Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Par spīti ilggadējam aizliegumam kropļot dzīvniekus, kā suņu kupēšanu sauc dzīvnieku aizstāvji, pašmāju saimnieki apiet likumu un nebeidz graizīt ķepaiņu ķermeņa daļas – astes un ausis.

Vēl nesen sociālajā tīklā Facebook.com klejoja ieraksts ar pievienotu attēlu, kurā sieviete no Latvijas meklējusi mājas vairākiem kucēniem. Lai gan rīcība ir apsveicama, lietotāji attēlā pamanījuši, ka visiem kucēniem nogrieztas astes un ausis, kas dzīvnieku draugiem licis sašust. Kupēšana uzskatāma par cietsirdību pret dzīvniekiem.

“Latvijā ir aizliegts veikt izskatu pārveidojošas ķirurģiskas operācijas, izņemot gadījumus, ja to nozīmē praktizējošs veterinārārsts. Šādi gadījumi ir iespējami tikai veterinārmedicīnisku apsvērumu dēļ, ja gūtas traumas un tamlīdzīgi, nevis to darīt priekšlaicīgi. Likuma izpratnē kupēšana uzskatāma par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvnieku, kas sodāma ar 350 eiro naudas sodu,” skaidro Mairita Riekstiņa, Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve.

Veterinārārste: Astu un ausu griešanai nav medicīniska pamatojuma

Taujāta, kāpēc saimnieki apgriež suņiem ķermeņa daļas, veterinārārste Lita Konopore skaidro, ka tas tiek darīts tikai un vienīgi tāpēc, ka saimnieki vēlas pārveidot dzīvniekus atbilstoši iedomātiem suņa izskata ideāliem.

“Kupēšanai nav pilnīgi nekādas lietderības. Bieži, selekcionējot suņu šķirnes pēc ārēji vizuālām kvalitātēm, notiek ļoti nopietna dzīvnieku pakļaušana izkropļošanai,” piebilst veterinārārste L. Konopore.

Dobermaņu saimniece graiza suņus, jo grib iespaidīgu zvēru

Latvijas sludinājumu portālā, kurā notiek arī tirgošanās ar suņiem, netrūkst piedāvājumu ar kupētiem ķepaiņiem. Bez Tabu, uzdodoties par potenciālajiem dzīvnieka pircējiem, sazinās ar sievieti, kura tirgo dobermaņa šķirnes suņus. Viņa stāsta, kā ilgstoši apiet dzīvnieku kropļošanas aizliegumu, un atzīst – griež ķermeņa daļas neba suņa labā, bet tāpēc, ka viņai tā labāk patīk, lai radītu suņa stereotipizētu ideālu.

“Man ir pirkšanas-pārdošanas līgums. Man ir krievu dokumenti, sertifikācija, kas pierāda, ka kupēti oficiāli. To mēs izdarījām Krievijā. Vedu suņus uz Krieviju, jo Latvijā nedrīkst kupēt. Man vienkārši nepatīk nekupētie. Tādi dobermaņi neizskatās tik iespaidīgi. Skata ziņā apgraizīts dobermanis uzreiz izskatīsies smukāks,” savus uzskatus par dzīvnieka izskatu klāsta dobermaņu pārdevēja.

Taujāta, vai arī suņu izstādēs kupēti suņi gūst priekšrocības, dobermaņu saimniece to neizslēdz: “Apgraizītais izskatīsies smukāks.”

Apiet likumu, padarot dzīvniekus “smukākus” kaimiņvalstīs

Pārtikas un veterinārais dienests izlases kārtībā apseko arī suņu izstādes, kur, tā teikt, noņem no strīpas tos kupētos suņus, kuriem ir Latvijas izcelsmes dokumenti. Savukārt, ja sunim ir tās valsts izcelsme, kurā atļauta dzīvnieku kropļošana, pret dzīvnieku saimniekiem nevar vērsties.

Par veidiem, kā saimnieki apiet likumu stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente Vija Klučniece:

“Cilvēki izvēlas atvest suņus no tām valstīm, kur kupēšana ir atļauta. Ir arī tāda parādība, ka cilvēki atdod savu kuci, piemēram, baltkrievu audzētājam. Tur kuce dzemdē kucēnus, viņi pieaug, viņiem tiek nogrieztas astes, pēc tam arī ausis. Pēc tam uz līguma pamata metiens tiek atdots atpakaļ audzētājam Latvijā.”

Tomēr veterinārārste L. Konopore uzskata, ka, nogādājot suni valstī, kur atļauts veikt ķermeņa daļu nogriešanu, saimnieks ir sodāms, jo viņš apzināti pakļauj cietsirdībai dzīvnieku.

Dārgo suņu graizīšanu attaisno audzētāju “jumts” – Kinoloģiskā federācija

Foto: ekrānuzņēmums

Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente V. Klučniece, dārgo suņu un viņu saimnieku pārstāve, lai gan respektē Latvijas likumdošanu, tomēr atzīst, ka nav tik kategoriska kupēšanas noliedzēja.

