Lapsas iekārtojušās uz dzīvi Juglā – vietējie iedzīvotāji ziņo par regulāri satiktu plēsēju pilsētā

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

Pievienot komentāru

Juglas iedzīvotāji ziņo par meža dzīvnieku – lapsu, kura pēdējo nedēļu laikā bieži manīta apkārtnes teritorijā. Lai arī savvaļas dzīvnieki pilsētvidē vairs nav nekāds retums, vietējie iedzīvotāji ir noraizējušies par savu un apkārtējo drošību.

Visi raidījuma Bez Tabu uzrunātie iedzīvotāji lapsu ir redzējuši, taču viedokļi par savvaļas dzīvnieka klātbūtni pilsētā dalās – citi uzskata, ka par dzīvnieku nebūtu jāuztraucas, taču citi uzskata, ka būtu svarīgi zvēra veselības stāvokli pārbaudīt, lai būtu pārliecība, ka tas nav bīstams apkārtējiem cilvēkiem.

Pārtikas un Veterinārā dienesta pārstāve Tatjana Ribakova stāsta, ka visbiežāk trakumsērgas izplatītājs ir tieši lapsa, kam seko arī jenotsuņi. Kopumā situācija ar bīstamo vīrusu infekcijas slimību esot stabila.

Tatjana Ribakova
Pārtikas un Veterinārā dienesta pārstāve

Pēdējais trakumsērgas gadījums bija 2010. gadā, tas bija lapsai, Krāslavā. Mājdzīvniekiem pēdējais gadījums bija 2012. gadā – kopš tā laika, trakumsērgas gadījumi vairs nav konstatēti. Mēs skaitāmies brīva valsts no trakumsērgas kopš 2015. gada.

Arī Mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš atklāj, ka tieši lapsas ir viens no visātrāk pielāgoties pilsētvidei spējīgajiem dzīvniekiem. Pilsētā esot viss, kas plēsējam nepieciešams, iespējams, tieši tāpēc pēdējo desmit gadu laikā satikt lapsu vairs nav nekas neparasts.

Apstādījumi, kur slēpties, barība, grauzēji, putni, arī mājas kaķi, kas netiek pieskatīti, ietilpstot lapsas ēdienkārtnē. Pirmās pazīmes, kas varētu liecināt, ka dzīvnieks var būt slims ir bezbailība, siekalošanās, kustību traucējumi, mēģinājumi uzbrukt.

Tādos un līdzīgos gadījumos ir jāziņo Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam, kam ir noslēgts līgums ar SIA “Dr. Beinarts”.

RD Mājokļu un vides departaments

Rīgas domes Mājokļu un vides departamentam ir noslēgts līgums ar SIA ”Dr.Beinerts” par bezpalīdzīgā stāvoklī nonākuša, cietuša vai slima savvaļas dzīvnieka izķeršanu, veterinārmedicīniskās palīdzības sniegšanu un transportēšanu uz dzīvošanai piemērotu vietu vai arī eitanāziju dzīvnieka ciešanu atvieglošanai. Tātad, redzot savainotu meža dzīvnieku, ir jāvēršas veterinārajā klīnikā.