Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

4 komentāri

Septiņreiz nomēri, pirms vienu reizi nogriez. Teiciens, kurš ir vietā, kad runa ir par dažādu “postu” ievietošanu sociālajos portālos. Nupat ”izcēlies” ir “Mārtiņa beķerejas” īpašnieks, kurš arī ir kaislīgs mednieks.

Viņš publiskojis bildi ar nošautu medni. Bet, cik zināms, Latvijā medņu medības pavasarī ir ar likumu aizliegtas.

Pie kauna staba!

Pamatīgu gānīšanos un pieprasījumus saukt mednieku pie taisnas tiesas izraisījis “Mārtiņa beķerejas” īpašnieka Mārtiņa Kalniņa ”Instagram” profilā ievietots foto. Tajā vīrietis redzams ar medību ieroci un nošautu medni. Ja tas būtu noticis pirms gadiem divdesmit, tad neko vairāk kā, iespējams, neapdomīgu foto publiskošanu medniekam pārmest nevarētu, bet nu attēls dod iemeslu uzsākt dažādas pārbaudes. Kamdēļ?

Jo Latvijā kopš 2011. gada medņus pavasarī šaut ir aizliegts. Dažs labs no sabiedrības uzdod jautājumu – vai tiešām Latvijā mednieki kļuvuši tik bezkaunīgi, ka nebaidās no soda par iespējamu pretlikumību?

 

Interneta komentārs

Saka, ka lielība naudu nemaksā. Šoreiz Mārtiņš “ieberzās” ne pa jokam. Un lielība maksās diezgan labi. Protams, ja tikai Mārtiņš nav Latvijas izshēmotāja Puķu Andra bračka. Vai Kalnmeiera medību čomaks. Tad gan mednis būs nomedīts Krievijā. Pat ja Mārtiņš Krievijā nav bijis.

Prasīs paskaidrojumus

Ziņa ir tik plaši izskanējusi, ka jau nonākusi Valsts mežu dienesta darbinieku ausīs. Medību daļas vadītājs Valters Lūsis Bez Tabu skaidro, ka jau ir uzsākta administratīvā lietvedība un no mednieka tiek gaidīts paskaidrojums. Savukārt raidījumam Bez Tabu šāvējs atsūta rakstveida atbildi, jo uzskata, ka klātienē tikties nav vērts.

Labdien,
Savu komentāru portālam esmu sniedzis. Mednis tika nomedīts legālās viesmedībās ārpus Latvijas, Somijā. Par medībām viedokļi vienmēr ir bijuši dažādi, tādēļ tikšanās nav nepieciešama, jo uzskatu, ka mans komentārs ir pietiekams. Ar cieņu, Mārtiņš!

Jānis Ķuze
Latvijas dabas fonda valdes loceklis

Tā var būt, ka putns ir nošauts ārpus Latvijas. Bet tad medniekam ir jāspēj likt galdā visus papīrus. Gan par medībām, gan putna ievešanu Latvijā.

Neapdomīgs ”posts”?

Valsts mežu dienesta pārbaudes sniegs atbildi – ir vai nav pārkāpts likums. Ja šā pārkāpuma izdarīšana tiek pierādīta, personai draud naudas sods piecu minimālo mēnešalgu apmērā. Četras minimālās algas ir kā sods par rīcību, piektā – par pašu nomedīto putnu. Tas ir uz robežas starp administratīvo un kriminālpārkāpumu.

Bet tikpat ticams ir tas, ka nekāda soda nebūs, jo viss būs likuma robežās. Tad medniekam varēs pārmest tikai to, ka pirms šāda foto ievietošanas nav padomāts par pavadošās informācijas apjomu. Vai visiem viss ir skaidrs un nav jāveic nevajadzīgas darbības. Starp citu, foto kungs no sava profila jau ir izdzēsis.

Medību tradīcijas

Latvijā medņi pārsvarā uzturas Kurzemē un Vidzemes austrumos un ziemeļos. ”Kurzemes medņi savā ziņā ir izolēti. Vidzemē mītošajiem putniem ir vieglāk – šī populācija ir lielāka un sniedzas ārpus Latvijas robežām uz Krieviju un Igauniju.
Medni visvieglāk nomedīt ir tieši pavasarī, kad tam ir riesta laiks. Tad tas paliek neuzmanīgs. Šo putnu šaušana aizliegta, jo to skaits Latvijā strauji gāja mazumā.

Savulaik pamatojums medņu medību atļaušanai pavasarī bija, ka tās ir tradīcijas. Šobrīd šie argumenti vairs netiek ņemti vērā, medņus medīt var tikai rudenī”, skaidro Latvijas Dabas fonda valdes loceklis Jānis Ķuze!

Kā rādot prakse, šobrīd mednieku ieinteresētība ir maza. Ornitologi aicinājuši šāvējus, nāciet talkā, kopā rūpēsimies, lai medņiem ir drošāka riestošana, lai ir mazāk plēsēju, mežacūku, kuras izposta ligzdas, bet atsaucības nav. Ziņu par to, ka šīs sugas pārstāvju skaits Latvijā būtu pieaudzis nav. Lai arī rudeņos šos putnus medīt drīkst, kopš 2011. gada neviens no medniekiem nav interesējies par atļaujas izņemšanu.

Foto

TOP komentāri

 • joma
  +1 +1 0

  joma

  Esmupar to jau rakstījusi,Mārtinam pietiek naudas ārzemju medībām,bet vienigais Rīg iā nav ieviesis iespēju samaksāt ar bankas karti vina konditorejās.Esot pa dārgu!!!!P
 • Linards
  0 0 0

  Linards

  Joma
  Varbūt vel uzraksti ka Mārtiņ Bekereja nepiedāvā austeres vai trifeles. Ja nav ko rakstīt , tad savu bezjēdzīgo nevienam neinteresējosos komentārus paturi pie sevis.
 • Linards
  0 0 0

  Linards

  Gan jau to pārdzīvos, ka vieni nejēgas un Medibu likuma nezinātāji nebūs klienti.
  Liela muiža.
  Un vel uzsver ar diezgan plašu ģimeni (drišči -ganjau kas lētāko ēd) un tikai svētkos atļaujas iziet no mājas -kad gadu krājusi kapeikas.
  Bet protams vajag uzrakstīt komentāru.
  Un apvainot cilveku

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl