Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

8 komentāri

Tieši vasara ir laiks, kad tiek plānoti vērienīgi būvdarbi – tiek atjaunots ceļu segums, dzīvojamo māju fasādes un arī pieminekļi. Šobrīd rekonstrukcijas darbus piedzīvo galvaspilsētā esošais Brīvības piemineklis.

Iedzīvotāji ir nobažījušies, ka, iespējams, būvdarbi kaitē kādai dzīvai radībai, kas atrodas pieminekļa galotnē. Savdabīgas skaņas pieminekļa apkārtnē dzirdējusi rīdziniece Gunita.

Gunita priekšroku dod pastaigām pa Rīgas centru agrajās rīta stundās. Klusums, kas valda no rīta, sniedz miera sajūtu gan viņai pašai, gan viņas meitiņai. Tomēr šīs skaņas likušas noprast, ka pieminekļa augšā kaut kas notiek…

“Pastaigas laikā mūsu uzmanību piesaistīja izteikta putnu klaigāšana un ķērkšana. Mūsu pieņēmums ir tāds, ka Brīvības pieminekļa galotnē ligzdo putni.”

Latvijas galvenais ornitologs Viesturs Ķerus atzīst, ka rekonstrukcijas darbi ir viens no biežākajiem iemesliem putnu ligzdošanas vietu izjaukšanai. Šādai rīcībai ir arī sekas…

“Putnam ir papildu grūtības atrast jaunu teritoriju. Ja teritorija neatrodas, putns var palikt, neligzdojis attiecīgajā gadā.”

Viesturs Ķerus piebilst, ka viss atkarīgs no tā, kurā brīdī ligzda tiek izpostīta. Ja ligzdu izposta agrā ligzdošanas sezonā un tajā nav iedētas olas, risks, ka putns paliks neligzdojis, esot mazāks. Tomēr, ja ligzdā jau ir mazuļi, tad jau tā ietekme esot krietni sliktāka.

Par vērienīgajiem rekonstrukcijas darbiem atbildību uzņemas Rīgas pieminekļu aģentūra. Tieši tur Bez Tabu komandai izdodas uzzināt patieso iemeslu savdabīgo putnu balsu skanēšanai…

Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis informē, ka pastāv vairākas metodes, kā putnus ir iespējams atbaidīt.

Viena no tādām ir iestrādāt adatas vietā, kur cilvēks nevēlas, lai putni nosēstos. Tomēr pieminekļa rekonstrukcijas laikā izmantota cita metode, kura putnam nerada nekādu risku savainoties.

 

“Brīvības piemineklī ir iestrādāts putnu atbaidītājs – putnu skaņas, kuras pēc zināma laika atkārtotas.”

 

Skaļruņa signāli putnos rosina bailes, tieši tāpēc tie dodas prom uz citu vietu, kur nejūtas apdraudēti.

Lai gan pieminekļu aģentūras direktors atzīst, ka iedzīvotāji ar jautājumiem par spalgo putnu klaigāšanu pieminekļa apkaimē vērsušies maz, ornitoloģijas biedrības saņemto ziņu skaits liecina, ka sabiedrībai rūp putnu ligzdu saglabāšana.

Viesturs Ķerus stāsta, ka ir arī cilvēki, kuri zvana ornitoloģijas biedrībai, lai lūgtu pēc padoma, kā no kāda putna tikt vaļā.

Tomēr vienmēr tas esot ar atrunu, ka ligzdošanas laikā ligzda, protams, netiks postīta.

Jāpiebilst, ka Brīvības pieminekļa rekonstrukcijas darbu rezultāts gaidāms jau pēc dažām nedēļām!

Foto

TOP komentāri

 • Apaļās Pirtis Barrel Saunas
  +4 +4 0

  Apaļās Pirtis Barrel Saunas

  Bet kutš parūpēsies par tārpiem, kuri tiek iznīcināti remontējot Rīgas ielas?
 • Kate
  +4 +4 0

  Kate

  Kur tie putni tur varētu ligzdot-Mildai uz galvas,vai?Nesaprotu sūdzības jēgu!Sāka restaurēt pieminekli beidzot,bet nē,kādai vecenei uztrauc, redziet,kad kādu zvirbuli iztraucēs.Nu tak domajat,par ko sūdzaties!
 • Krista
  +5 +4 -1

  Krista

  Nu sviets kautkāds sūdzeties par putniem! Tie putni tùkštošiem un atradīs citu vietu!!!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl