“Muša pastaigā pa mēsliem un atlido uz cilvēka galda.” Kā atbaidīt mušas?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

“Ir biznesa problēmas. Nevar kurzemnieki mušpapīru nopirkt. Nav, kur mušas uzbāzt un iekabināt. Nevienos veikalos nav. Pilsētā Liepājā, Saraiķos, te pie jūras, bet pilsētā arī nav mušpapīra. Cilvēki uztraucas par to, it kā ražo, bet nav ne veikalos, ne pilsētas centros.” Šādu zvanu kāds kurzemnieks atstājis “Bez Tabu” automātiskajā atbildētājā.

“Bez Tabu” gan pārliecinās, ka vismaz Vidzemē mušpapīru ir iespējams iegādāties, turklāt veikalos produktu klāsts, kas paredzēti cīņai ar kukaiņiem, ir gana plašs: insektu tīkli, aerosoli, sveces un elektroniskās atbaidīšanas ierīces.

Kaitēkļu kontroles uzņēmuma “Dezinfa” speciālists vispirms ieteiktu cīnīties ar mušu invāzijas cēloņiem. “Tā ir elementāra sanitārija, dažāda veida pārtikas ražošanas atliekas, kuras tiek, iespējams, nepareizi uzglabātas, nepareizi pārvietotas,” komentē vecākais kaitēkļu kontroles tehniķis Jānis Grende.

Jānis Grende
vecākais kaitēkļu kontroles tehniķis

Ja ventilācijas režīmā tiek turētas durvis, logi, tad attiecīgi logiem ieteicams priekšā likt sietus, durvīm žalūzijas. Tas, protams, nenozīmē, ka nebūs mušu vispār, bet būtiski ierobežot to daudzumu var.

Kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis skaidro, ka mušas ļoti labi attīstās lauku apvidū, īpaši kūtsmēslu tuvumā. Saprotams, ja mušas attīstās mēslos, tad ar šiem kukaiņiem tomēr nebūtu ieteicams draudzīgi sadzīvot. “Muša pastaigā pa tiem mēsliem un atlido uz cilvēka galda, tādā veidā tās var pārnēsāt tās infekcijas, kas saistās ar zarnu trakta saslimšanām,” tā Voldemārs Spuņģis.

Voldemārs Spuņģis
LU pētnieks, entomologs

Otrs, protams, ir estētiskais moments, neviens nevēlas, ka tējā vai zupā ir muša. Bet tur ir tā, ja muša iekrīt karstā ēdienā vai dzērienā, tad mušu var izņemt ārā un turpināt ēst vai dzert. Ja muša iekrīt aukstā ēdienā, tad baktērijas neiet bojā, un nebūtu labi to turpināt ēst.

Viena no iedarbīgākajām un šobrīd populārākajām mušu iznīcināšanas metodēm jau profesionālā līmenī ir insektu lampas. Ultravioletais starojums cilvēku acīm nav bīstams, taču mušām ļoti vilinošs. Mājas apstākļos, lietojot mušpapīru, to ieteicams uzstādīt pēc iespējas tuvāk gaismas avotam, jo mušas nemēdz pulcēties tumšos istabu kaktos.