Lielos daudzumos Rundāles novadā iet bojā zivis. Kas vainojams mīklainajā zivju bojāejā?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

2 komentāri

Rundāles novada Svitenes pagasta iedzīvotāji satraukušies, ka vietējā ūdenstilpnē mīklainos apstākļos izveidojusies zivju kapsēta. Aicina raidījumu “Bez Tabu” doties uz Sviteni un pārliecināties pašiem.

Raidījuma “Bez Tabu” skatītājs, vietējais iedzīvotājs nofilmējis un atsūtījis raidījumam video, kurā redzams, kā mākslīgi izveidotajā ezerā iet bojā zivis. Acīmredzams, ka zem ledus zivis slāpst, turklāt ne tikai mazās, bet arī lielās. Vietējie iedzīvotāji tās ķer ar rokām, spaiņiem smeļ ārā un nes uz mājām.

Aldis Auza ir ūdenskrātuvei piegulošās zemnieku saimniecības īpašnieks. Viņš stāsta, ka iegādājies īpašumu vien pirms gada un neko nevarot darīt, lai cīnītos ar dabu un novērstu zivju bojāeju.

Aldis Auza
zemnieku saimniecības īpašnieks

Ledus virsū ir, pietrūkst zivtiņām skābekļa, grūti klājas zivtiņām. Upe izžūst. Kāds variants? Vajadzēja laikam man laicīgāk ūdeni nolaist un sabiedrībai visai izķert tās zivis. Laikam. Ja ir sauss rudens, kā tas bija šogad, ūdens līmenis strauji samazinās un zivis slāpst.

Kāda vietējā iedzīvotāja versija, ka vaina esot aizsprostā, kura koka konstrukcija ir novecojusi, un cauri tai sūcas ūdens. Līmenis pie aizsprosta ir aptuveni par metru zemāks. Zemnieku saimniecības īpašnieks tam nepiekrīt.

Par zivju bojāeju “Bez Tabu” žurnālisti informē arī Valsts vides dienestu. Inspektors dodas pārbaudē un secina, ka cīņā ar dabu esam pārāk niecīgi un šoreiz pat bezspēcīgi. Pat ja izbūvētu jaunu aizsprostu, zivju slāpšanu, visticamāk, nevarētu apturēt. Tādi reiz šogad esot dabas apstākļi. Ūdens līmenis strauji krīt, virsū ir ledus, un zivīm trūkst skābekļa. Vietējo iedzīvotāju izveidotie āliņģi gan palīdz zivīm elpot.

Beigtās zivis īpašniekam gan būtu jāsavāc. Svitenes ūdenstilpne diemžēl nav vienīgā, kurā zivis slāpst laikapstākļu dēļ. Vai slāpstošās dzīvās zivis ķert un lietot uzturā, Vides dienesta pārstāve teic, esot katra paša ziņā.

2 komentāri