“Manā saimniecībā ir klusums!” Biškopis zaudējis pusi bišu saimju, iespējams, lauksaimniecībā izmantotās indes dēļ

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

9 komentāri

Vairākās Latvijas bitenieku saimniecībās pavasaris atnācis ar skumju vēsti – gājušas bojā vairākas bišu saimes. Piemēram, biškopis Jānis Sietiņsons no vairāk nekā 240 bišu saimēm zaudējis 120 bišu saimes, kas ir prātam neaptverams skaits.

Bitenieks Jānis Sietiņsons Gaujas Nacionālā parka teritorijā saimnieko jau 40 gadus – nenoliedz, ka laika gaitā saskāries ar lielākām un mazākām problēmām, kas saistītas ar bišu saimēm, tomēr tik lieli draudi un neziņa par nākotni kā šobrīd, nekad nav piemeklējusi.

Jānis Sietiņsons
bitenieks

Ir jāsaprot, ka apkārtējās vides stāvoklis bitēm kļuvis acīmredzot naidīgs. Ne tikai bitēm, bet arī citai dzīvai radībai. Man gribētos teikt, ka arī cilvēkam, kurš uzskata, ka visu var un visu spēj. Mums kā biteniekiem gribētos domāt, ka mēs nosakām spēles noteikumus, bet būtībā šeit kāds cits to kontrolē.

Iespējams, pie bišu nāves vainojami sintētiskie pesticīdi jeb indes, ar kurām lauksaimnieki apstrādā laukus. Piemēram, dabas un bišu draugs Andris Starpcāns uzskata, ka augu aizsardzības līdzekļu izmantošana var novest pie dabas izmiršanas un tieši pēdējie konstatētie gadījumi bitenieku saimniecībās to apliecinot.

“Lai lieto tos līdzekļus, bet, lai to dara vakarā, kad bites vairs nestrādā, tas ir tas, ko šobrīd uzreiz varētu izdarīt,” uzskata Andris.

Biškopības biedrība norāda, – problēma ir ilgstoša. Jau vairāku gadu garumā diskutēts par nepieciešamību aizliegt izmantot augu aizsardzības līdzekļus dienas laikā, kad bites strādā.

Valters Brusbārdis
Latvijas Biškopības biedrības pētnieks

Ja bite ir kontaktā ar darbīgo vielu, un nav svarīgi ar kuru, jo toksiskas tās ir visas – bitei būtībā mūžs ir beidzies.

Augu aizsardzības dienesta pārstāve Anitra Lestlande norāda, – likumdošanā ir atrunāts, ja tiek izmantoti toksiski līdzekļi, kuriem marķējumā norādīts “toksisks bitēm”, tos drīkst izmantot tikai nakts stundās, par gaidāmo miglošanu brīdinot bišu saimnieks. Bet… augu aizsardzības dienests norāda, ka toksisku līdzekļu Latvijā neesot reģistrēti, taču lauksaimnieki drīkst izmantot tikai tos, kas reģistrēti pie mums.

Pētniece Jana Simanoviča izpētījusi sarakstu ar Latvijā reģistrētajiem līdzekļiem – ir ap 18 darbīgajām vielām, kas tajos atrodamas.

Jana Simanoviča
pētniece

Runājot par fungicīdiem, arī tad, ja bite uzreiz neiet bojā, tie tāpat var ietekmēt bites veselību. Pilnīgi visas [darbīgās vielas] ir kaitīgas ūdens organismiem, dažas no tām, nokļūstot ūdenī, var radīt ilgtermiņa nelabvēlīgus efektus. Trīs no darbīgajām vielām bija tādas, kuras, piemēram, Kalifornijā neiesaka lietot ziedošanās kultūrās, ja tur ir bites.

Šobrīd Latvijas un Pasaules Dabas fonds, Ekodizaina kompetences centrs, kā arī Latvijas Biškopības biedrība aicina parakstīt petīciju, kas pieprasa Eiropas Savienībā pakāpeniski samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu – to var izdarīt ikviens iedzīvotājs!