīdzību ir iespējams atrast farmaceitiskos savienojumus pat visniecīgākajā koncentrācijā. Turklāt dzīvnieku organismā zāļu atliekvielas var nonākt, pat ja tas nav ticis ārstēts ar antibiotikām.

Aivars Bērziņš
Zinātniskā institūta “Bior” direktors

Svarīgākais ir tas, lai šie maksimāli pieļaujamie līmeņi netiktu pārsniegti, tas ir pats būtiskākais. Katram šim savienojumam ir veikts riska novērtējums vai toksicitātes pētījumi.

Kas tad notiek, ja atliekvielu koncentrācija pārsniedz pieļaujamos līmeņus? Reakcijas uz cilvēka organismu var būt dažādas, piemēram, vienkāršas, alerģiskas reakcijas, jo tas ir svešs medikaments. Atsevišķos gadījumos var rasties arī kādas vielmaiņas problēmas.

Foto