“Astes ir garas, suņi ir temperamentīgi, un tad, kad viņi sajūsminās par kaut ko, aste luncinās no vienas puses uz otru, tiek atsista pret sienām, krēsliem. Mūsu klimatiskajos apstākļos diemžēl arī ausis mēdz iekaist,” stāsta V. Klučniece.

Tikai dažas kupēšanas sekas

Tomēr veterinārārste L. Konopore stāsta, ka potenciālo risku piesaukšana ir vien cietsirdības attaisnošana. Viņa piesauc starptautiskos pētījumus, kuros apliecinājies tas, ka sunim nopietni kaitē ķermeņa daļu kupēšana:

“Gan aste, gan ausis ir suņa ķermeņa valoda. Ir iegūti pierādījumi, ka suns, kuram nav astes un ausu, neizprot otra suņa ķermeņa valodu. Izrādās, šādi suņi daudz biežāk sāk savstarpēji plēsties, biežāk gūst traumas, neatpazīst viens otra ķermeņa valodu. Neaizmirsīsim, ka aste nav kaut kāds šņores gabals. Tas ir mugurkaula turpinājums,” stāsta veterinārārste.

Foto

TOP komentāri

 • sanita
  +6 +6 0

  sanita

  19.gadsimta beigās, vīram vārdā Karls Frīdrihs Luijs Dobermanis, kurš nodarbojās ar nodokļu iekasēšanu, vajadzēja aizsardzību. Viņš radīja suni, kuram ir spēcīgs žoklis, laba oža un dabas dots talants sargāt. Tieši tādēļ radušies mīti par dobermaņu agresiju. Tikai pēc Luija nāves, suns ieguva vārdu dobermanis. Vācieši turpināja viņa iesākto, radot vienu no pasaules drosmīgākajiem un lojālākajiem suņiem, kuram piemita ass un inteliģents raksturs.

  "Šobrīd gribētos uzskatīt, ka dobermanis ir pilnīgi savādāks nekā pirms simts gadiem. Pie tā strādā gan īpašnieki, gan audzētāji. Viņam nav jāuzbrūk ne cilvēkiem, ne suņiem, bērniem," pastāstīja dobermaņu saimniece Ieva Apsīte, bučodama savu lielo Pjēro.

  Šī suņa cēlums, graciozitāte un temperamentīgais raksturs, ir tas, kas piesaista vairumu dobermaņu mīļotāju. Kupētās ausis un astes padara suņa izskatu vēl iespaidīgāku. Latvijā kupēšana gan ir aizliegta.

  "Cilvēkam, kurš zina, kā izskatās suns ar kupētām ausīm, grūti pieņemt jauno tēlu. Ja nezina, viņš būs sajūsmināts," sacīja suņu audzētāja Jolanta Lagzdiņa. Standarts pieļauj abu izskatu piedalīšanos izstādēs. Suns, kurš dzīvo valstī, kur kupēšana ir atļauta, drīkst piedalīties. Jāatzīst, ka nekupēts dobermanis izskatās mīļāk, bet raksturs šiem suņiem tāpēc nemainās.

  "Viņš ir ļoti drošs suns, viņš nekad neļaus apbižot savas mājas iemītniekus. Sadzīvos ļoti labi, bet nepacietīs nevienu svešu. Viņš ir neuzticīgs pret svešiem," stāsta kinologs Leons Markelovs.

  Bieži filmās apspēlēts mīts par dobermaņa vienmēr agresīvo dabu. Ja suns ir socializēts un gājis skolā, tad viņam agresijas nebūs. Bet sunim ir izteikta sarga funkcija, viņš sargās savu teritoriju, dzīvokli, māju un saimnieku, piebilst kinologs Markelovs.

  "Viņš ļoti ātri visu apgūst, ļoti ātri saprot, ko no viņa grib. Principā, jau no kucēnu vecuma. Ar pozitīvu stimulāciju, nekādā gadījumā ar sišanu. Tas tiek darīts ar kārumiem, ar rotaļlietām, lai viņam tas viss patīk. Ja viņam tas viss patīk, viņš to labprāt arī dara," skaidro Ieva Apsīte.

  Dobermaņi ir lieliski palīgi policijas un armijas darbā. Viņi meklē mīnas, narkotikas, strādā uz pēdām. Viņiem piemīt zinātkārs raksturs, un, ja saimnieks spēs suni ieinteresēt, no viņa izaugs lielisks palīgs un kompanjons.
  "Galvenais mīnuss ir tāds, ka viņu visu laiku ir jānodarbina. Ja cilvēks uz to nav gatavs, tad labāk neņemt, jo tad viņam tas sāk izpausties mājas demolēšanā, jo viņš nav nodarbināts," skaidro suņu audzētāja Jolanta Lagzdiņa.

