“Mēs, laucinieki, uzticamies godavārdam, bet nedrīkst!” Daudzbērnu ģimene no lopu uzpircēja mēnešiem gaida teju divus tūkstošus eiro

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

36 komentāri

Daudzbērnu ģimene, kuras nozīmīgs ienākumu avots ir gaļas lopi, vasaras sākumā nodeva uzpircējam vairākus dzīvniekus, bet samaksu – gandrīz 2000 eiro – gaida aizvien, lai gan, kā apgalvo Cēsu novada saimniecības īpašniece, uzpircējs esot solījis samaksāt mēneša laikā.

“Bez Tabu” redakcijā vērsās Gunta, kurai pieder neliela saimniecība Cēsu novada Kaives pagastā. Jau vairākkārt viņa veiksmīgi sadarbojusies ar lopu uzpircējiem, bet šogad ceļi krustojušies ar uzpircēju, ko pēc lopu nodošanas Gunta vaino negodprātībā.

Gunta
jūtas apkrāpta

Es iekritu uz to, kurš solīja vairāk. Runa ir par SIA “Baltic Beef Sale”. Nodevu viņiem, jo solīja 2,50 eiro kilogramā par bullīti, savukārt par telīti – 2 eiro kilogramā.

Lopus nodeva 6. jūnijā. Kā raidījumam stāstīja Gunta, “Baltic Beef Sale” pārstāvis esot solījis samaksāt par lopiem 30 dienu laikā. Darījumu pierāda pavadzīme, kurā fiksēts, ka uzņēmums saņēmis no saimniecības trīs lopus. Pavadzīmē arī fiksēts lopu svars un nauda summa, kas pienākas Guntai – 1767 eiro.

Gunta
jūtas apkrāpta

Gāja laiks. Tad viņš pārlika [samaksu] uz 15. jūliju. Vēlāk pārlika uz jūlija beigām. Labi, pagaidīju. Tad teica, lai zvanu 4. augustā. Piezvanīju, un viņš man teica, ka tā nu ir sanācis, ka tā nevarēs samaksāt. Teica, ka atsūtīs [samaksas] grafiku.

5. augustā “Baltic Beef Sale” Guntai atsūtīja apmaksas grafiku, norādot, ka apņemas maksāt pa 180 eiro mēnesī līdz nākamā gada jūnijam. Gunta nepiekrīt apmaksai pa daļām, jo, kā uzsvēra sarunā ar “Bez Tabu”, mutvārdos vienojās par vienu maksājumu, kura solītais termiņš jau sen kā pagājis.

Gunta
jūtas apkrāpta

Nauda nepieciešama uzreiz! Man ir četri bērni, kuri jālaiž skolā. Man valstij jāmaksā, Dievam un vēl zagļiem! Piedodiet, man visam nesanāk! Viņš vēsi atbildēja – varat sūdzēt mani [tiesā], jūs tāpat neko nepanāksiet. Viņš lielījās ar savu juristu. Viņš man jau piedraudēja ar juristu.

Gunta stāsta, ka “Baltic Beef Sale” pārstāvis Edvards esot piedraudējis ar sūdzēšanu tiesā par neslavas celšanu pēc tam, kad Gunta uzņēmējam veltīja neglaimojošus vārdus interneta vidē, kur gan lasāmas arī citas sūdzības par šo uzņēmumu.

“Bez Tabu” sazinājās ar “Baltic Beef Sale” pārstāvi Edvardu, kurš norādīja, ka Guntas pārmetumi nav pamatojami ar pierādījumiem. Viņš raidījumam norādīja, ka ar Guntu neesot vienojušies par apmaksu uzreiz.

Edvards
“Baltic Beef Sale” pārstāvis

Kaut kur pierādījums uz papīra jums ir? [..] Ar viņu viss ir sarunāts. Viņai viss [apmaksas grafiks] ir nosūtīts. [..] Tā ir noruna ar šo klientu. Tādas sarunas nebija 100 procentu, ka apmaksās uzreiz.

Komentējot uzpircēja atbildi raidījumam, Gunta norādīja, ka viņš melo.

Gunta
jūtas apkrāpta

Mēs, laucinieki, uzticamies godavārdam, bet nedrīkst! Tomēr mēs nedrīkstam uzticēties nevienam!

Gunta jau iesniegusi sūdzību Valsts policijā, kur informē, ka uzsākta resoriskā pārbaude.

Ieva Ploriņa
Valsts policijas pārstāve

Notiek resoriskā pārbaude, vai ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, vai tomēr tas ir civiltiesisks strīds. Ja civiltiesisks strīds, tā izskatīšana būs nevis Valsts policijas, bet gan tiesas kompetencē. Darījumu apliecina pavadzīme, bet uz pavadzīmēm nevar paļauties, jo tajās nav informācijas par, piemēram, naudas samaksas termiņu, kas ir būtiska lieta. Aicinām neaprobežoties ar mutvārdu vienošanos par darījuma izpildes nosacījumiem, jo pēc tam var būt ļoti apgrūtinoši konstatēt mutvārdu vienošanās patieso saturu.

Valsts policijā iesaka arī šādos darījumos noslēgt rakstveida līgumu.
36 komentāri