Līvbērzes pagasta iedzīvotāji šokā, kāpēc Jaunciema kapos konteineros uzglabā ar mēri slimas mežacūkas!

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

28 komentāri

Dace ar vīru visai bieži dodas uz Jaunciema kapiem Līvbērzes pagastā, lai apkoptu tur guļošo atdusas vietas. Taču viņus jau ilgstoši nomoka nepatīkama problēma, kura vairāku gadu garumā tā arī nav atrisināta!

Sieviete ir pamanījusi, ka kapu tuvumā atrodas divi konteineri, no kuriem nāk nepatīkama smaka.

Dace
pārsteigta par smaku kapos

Uz konteineriem ir apzīmējums, ka tur ir bīstamie atkritumi. Zīme ir atbilstoša tām, kuras lieto pie Covid-19 infekcijas perēkļiem. No šiem konteineriem nāk nenormāla smaka, kas piepilda visus kapus. Iedomājaties, kā jūtas tie cilvēki, kuri ir šeit atnākuši sakopt savu tuvinieku atdusas vietas, vai tie, kuriem šeit notiek bēres.

Dacei ir aizdomas, ka tā ir līķu smaka, viņa pieļauj, ka tur atrodas beigti dzīvnieki. Tomēr, kāpēc konteineri ir izvietoti kapos, nav ne jausmas.

Arī citi kapu apmeklētāji ir pārsteigti, ka tik tuvu kapu kopām novietoti konteineri. Nepatīkamā smaka nokļūst līdz nāsīm, ja mainās vēja virziens.

Indra
bērēs sajuta smaku

Bijām kaimiņam uz bērēm, man bija liels izbrīns, jūtot smaku. Stāvot pie zārka, konteineri bija man aiz muguras, domāju, ka, iespējams, tam cilvēkam ir kāda vaina. Protams, iepriekš es redzēju, ka konteineri ir novietoti, bet vairāk neko nezinu. Kad bērēs sajutu smaku, biju šokā, kā tā var.

Iedzīvotāji ir mēģinājuši runāt ar kapu pārzini, taču līdz šim neveiksmīgi.

Aija Smirnova
kapu pārzine

Tas ir pašvaldības pārziņā, konteineros ir meža zvēri. Mednieki tur liek mežā atrastos beigtos dzīvnieku līķus. Esmu daudz cīnījusies, bet, tā kā tas ir pašvaldības rīkojums un viņu zeme, es neko nevaru izdarīt.

Līvbērzes pagasta pašvaldība norāda, ka patiesībā konteinerus nav bijis, kur citur nolikt, tāpēc izvēlēta kapu teritorija. Tik tiešām konteineros atrodas ar mēri slimo mežacūku līķi.

Ruta Medne
Līvbērzes pagasta pārvaldes vadītāja

Tika izvērtētas vairākas vietas, tomēr šī ir vienīgā vieta, kas ir pašvaldības īpašumā un ir vistālāk no apdzīvotām vietām. Galvenais nosacījums, protams, ir cilvēki apdzīvotās vietās. Domājām, ka nevienam netraucēs, ir viegli pieejami, jo šos konteinerus izmanto mednieku kolektīvi, lai izvietotu beigtos dzīvniekus pirms viņus utilizē.

Ar Pārtikas un veterināro dienestu viss ir saskaņots, konteinerus izvedot vairākas rezies gadā. Šobrīd konteineri ir pustukši, tomēr vasaras karstumā dzīvnieki ātrāk pūst.

Mārtiņš Seržants
PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājas vietnieks

Pārtikas un veterinārais dienests Āfrikas cūku mēra apkarošanai visā Latvijā ir izvietojis šādus konteinerus, kur ievieto atrastas beigtas mežacūkas. Ir divas vietas, kur mēs šādus konteinerus izvietojam – pie mednieku mājām uz privātas zemes vai arī pašvaldības.

Āfrikas cūku mēri Latvijā pirmo reizi konstatēja 2014. gada jūnijā, šobrīd aktīvākās vietas ir tieši Kurzemes rajonā, bet arī Tukuma pusē pie Ķemeru purva. PVD aicina ikvienu, kurš mežā pamana beigtu mežacūku, uzreiz ziņot. Turklāt ir iespējams saņemt atlīdzību 30 eiro apmērā.

28 komentāri