“Ļoti netipisks izsaukums!” Kā Latgalē glāba pagrabā iekritušu govi?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs
“Ļoti netipisks izsaukums!” Kā Latgalē glāba pagrabā iekritušu govi?

Latgalē, Ciblas novadā, ugunsdzēsēji-glābēji saņēmuši neikdienišķu palīgā saucienu no kādas liellopu īpašnieces. Glābējiem nācies glābt govi, kas iekritusi pagrabā.

“Bez Tabu” komanda tikās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ludzas daļas vada komandieri Oskaru Sīli. Viņš žurnālistus aizveda uz vietu, kur notika lopa glābšanas misija. Govs bija aizklīdusi no pļavas, kur ganījās citi lopi, un iemaldījusies teritorijā, kurā ir vairāki grausti, stāstīja Sīlis. Šajā teritorijā govs bija uzkāpusi uz koka konstrukcijām, kas salūza un dzīvnieks iekrita dziļā bedrē. Bedre izrādījās sabrukušas ēkas pagrabs. Gan ganību pļavas, gan graustiem bagātā teritorija pieder lopu īpašniekiem. Saimnieki neesot zinājuši par pagraba esamību īpašumā, atstāstot dzīvnieku īpašnieku sacīto, klāstīja VUGD pārstāvis Sīlis.

Oskars Sīlis
VUGD Ludzas daļas vada komandieris

Notikuma vietā strādāja trīs amatpersonas. Katram gadījumam tika piesaistīta smagā tehnika, pacēlājs, jo govs ir pietiekami smaga. Ar ķēdes motorzāģi tika izjaukts pārsegums, ar lāpstu nolīdzināta bedres mala, lai govij nebūtu jākāpj stāvumā. Glābšanas darbi notika aptuveni stundu. Jāatzīmē, ka pārsegums ir ļoti vecs, jārūpējas arī par dzīvnieka drošību, lai pārsegums demontējot neuzkristu virsū. Tāpat jāatceras par glābēju drošību, lai situācija nekļūtu vēl sliktāka. Nobijies dzīvnieks, kurš izjūt draudus dzīvībai, ir neparedzams, var būt agresīvs. Tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst veikt straujas kustības.

VUGD pārstāvis Sīlis aicina cilvēkus ziņot glābējiem par nelaimē nonākušiem dzīvniekiem, nevis censties pārgalvīgi, bez iemaņām mesties palīgā pašiem.

Pēc pārseguma demontēšanas un nodrošinot iespēju izkāpt no bedres, govs pati iztrausās no pagraba un atgriezās savā ganāmpulkā.

Oskars Sīlis
VUGD Ludzas daļas vada komandieris

Manā pieredzē šāds gadījums uzskatāms par retu. Ļoti netipisks izsaukums, bet viss labs, kas labi beidzas!

VUGD informē, ka katru gadu glābēji saņem ap 800 izsaukumu par nelaimē nonākušiem dzīvniekiem.

Oskars Sīlis
VUGD Ludzas daļas vada komandieris

Pilsētas teritorijā nākas nocelt no kokiem kaķus. Reizēm gadās, ka privātmāju teritorijās ielīdušas čūskas. Akās un pagrabos iekrīt suņi. Žoga konstrukcijās iesprūst putni, kurus nākas atbrīvot. Tāpat zirgi mēdz iestigt purvainos apvidos. Arī govis nākas glābt.

VUGD un Pārtikas un veterinārajā dienestā atgādina, ka īpašniekiem jāgādā par savu dzīvnieku drošību, piemēram, pārliecinoties, vai vide, kurā ganās govis, nav bīstama. Nedrīkst pieļaut, ka dzīvnieki var piekļūt bīstamām vietām.

1 komentārs