  Lai gan dobermanis ir veselīga šķirne, viņa vājā vieta ir sirds. Suņiem bieži iedzimta ir sirds problēma – kardiomiopātija, tāpēc der pārbaudīties.

  "Ja suni mērķtiecīgi ņem ļoti aktīvām fiziskām aktivitātēm, piemēram, skriešanai, riteņbraukšanai, tad labāk pārbaudīt sirsniņu," padomu sniedz Jolanta Lagzdiņa.

  "Nevajag aizmirst, ka viņš ir īsspalvains. Ziemas, rudens un lietainā laikā sunim ir grūti," vērtē kinologs Markelovs.

  Interesanti, ka mūsu platuma grādos, par šī suņa īpašniekiem vairāk kļūst sievietes, savukārt Eiropas karstajā galā – Portugālē un Spānijā – vīrieši.

  "Man vajag tā, lai es visu laiku jūtu to spēku, to enerģiju, lai man nav garlaicīgi," pastāstīja Jolanta Lagzdiņa.
  Dobermanis nav piemērots mīlulis jebkuram. Cilvēkam jābūt ar spēcīgu raksturu un ieinteresētam strādāt ar suni jau no pirmās dienas

  "Nebūtu ieteicams cilvēkiem, kam patīk sēdēt klubkrēslā, kas neiet no mājas laukā, kam nav aktīvs dzīvesveids. Viņš nonīks tādā ģimenē. Viņš ļoti ātri aptaukojas, viņam uz to ir nosliece," skaidro kinologs Markelovs.

  "Tas ir suns aktīviem, sportiskiem cilvēkiem, kam patīk staigāt, kam patīk aktivitātes, jo savādāk ar viņu nevar tikt galā," dobermani raksturo suņu audzētāja Lagzdiņa.
  "Jā, ģimenes suns, bet ar viņu ir jānodarbojas. Viņš prasa ļoti daudz uzmanības, viņš arī ļoti daudz dod atpakaļ. Ļoti daudz mīlestības, ļoti daudz jauku brīžu," par bučošanos ar dobermani priecājas Ieva.

  0 0 10 0
  Saistītie raksti KinologiSuņiSuņu audzētāji

  Nobijās no potes, bet nepazuda - Reksis mēro 20 kilometrus un atgriežas mājās 11
  Stāsti
  Variņu pagastā ģimenes mīlulis mēro vairāk nekā 20 kilometru, lai atgrieztos mājās
  Rūtas Dūdumas suns Pino apmeklē koncertus kopā ar saimnieci
  Astoņgadīgās Katrīnas ikdienas soli uzlabos pavadone - retrīvera kucīte Grēta
  Rimanta Ziedoņa mājās kucīte Dora ir aristokrāte ar diplomātes spējām
 • Hy
  +6 +3 -3

  Hy

  Ausis nekupēs, bet katru reizi , kad veidosies iekaisums ausīs un tiks traumēta aste, ļoti akrīvam sunim tu gudriniek segsi entos izdevumus. Tas ir sens standarts, ne jau pēkšņs modes kliedziens, kā tavs čihuja -huja klēpī.
 • Vizma Lāce

  Vizma Lāce

  Ir sugas standarts, kas ir izkopts gadu simtiem. un es uzskatu, ka ausis un astes sāka griezt ne jau tāpēc, ka kādam tās nepatika, bet gan tāpēc, ka ir bijuši dažādi ausu iekaisumi, suņi kļuva kurli un nevarēja pildīt savu darbu un veikt savus pienākumus. Tas pats ir ar astēm, kuras tika traumētas un bija vajadzīga ārstēšana. Suns nav nekāds sliņķis (dzīvnieks), kuram aste vajadzīga līdzsvaram. Nav ko tik traki cepties par tām lietām, jo astes un ausis tiek kupētas kucēniem un tas ir viens brīdis, pāris dienu laikā viss jau ir sadzijis. un nākotnē sunim nav jācieš no tā, ka ausīs ir iekaisumi un ārstam suns ir jāiemidzina katru reizi, lai sunim to ausu iekaisumu iztīrītu. ( Bieži ievadīti anestēzijas līdzekļi saīsina suņa dzīvi un pasliktina veselību, iespējams, ka nākamā anestēzija var būt pēdējā. Tāpat arī ķirurģiakā iejaukšanās var būt dzīvībai bīstama.) Vai arī pašas ausis ir tik jūtīgas, ka tām vispār nevar pieskārties un ja sunim ir jāaizstāv sevi vai savu saimnieku uz ielas un viņam trāpa pa ausīm, viņš vairs nevar cīnīties. Man suns atsita asti tik stipri, ka tā pēc tam 2 mēn. nekustējās un viņš visu laiku staigāja pa māju un ,,raudāja``, viņam tika doti atsāpinošie ļīdzekļi, kas arī nav nekas labs. Vai tāda dzīve ir labāka?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl