Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

13 komentāri

Tas bija 2010. gadā, kad Rīgas domes ierēdņi paziņo, ka turpmāk galvaspilsētas iedzīvotājiem būs sadzīvot ar pilsētas kanālā esošajiem bebriem. Līdz šim brīdim tas izdevies ar mainīgām sekmēm, jo ik pa brīdim izskan pārmetumi par to, ka dzīvnieki bojā ūdens malā esošos kokus.

Pirms septiņiem gadiem nevienam no Rīgas rātes ierēdņiem pat prātā neienāca, ka kādreiz mierīgā savvaļas dzīvnieku un cilvēku līdzāspastāvēšana var prasīt asinis. Pamatīga plēsuma vieta zem acs un vismaz nedēļa pastaigu, kad ap galvu aplikts plastmasas aizsargs, lai rētu ar nagiem neatplēstu.

Sekas pēc tam, kad borderterjers Riko sastopas ar Rīgas kanālā dzīvojošu bebru. Incidents noticis ap pusnakti Kronvalda parkā, kad saimnieks kopā ar paziņu pastaigā izved savus mīluļus. Abi suņi bijuši garās pavadās.

Sandra

Sandra
Suņa īpašniece

Mūsu sunim pavada ir astoņus metrus gara. Riko noskrēja pie ūdens, atskanēja plunkšķis.

Kad mūsu suns atskrēja atpakaļ draugs pamanīja, ka no suņa purniņa aumaļām tek asinis. Mēs momentāni braucām pie vetārsta.

Nekāda cīņas trokšņa nav bijis. Šim sunim šī nav bijusi pirmā reize, kad tas sastapies ar grauzēju, bet toreiz augēdājs piekāpies. Nākamās dienas vakarā, kad atkal iets pastaigā, cilvēki pamana, ka kanāla krastā ir bebru māte ar mazuli. Lūk, arī iemesls, kādēļ sanācis kašķis ar asiņainu iznākumu, jo, visticamāk, ka māte sargājusi bērnu.

Šis ir pirmais nopietnais konflikts. Rīgas kanālā dzīvo divas bebru ģimenes. Viena pie operas un baleta nama, otra Kronvalda parkā. Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta vadītājs Anatolijs Aļeksejenko Bez Tabu sakās, ka pēc šā notikuma bebru apdzīvotajās teritorijās acīmredzot būs jāizliek informatīvas brīdinājuma zīmes.

Māris Lielkalns

Māris Lielkalns
Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis

”Bebrs kā ikviens savvaļas dzīvnieks bez vajadzības neuzbruks. Viņš to darīs tikai tad, ja jutīsies apdraudēts. Piemēram, ja viņam būs nogriezts atkāpšanās ceļš. Bebram no koka, kur viņš strādā, uz ūdeni vienmēr ved taisna taka. Ja uz tās priekšā būs suns, tad protams, bebrs aizstāvēsies ar visu ko vien var. Zobiem, nagiem.”

Tā skaidro Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns. Visbīstamākie ir tieši bebra zobi. Ap centimetru, pusotru plati, augšā, apakšā un tik spēcīgi, ka kodiens var radīt pamatīgu caurumu. Sabiedrībai vēlreiz der atgādināt, ka savvaļas dzīvnieki ir visās pilsētās.

Bebri, lapsas, mežacūkas, aļņi un cilvēkam ir jāmācās gan sadzīvot ar tiem, gan savstarpēji vienam otru respektēt.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl