”Mūs noindēs!” Iedzīvotāji vāc parakstus pret dzīvnieku krematorijas būvniecību Bauskā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

2 komentāri

Iedzīvotāji nobažījušies par gaisa piesārņošanu, kad krematorijā tiktu kremēti dažādi dzīvnieki – sākot no nelieliem kaķiem līdz pat iespaidīga izmēra suņiem. No iespējamās krematorijas līdz tuvākajām dzīvojamajām mājām ir nepilni 100 metri.

Par iecerēm vairāk vai mazāk dzirdējuši visi Vecsaules pagasta apkārtnes iedzīvotāji. Raidījums “Bez Tabu” saņēmis vairāku iedzīvotāju vēstules, kurās norāda, ka dzīvnieku krematorija tiks izveidota pārāk tuvu dzīvojamajām mājām. Tāpat iedzīvotāji iebilst arī pret to, ka dzīvnieku kapsēta tikšot ierīkota turpat blakus cilvēku kapsētai, kurā apbedīti daudzi vietējie iedzīvotāji.

Arī ļoti lietainā dienā, kad Vecsaules pagastā viesojas “Bez Tabu”, sastaptie iedzīvotāji dalās savās pārdomās. Gatis norāda, ka krematorijas darbība pasliktinās gaisa kvalitāti, turpretī trīs suņu īpašnieks Emīls par iecerēm uzzina no raidījuma “Bez Tabu”. Viņš norāda, ka viņam nav iebildumu ne pret dzīvnieku krematorijas izveidi, ne dzīvnieku kapsētu blakus cilvēku kapsētai: ”Kāpēc lai man būtu iebildumi? Par ko dzīvnieks sliktāks par cilvēku? Man nav iebildumu.”

Arvīds
Zina lietas

Tādi laiki. Ja krematorija šeit paredzēta, tad tā arī būs šeit. Ja pagasta vecene gribēs, viss notiks. Zeme nopirkta, mežs iztīrīts.

Arvīda pieminētā pagasta vecene ir Līga Vasiļauska, kura kopā ar vīru īpašumu iegādājusies. Ideja par dzīvnieku kapsētu radusies pēc tam, kad pašiem pirms diviem gadiem mūžībā aizgājis suns un radušās pārdomas par to, kur cilvēki apbedī savus mīluļus.

Līga Vasiļauska
Vecsaules pagasta pārvaldniece

Grūti pateikt, kur radusies doma par krematorijas ierīkošanu. Tādu domu mēs nekad neesam apsvēruši. Ja kāds vēlas tādu ierīkot pa saviem līdzekļiem, var izvērtēt, cik tas maksā. Šobrīd šeit jau ir kapsēta, kas nozīmē zināmus ierobežojumus. Tas būtu tikai loģiski, lai vienas kapsētas aizsargjoslā tiktu veidota arī nākamā, nevis visa pagasta teritorija tiktu aizņemta ar kapsētu aizsargjoslām. Tas ir tikai normāli, ja blakus cilvēkam atdusas viņa draugs, dzīvesdraugs. Nebaidos teikt, ka vienam otram dzīvnieks ir daudz svarīgāks nekā cilvēku.

Vasiļausku ģimene norāda, ka īpašums līdz šim tika izmantots kā nelegāla izgāztuve, ko jaunie īpašnieki brīvos brīžos sakopuši. Vasiļauska noliedz, ka teritorijas un ēkas labiekārtošanā tiktu izmantoti novada līdzekļi. Visā Zemgales novadā nav nevienas oficiālas dzīvnieku kapsētas. Tuvākā atrodas stundas brauciena attālumā.

Bauskas novada dome šobrīd saskaņo jauno teritorijas plānojumu ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Līdz ko plānojums tiks apstiprināts, vairs nebūs nekādu šķēršļu dzīvnieku kapsētas izveidei.