“Ļoti cieš dzīvnieks un saimnieki!” Lielbritānijas muita, iespējams, nepamatoti apcietina dzīvniekus no Latvijas; vetārsti ceļ trauksmi

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Mājdzīvnieku saimnieki un Latvijas veterinārārsti neizpratnē par Lielbritānijas muitas darbinieku piekopto praksi aizturēt no Latvijas ceļojošos dzīvniekus. Kā stāsta pašmāju dzīvnieku ārsti, briti nepamatoti uzskata, ka ķepaiņi tiek pārvadāti neatbilstošā vecumā, kā rezultātā tiek ievietoti karantīnā, kur dzīvnieki cieš, bet saimniekiem par mīluļa uzturēšanos karantīnā tiek izrakstīti milzu rēķini.

Pašmāju veterinārārsts Dainis Kukainis šā gada 28. jūnijā, veicot ķeizargriezienu, pieņēma dzemdības Džeka Rasela terjera kucei. Metienā bija arī mazā sunene, ko saimniece nosauca par Uzju. Sasniedzot ceļošanai atļauto vecumu, oktobra beigās Uzja tika transportēta uz Lielbritāniju, saimnieces mītnes zemi. Pirms tam dzīvniekam veikta vakcinēšana, iestrādāts mikročips, kucēns sagatavots ceļošanai.

Liels bija Uzjas saimnieces pārsteigums, kad Lielbritānijas muitas darbinieki aizturēja dzīvnieku aizdomās par to, ka ķepainis nav sasniedzis ceļošanai atļauto vecumu. Pēc aizturēšanas Uzja tika ievietota karantīnā. “Bez Tabu” sazinājās ar Latvijā esošo suņa saimnieces māti, kura stāsta, ka ir ļoti sašutusi par šādu britu muitnieku rīcību. ”Nervi ir beigti, nezinām, kad dabūsim suni atpakaļ!” telefonsarunā teic sieviete, uztraukuma dēļ atsakoties stāties kameras priekšā. Ar ”Bez Tabu” gan labprāt satikās veterinārārsts D. Kukainis, kurš arī pauž sašutumu.

Dainis Kukainis

Dainis Kukainis
veterinārārsts

Viņi [muitnieki] nevar izskaidrot, kāpēc viņiem šķiet, ka suns neatbilst nepieciešamajam vecumam. Konkrētais kucēns bija mazāks nekā pārējie. Varbūt, apskatot vizuāli, viņiem kaut kas nepatika. Nebija tā, ka es vienīgais novēroju šo kucēnu. Tāpat Latvijas Kinoloģiskā federācija izdevusi ciltsrakstus, kuros norādīts, kad dzīvnieks dzimis. Nevar saprast, kas viņiem nepatīk.

Kukainis stāsta, ka kucēnu Lielbritānijā, kamēr atrodas karantīnā, ierodas apskatīt veterinārārsts, tādējādi secinot, vai dzīvnieks sasniedzis ceļošanai nepieciešamo vecumu.

Dainis Kukainis

Dainis Kukainis
veterinārārsts

Īstenībā, nav tādu kritēriju, kā šajā vecumā noteikt precīzi vecumu, ja runa ir par dažu nedēļu svārstībām. Pēc kā viņi noteiks? Pēc zobiem, pēc izskata, svara? Viss bija normāli. Vecums ceļošanai bija atbilstošs.

Latvijas veterinārārsti metas glābt suni, sūdzēsies par britu muitnieku attieksmi

Neizpratnē ir arī Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB), kuras mērs ir pilns, jo, kā stāsta LVB pārstāve Lita Konopore, briti nereti mēdzot, viņasprāt, nepamatoti aizturēt no Latvijas ceļojošus mājdzīvniekus. Arī ”Bez Tabu” savulaik stāstījis par kaķēna aizturēšanu.

Lita Konopore

Lita Konopore
LVB pārstāve

Šis gadījums ir pielicis punktu. Mēs, iespējams, vērsīsimies Lielbritānijas vēstniecībā un Eiropas Komisijā, lai sūdzētos par kārtību, kādā Anglija rīkojas pret ieceļojošiem dzīvniekiem. Lielbritānija joprojām ir Eiropas Savienības sastāvā, uz to ir attiecināmi visi tie paši ieceļošanas nosacījumi, kādi ir jebkurā citā Eiropas Savienības dalībvalstī. Proti, dzīvniekam noteiktā vecumā jābūt apzīmētam ar mikročipu, jābūt vakcinētam, jābūt arī izsniegtai un veterinārārsta parakstītai Eiropas Savienības dzīvnieka pasei.

Aizturētais kucēns visām prasībām atbilst, tomēr, lai pierādītu dzīvnieka vecumu, papildu dokumentāciju, izdabājot britiem, uz Lielbritāniju sūtījis gan veterinārārsts Kukainis, gan LVB. Nācies arī apliecināt, ka veterinārārsts Kukainis ir sertificēts speciālists.

Lita Konopore

Lita Konopore
LVB pārstāve

Visas šīs Lielbritānijas prasības ir nepamatotas un prettiesiskas. Pilnīgi nepieņemami ir fakts, ka cilvēks par šīm mistiskajām prasībām uzzina tikai uz robežas. Risinātu problēmu, kā dzīvnieku atbrīvot no karantīnas, sākām brīvdienā. Bija iesaistīti vairāki veterinārārsti. Tas viss tika ignorēts. Tika pieprasītas arvien jaunas, dīvainas izziņas, bet vajadzētu pietikt vien ar dzīvnieka pasi.

Arī LVB pārstāve Konopore apšauba britu veterinārārsta, kurš ierodas vētīt karantīnā ievietotos dzīvniekus, spēju objektīvi izvērtēt situāciju.

Lita Konopore

Lita Konopore
LVB pārstāve

Nepastāv neviena metode, ar kuras palīdzību droši varētu noteikt dzīvnieka vecumu, it sevišķi, ja strīds ir par vienu vai divām nedēļām. Ja Lielbritānija nevēlas redzēt citu dalībvalstu vai, pēc ”Brexit”, citu trešo valstu dzīvniekus, viņiem tas ir jāpasaka skaidri un saprotami. Esošajā situācijā ļoti cieš dzīvnieks, kurš pēc transportēšanas nonāk sev neierastā vidē, kur tiek pamests, labākajā gadījumā tur tiek pabarots un padzirdīts. Protams, ka neviens tur [karantīnā] ar viņu nerotaļājas un nesocializējas. Tāpat cieš dzīvnieka īpašnieki, kuriem parasti pēc dzīvnieka aizturēšanas izraksta rēķinus no 500 britu mārciņām līdz pat vairākiem tūkstošiem mārciņu.

Ja dzīvnieku saimnieki nespēj apmaksāt rēķinu par karantīnu, nav izslēgta dzīvnieka eitanāzija, piebilst Konopore.

Tāpat LVB pārstāve Konopore informē, ka reizē ar Uzju briti aizturēja kaķēnu, kurš ceļoja no Latvijas.

Pateicoties Latvijas veterinārārstu pūliņiem, pēc vairākām dienām saimniekiem izdevies atgūt savu mīluli Uzju.