“Ko tie dzīvnieki bija noziegušies?” Šokējošais video ar dzīvnieku līķiem patversmē izgaismo neskaitāmas problēmas nozarē

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

5 komentāri

Plašu sabiedrības rezonansi raisījis internetā publicētais video materiāls, kas tapis dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” teritorijā. Tajā redzami vairāki pusatvērti atkritumu konteineri, kuros atrodas dzīvnieku līķi. Sabiedrība izsaka dažādas versijas – citi uzskata, ka dzīvnieki ir spīdzināti, nepaēduši, nomocījušies, taču citi prāto, ka problēma varētu būt meklējama dziļāk.

Patversmēs ik gadu nonāk ap 10 000 dzīvnieku. Uz Latvijas 28 patversmēm skaitlis uzskatāms par milzīgu. Dzīvnieku patversme “Mežavairogi” apkalpo 40 pašvaldības un rūpējas ne tikai par dzīvniekiem patversmēs, bet savāc arī notriektos vai dabīgā nāvē mirušos dzīvniekus, kuri tiek uzglabāti video redzamajos konteineros. Tāpat konteineros nonāk eitanizētie dzīvnieki, taču patversmes vadītāja Danuta Priede uzsver, ka dzīvniekus eitanizē tikai pēc veterinārārsta slēdziena. Neviens no brīva prāta dzīvniekam dzīvību neatņem!

Runājot par pašām atkritumu tvertnēm, Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis apstiprina, ka tās atbilst likumā noteiktajām normām. Taču norāda, ka patversmes “Mežavairogi” atkritumu tvertnēm norādīts nepareizs marķējums. Situācija, ka dzīvnieki tiek uzglabāti tvertnē ar uzrakstu makulatūra, nedrīkst būt. Tomēr Danuta Priede informē, ka pēdējo desmit gadu laikā šī bijusi pirmā reize, kad Pārtikas un veterinārais dienests “pieķēries” konkrētajiem aizrādījumiem, “vēl pagājušajā nedēļā attiecīgajā ailītē pārkāpumi netika konstatēti,” ziņo patversmes vadītāja.

Vaicājot PVD pārstāvim, cik bieži pārbaudes dzīvnieku patversmēs tiek veiktas, viņš atbild, ka tās notiekot katru gadu. Vaicājot, kā ir iespējama situācija, ka iepriekš šīs nepilnības nav pamanītas, pārstāvis Toivo Lāāts min, ka, iespējams, inspekcija darbu neesot veikusi pietiekami kvalitatīvi.

Naudas ir tik, cik ir 

Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis norāda, ka ilgstošai līķu glabāšanai konteineros nevajadzētu būt, tomēr patversmes vadītāja Danuta ieskicē reālo situāciju un atzīst, ka pašvaldībām interesējot lēts pakalpojums, taču par mazu naudu nodrošināt katra mirušā dzīvnieka aizvešanu esot neiespējami.

Danuta Priede
dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja

Ja mēs ievērotu visus normatīvos aktus, šis pakalpojums Ķekavas pašvaldībai maksātu nevis 7 eiro, bet vismaz 67 eiro!

Arī PVD pārstāvis uzsver, ka pakalpojums nekādi nevarētu būt lēts. Taču šeit sākas pretrunas – noteikumu ir daudz, taču naudas, lai tos pildītu nav. Šim apgalvojumam piekrīt arī PVD pārstāvis.

“Visi uzņēmumi ir privātie uzņēmumi, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību, iegulda naudu, lai būtu peļņa,” skaidro Toivo Lāāts.

Tam, ka būtu jāmeklē uzlabojumi, piekrīt arī Latvijas veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore.

Lita Konopore
Latvijas veterinārārstu biedrības pārstāve

Vajadzētu salāgot Pārtikas un veterinārā dienesta norādījumus ar ekonomisko faktoru, jo viena suņa izvešana nodokļu maksātājam nebūtu pa kabatai.

Vai patversmēs būtu jāmaina mirušo dzīvnieku utlilizācijas kārtība? Saistītais raksts

Rezultāti:
93%

7%